administrator
8 i 9 czerwca

VII Kongres Innowacyjnej Gospodarki
zaproszenie od Krajowej Izby Gospodarczej

Kongres to flagowe przedsięwzięcie Krajowej Izby Gospodarczej. Po roku przerwy kongres wraca znów do Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczny kongres to cztery składające się nań bloki. Chyba najważniejszy z nich to cyfryzacja (blok digital), potraktowana, jako lewar polskiej gospodarki. Tak brzmi zresztą temat jednego z kongresowych paneli.


VII Kongres Innowacyjnej Gospodarki

  www.kongresig.pl

 

 

W ramach tego właśnie bloku wystąpi gość specjalny kongresu, a będzie nim Nicola Mendelsohn, wiceprezes Facebooka, odpowiedzialna tam za Europę, Bliski Wschód i Afrykę. To może jeszcze nie pół świata, ale część nas najbardziej interesująca.

 

Blok smart cities, inteligentnych miast (angielskie słowo oznacza też „sprytny”, ma wiec nieco inne znaczenie i warto o tym pamiętać), to w istocie ten sam temat, ale przymierzony do konkretnego zastosowania. Nowy i miejmy nadzieję wspaniały świat, jeśli nie liczyć tej czysto wirtualnej przestrzeni, urzeczywistnia się bowiem w pierwszej kolejności właśnie tam. I to bardzo konkretnie. Będzie więc o tym, jak to się dzieje i to u nas. Plus temat bardzo aktualny, energetyka prosumencka, czyli o tym jak ująć problem zapewniania bezpieczeństwa energetycznego w ręce nas wszystkich. Kiedyś czegoś takiego próbował Mao, każde gospodarstwo domowe w Chinach miało być małą hutą. Teraz ma być małą elektrownią i wygląda na to, że w przeciwieństwie do Chin Mao nam się to uda. Ale my mamy po swojej stronie narzędzia współczesnego cyfrowego świata.

 

Będzie też o telemedycynie, co i słusznie wydzielono w osobny blok. Tu też się wszystko dzieje na naszych oczach. Wdrożenie obowiązku wystawiania cyfrowych recept znów się chyba nieco opóźniło, ale to już niebawem, gdy skończą się problemy z odcyfrowywaniem bazgrołów lekarza (mowa tu o bardzo realnym problemie), bo recepty będą tylko w formie cyfrowej. W tej formie, coraz częściej dostarczane są także wyniki badań i prowadzona cała dokumentacja medyczna. Tu nowe staje się dniem dzisiejszym bardzo szybko.

 

I ostatni temat, infrastruktura. Ta związana z cyberbezpieczeństwem i tu chyba wszelkie tłumaczenia są zbędne. I drugi temat w ramach tego bloku: kolej. Będzie to na podstawie doświadczeń szwedzkich, chyba zresztą Szwedzi liczą na dobry interes, bo czekają nas wielkie inwestycje na kolei z unijne pieniądze. Znów jednak i u na przyszłość staje się teraźniejszością. Widomym przykładem są znikające semafory, po tych tradycyjnych znikają też te błyskające światłami, wszelkie dyspozycje przekazywane są wprost do kabiny maszynisty. Niedawno w ten sposób zmodernizowano też warszawskie metro.

 

Cztery obszerne bloki, pośród nich trzeba dokonać będzie jakiegoś wyboru, bo sesje częściowo przynajmniej pokrywają się ze sobą. Do pobrania jest już na szczęście szczegółowy kongresowy program, łatwiej więc będzie tego wyboru dokonać.

 

Drugiego dnia Kongresu odbędzie się też gala rozdania nagród „Innovatica” przyznawanych przez prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, tradycyjnie towarzysząca kongresowi. To nagroda właśnie za innowacyjność, za konkretne sukcesy, ale i działania na rzecz innowacyjności.

 

program kongresu (do pobrania)

 

 

środa 8 czerwca, godzina 10.00 – 17.00

czwartek 9 czerwca, godzina 10.00 – 14.30

 

Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20

gdzie to jest


Udział w kongresie jest bezpłatny, wymaga jednak dokonania wcześniejszej rejestracji online na stronie kongresu. Lepiej decyzji w tej sprawie zbytnio nie odkładać, bo liczy się kolejność zgłoszeń.

 

rejestracja (formularz online)

 

 

My już to zrobiliśmy !

 

Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu