administrator
3 - 13 listopada

10. Sputnik nad Polską
patronat medialny magazynu przedsiębiorcy@eu

To już po raz dziesiąty? To dlatego zaczynam tracić rachubę. Określenie święto rosyjskiego kina brzmi trochę jak slogan marketingowy, ale jest po prostu prawdziwe. Jeśli chcemy być z rosyjskim kinem na bieżąco, Sputnik to właściwie jedyna na to szansa. Na co dzień w kinie rosyjskie filmy są właściwie nieobecne, w telewizji jest już nieco lepiej, pojawiają się też filmy, które swoją premierę w Polsce miały właśnie na festiwalu, ale nie wszystkie. W praktyce, jeśli potraktujemy to poważnie, oznaczać to będzie prawie dwa tygodnie, przez które będziemy wyrwani z normalnego rytmu. Może nawet zarwiemy noc, podczas poprzednich organizowano też nocne maratony filmowe. Do startu kolejnego Sputnika pozostał już niecały miesiąc! 


kliknij i zajrzyj na stronę festiwalu

  www.sputnikfestiwal.pl

 

Tego, czy będzie okazja, aby spędzić noc w kinie, tego jeszcze nie wiem. Na szczegółowy program festiwalu przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Znamy też na razie tylko trzy z piętnastu filmów, które mają stanąć do rywalizacji o tytuł najlepszego filmu. To oczywiście najważniejsza część festiwalu, bo do tej rywalizacji stają najlepsze rosyjskie filmy z ostatnich dwóch lat, w Polsce jeszcze niepokazywane. Wyboru dokona jury w tradycyjnie już skromnym trzyosobowym składzie. Dwie reżyserki i scenarzystki, Kinga Dębska i Anna Kazejak, na wybór których być może wpłynął fakt, że ich filmy zdobywały nagrody na festiwalu „Wisła”, bo Sputnik ma swój rosyjski odpowiednik, bratni festiwal, podczas którego w Rosji prezentowane są z kolei polskie filmy. Oraz krytyk filmowy i dziennikarz Artur Zaborski. Swojego laureata wybierze też publiczność.

 

Jury 10. festiwalu Sputnik nad Polską 

 

Pierwsi kandydaci do Grand Prix jubileuszowego Sputnika

 

„Zooologia” Iwana Twierdowskiego. Współczense ambitne kino musi być zaskakujące, a może ambitne kino zawsze takie było? Główna bohaterka pracuje w zoo, wciąż nie założyła rodziny i mieszka z matką, co dziś wcale nie jest wyjątkowe. Pewnego dnia wyrasta jej ogon… Film był już nagradzany w Soczi i Karlovych Warach.

 

Obejrzyj zwiastun filmu !

 

„Uczeń” Kiriłła Sieriebriennikowa. W pełnym zła, przemocy, kłamstwa i obłudy świecie pewien młody człowiek odkrywa w sobie moc odróżniania tego, co dobre i złe. I próbuje naprawić świat, od czego jak wiadomo zaczynają się wszystkie naprawdę wielkie problemy. Bo świat naprawdę nie jest czarno-biały, a ci, którzy takiego prostego podziału chcą dokonać błyskawicznie zamieniają się w niebezpiecznych fanatyków… Film utytułowanego reżysera zdobył jedną z nagród festiwalu w Cannes.

 

Obejrzyj zwiastun filmu !

 

„Dobry chłopiec” Oksany Karas. Tydzień z życia owszem, oczytanego, ale poza tym niczym niewyróżniającego się ucznia okazuje się nie taki zwykły. Zwłaszcza, jak ktoś jest cały czas niewyspany. Potencjał tkwiący w uczynieniu głównym bohaterem zwykłego, przeciętnego ucznia odkrył już dawno potężny przemysł japońskiej mangi i anime. Nie bierze się to znikąd – z takim bohaterem najłatwiej się utożsamić. Teraz tę oczywistą prawdę zaczynają odkrywać inni. Film, zaledwie drugi tej młodej reżyserki, zdobył główną nagrodę na tegorocznym festiwalu w Soczi.

 

Obejrzyj zwiastun filmu ! 

 

A oprócz tego w programie festiwalu będący stałym jego punktem, Mały Sputnik, czyli filmy dla dzieci i młodzieży. Tu obowiązują trochę inne zasady, obok produkcji najnowszych pokazywane są filmy, które z dzieciństwa pamiętają ich rodzice, a nawet dziadkowie. Okazja do nostalgicznej podróży w przeszłość (dla tych starszych widzów) i konfrontacja z dzisiejszymi gustami dziecięcej i nastoletniej publiczności (dla wszystkich pokoleń).

 

Stałe punkty programu to też kalejdoskop, przegląd najlepszych festiwalowych filmów z poprzednich lat. Tu możemy nadrobić zaległości i obejrzeć filmy, na których nie obejrzeliśmy wtedy. Okno na Europę, czyli pokaz filmów powstających w koprodukcji z partnerem z Rosji, można tu na przykład zobaczyć filmy produkowane w krajach dawnego Związku Radzieckiego. I pokaz filmów dokumentalnych, gdzie przewidziany jest także konkurs

 

Tak, jak w zeszłym roku, festiwalowe pokazy zostaną zorganizowane w kinie Luna oraz Iluzjon.

 

W programie również przynajmniej jeden spektakl teatralny, koncerty, wystawy oraz spotkanie z baletem sławnego Tearu Bolszoj, którego występy będzie można oglądać podczas transmisji w kinie Praha.

 

I na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy są spoza Warszawy. Po zakończeniu warszawskiej odsłony festiwalu i rozdaniu nagród, Sputnik ruszy w Polskę, festiwalowe pokazy zostaną zorganizowane w dziesięciu miastach.

 

więcej: http://www.sputnikfestiwal.pl  

 

 

Rafał Korzeniewski 

 

 


Magazyn przedsiębiorcy