Dlaczego potrzebujemy w Europie ombudsmanów ?
zaproszenie na debatę
Na debatę, w której wezmą oprócz polskiego rzecznika opraw obywatelskich Adama Bodnara, także jego odpowiednicy z Austrii, Estonii, Irlandii oraz Katalonii, zaprasza nas Instytut Spraw Obywatelskich.
Oprócz tego postawionego na wstępie, zmierzą się oni też z pytaniami o to, jakie są największe wyzwania, jeśli idzie o ochronę praw człowieka w Europie, co ombudsman może realnie zrobić dla obywatela i z jakimi przeciwnościami zmaga się w swojej pracy?
W tle wielki kryzys związany z uchodźcami, który jest powodem, że sprawy którymi zajmują się ombudsmani budzę coraz więcej emocji. I konsekwencje nie tylko kryzysu gospodarczego, ale i ostatnich kilkudziesięciu lat w Europie, które doprowadziły do wzrostu nierówności społecznych i co za tym idzie także nierówności w zakresie możliwości rozwoju i korzystania z praw przysługujących wszystkim obywatelom. Bo o kwestie ekonomiczne też chodzi. Co w tym kontekście jest w Europie do naprawienia? I jaka rolę mogą odegrać w tym ombudsmani.
A na zakończenie zostaniemy zaproszeni na lampkę wina.
Urząd ombudsmana po raz pierwszy pojawił się w Szwecji na początku dziewiętnastego wieku. Kolejny dopiero po pierwszej wojnie światowej. Od tego pierwszego wzięła się nazwa, pod którą występuje on najczęściej. W Polsce nazwano go Rzecznikiem Spraw Obywatelskich, co jest dłuższe, bardzie opisowe, ale bardzo celnie oddaje istotę tego urzędu. Jeśli idzie o pararele z przeszłości, to historycy wskazują też na rzymskich trybunów ludowych, choć współcześni rzecznicy praw obywatelskich o takich uprawnieniach mogliby tylko marzyć. Dysponowali nawet prawem weta wobec budzących ich wątpliwości praw!
wtorek 19 lipca, godzina 18.00 – 20.00
Marzyciele i Rzemieślnicy,
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich
ul. Bracka 25, gdzie to jest
Udział jest bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja online.