administrator
4 marca

Wernisaż wystawy „Album rodzinny”
Galeria Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły” (patronat)

Zbieżność nazwisk wystawionych autorów nie jest oczywiście przypadkowa. To rzeczywiście rodzina. Ale zarazem trzy różne artystyczne indywidualności.  Prezentujące własną wizję sztuki. To właśnie stanowi o wartości tej wystawy. Wpisującej się w konsekwentnie budowany charakter galerii.


Galerii, która stara się, aby tle multimedialnego szumu, jej propozycje były zjawiskiem całkowicie osobnym. Wyselekcjonowane z rozmysłem prace, to zawsze znakomite warsztatowo przykłady malarstwa, grafiki i rysunku. Nawiązujące do tradycji i jednocześnie silnie osadzone we współczesności. Starać się musi, ta część Warszawy to dzielnica artystów, tu mają swoje pracownie i nie brak tu oczywiście galerii. O dwa kroki stąd jest Galeria Stalowa. 

 

 

  www.poprawejstroniewisly.pl

 

 

wernisaż 4 marca, godzina 19.00

Galeria Sztuki „Po Prawej Stronie Wisły”

ul. Konopacka 15/1a, Nowa Praga

gdzie to jest

 

 

 


Charakterystyczny rys praktyki artystycznej Zuzanny Żmudzińskiej stanowi połączenie precyzyjnej, racjonalnej myśli z nieograniczoną wyobraźnią. Twórczość artystki zwraca uwagę siłą i energią wiążącą się ze zmaganiami z płaszczyzną obrazu. To świat często indywidualnych systemów znaków plastycznych, czysto wizualnych, rejestrujących relacje form geometrycznych i barw w przestrzeni. Jej prace bywają biegunowo, opozycyjnie różne: przedstawiają lub są autoikoniczne, komentując swoją własną formę i znaczenie nadane przez czysto malarski gest.

 

W centrum swojego zainteresowania Zdzisław Żmudziński stawia głęboko peryferyjne fragmenty realnej rzeczywistości.  Twórczość ta, skoncentrowana na tym, co uboczne i pozostawione na marginesie naszego pola widzenia odkrywa złożoność i bogatą strukturę. Dzieła artysty - stojące na pograniczu przedstawienia i znaku - są szczególnym rodzajem malarstwa topograficznego; opisują tereny doznań, materializują myśli i przeżycia, łącząc wrażenia zmysłowe z egzystencjalną refleksją. Odniesienie "człowiek–natura–kultura–czas" stanowi tutaj rodzaj motywu przewodniego, soczewki skupiającej pytania, realizacje i duchowe wartości.

 

Agnieszka Żmudzińska uprawia bardzo osobistą formę wypowiedzi artystycznej. Sygnaturę jej twórczości stanowi afirmacja technicznych eksperymentów w obrębie uprawianego przez nią tematycznego i stylistycznego eklektyzmu. Artystka odkrywa nowe sposoby kreacji, ekspozycji i transmisji obrazu, bada przestrzenie przenikania się rysunku i malarstwa. Źródłem inspiracji dla koncepcji swoich prac oraz podłożem, na którym rozwija się ich forma estetyczna są podejmowane przez nią motywy znane z historii malarstwa. Przetwarzając je żongluje malarskimi efektami, tym samym udowadniając, że cytowanie malarstwa w malarstwie może być wciąż bardzo interesujące i odkrywcze.     

 

Kurator wystawy Aleksandra Gieczys –Jurszo

 

 

 

 

 

Magazyn przedsiębiorcy