administrator
19 kwietnia

Forum gospodarcze Polska-UE-Rada Współpracy Zatoki
zaproszenie

Forum ma być poświęcone możliwościom inwestycyjnym w krajach tworzących Radę Współpracy Zatoki, czyli Arabię Saudyjską, Bahrajn, Katar, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jakkolwiek szokująco by to nie zabrzmiało, chodzi o zachęcenie polskich przedsiębiorców do inwestowania w tych krajach, a nie odwrotnie. Nie jest to jednak żart, a co więcej, polscy przedsiębiorcy są już w tych krajach obecni i jeden z paneli składających się na forum będzie poświęcony ich doświadczeniom. A samą konferencję otworzy wystąpienie ambasadora Unii Europejskiej w Arabii Saudyjskiej, którym jest Polak, Adam Kułach.


flaga Rada Współpracy Arabskich Krajów ZatokiZachęcanie do inwestowania w krajach, których przedsiębiorcy inwestują w Europie jak szaleni, wykupując dosłownie, co się da, z klubami piłkarskimi, nieruchomościami w londyńskim City oraz zamkami nad Sekwaną, brzmi mimo wszystko zabawnie. Jeśli jednak się nad tym odrobinę zastanowimy, chodzi zapewne nie o sam tylko kapitał, a także lub nawet przede wszystkim o know-how i jak by to zabawnie nie zabrzmiało, o ducha przedsiębiorczości. To, o czym wspomniano tu wyżej i o czym często, nawet w alarmującym tonie, się pisze, nie robi wrażenia poważnych inwestycji. Tak, jak i kolekcje Rolls-Royce’ów. A jeśli ma nawet jakiś sens ekonomiczny, to nie wnosi nic, jeśli idzie o potencjał inwestujących krajów. Jeśli uważniej wczytamy się w program, znajdziemy tam też informację, że mowa będzie o preferowanych przez te kraje formach inwestycji.

 

Mowa będzie nie tylko o możliwościach inwestycyjnych z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, możliwych zysków, różnych zachętach, ale i otoczce prawnej oraz warunkach, jakie należy spełnić. Warto tu oczywiście wspomnieć – temat ten obecny jest w programie konferencji – o perspektywach ustanowienia strefy wolnego handlu pomiędzy Unią a krajami zrzeszonymi w Radzie Współpracy Zatoki. To jeszcze jeden powód, obok tego, ze tworzymy razem z Unią jedną strefę celną, by pojawiła się ona, jako jeszcze jeden człon, w temacie konferencji.

 

kraj tworzące Radę Współpracy Arabskich Krajów ZatokiI na koniec jeszcze sprawa nazwy Rady Współpracy Zatoki. W polskich tłumaczeniu brzmi ona często Rady Współpracy Zatoki Perskiej, co jest odrobinę niezręczne. Bo od samego początku jest ona próbą budowania przeciwwagi dla Iranu na płaszczyźnie gospodarczej i politycznej. Ta nazwa, którą się tu posługujemy ma zresztą już nieoficjalny charakter, by sprawa była jasna, do nazwy dodano jeszcze jeden człon i pełna nazwa brzmi obecnie Rada Współpracy Arabskich Krajów Zatoki.

 

 

Organizatorzy: Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, Konfederacja Lewiatan, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

 

 

pobierz pełny program

  

wtorek 19 kwietnia, godzina 10.30 – 16.30

Ministerstwo Rozwoju, Plac Trzech Krzyży 3/5

gdzie to jest

 

Udział jest bezpłatny, zgłoszenia przez formularz online.

 

 

Magazyn przedsiębiorcy