administrator
27 października

Prawo autorskie w praktyce przedsiębiorców
poranna kawa z ekspertem na Torwarze

Joanna Hetman-Krajewska jest nie tylko świetnym prawnikiem, ale i ma temperament świetnego wykładowcy. Którym zresztą jest, bo pracę we własnej kancelarii prawniczej łączy z pracą na uczelni. Dziedzina prawa, w której się specjalizuje jest sama w sobie fascynująca, a dla przedsiębiorców ma także znaczenie praktyczne.


Czy możemy skopiować legalnie kupioną płytę i podarować dobremu znajomemu? Odpowiedź, która zapewne nie sprawi radości żadnemu wydawcy, brzmi tak. To samo dotyczy kserowania książek, czy artykułów z czasopism. Ale większość z nas nie jest wydawcami, więc nie tylko nas to nie zmartwi, ale powinno ucieszyć.

 

nasz partner, Restauracja TorwarPrawo autorskie wkracza też pomiędzy nas, a tych, którzy przygotują dla nas projekt strony internetowej, czy logo naszej firmy. Są to sprawy, z którymi mamy do czynienia właściwie wszyscy. Gdy przygotują dla nas je nasi pracownicy, problemu nie ma. Oczywiście, gdy robią to w ramach opisanych w umowie o prace obowiązków. Wtedy prawa materialne do utworu (będzie nim i logo, i projekt strony internetowej) z mocy prawa należą do pracodawcy i może on nimi swobodnie dysponować. Akurat tu forma umowy o pracę ma z punktu widzenia firmy zdecydowaną przewagę. W każdym innym wypadku powinniśmy zadbać o przeniesienie tych praw na siebie w ramach zawartej umowy. Prawa osobiste twórcy są z kolei niezbywalne, ale ograniczają nas one tylko w pewnym zakresie, na przykład, gdy chcemy dokonać przeróbek. To przykład, ale ten wymieniamy, bo spotykamy się z nim często i z braku doświadczenia w tych sprawach także często popełniamy błędy. Spore zainteresowanie wzbudziło też zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, czy rozstrzyganie sporów o podróbki. Było dużo pytań, a dyskusja toczyła się jeszcze długo po zakończeniu fascynującego wykładu, podczas śniadania, które tradycyjnie kończy nasze spotkania.

 

Spotkaliśmy się w mieszczącej się na Torwarze restauracji o tej samej nazwie. Byliśmy tam po raz pierwszy, choć jej właścicieli znamy dobrze. Należy do nich bowiem także Krasnodwór, gdzie gościliśmy już nie raz i nigdy nas nie zawiedli. Nie zawiódł także Torwar, śniadanie było pyszne!

 

 

Joanna Hetman-Krajewska Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny, członek Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ukończyła z wynikiem bardzo dobrym aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Od 2003 r. prowadzi Kancelarię Prawniczą Patrimonium w Warszawie, specjalizującą się w obsłudze prawnej w zakresie własności intelektualnej (prawo autorskie, znaki towarowe, prawo konkurencji, prawo internetu, prawo reklamy). Autorka publikacji książkowych: „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, „Podstawy prawa własności intelektualnej” (Warszawa 2008) oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dwa wydania – 2004, 2007), a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Centrum Promocji Informatyki oraz Wydawnictwem Naukowym PWN. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa w Warszawie. Obecnie wykładowca prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Członek Komisji Prawa Autorskiego działającej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzecia kadencja).  

 

Kancelaria Prawnicza PATRIMONIUM 

www.patrimonium.com.pl

 

 

 

Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć