Whisky Live Warsaw, czyli polskie święto whisky
klub partnerem
Bez dwóch zdań najbardziej prestiżowa impreza tego typu w kraju poświęcona whisky. Na uczestników wydarzenia czeka kilkaset odmian tego szlachetnego trunku, pochodzących z praktycznie wszystkich zakątków świata, gdzie whisky się ceni. Nawet z Japonii, której pewnie większość nieobeznanych z tematem w ogóle z whisky nie kojarzy. A także irlandzkiej i amerykańskiej whiskey oraz bourbona. Łącznie 55 wystawców z aż 15 krajów.
W Hotelu Courtyard by Marriot Warsaw Airport, naprzeciw hali lotniska na Okęciu, spotkają się ci, którzy chcą wiedzieć, co dzieje się na rynku whisky, poszukują nowości i kontaktów biznesowych. Oraz oczywiście miłośnicy tego trunku, bo ich też tam nie może zabraknąć.
Dominować będzie jednak wymiar biznesowy. Organizatorem warszawskiej edycji wydarzenia jest Tudor House, największy w Polsce importer alkoholi klasy premium i – dodajmy – członek naszego klubu. W identycznej formule wydarzenia pod tym szyldem odbywają się w 28 miastach na całym świecie. Po raz pierwszy Whisky Live zorganizowano w 2000 roku w Tokio, znów się więc pojawia kojarzona zwykle z sake Japonia. Jak zapewnia Jarosław Buss, właściciel Tudor House i niekwestionowany autorytet w dziedzinie whisky, program ułożono tak, by rozmowy toczyły się nie tylko whisky, ale by wydarzenie było okazja do nawiązywania kontaktów biznesowych. Dodając, że najcenniejsze rodzaje whisky mogą być też świetna lokatą kapitału, wyjątkowe okazy sprzedawane są po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych za butelkę. To może nie być jednak najlepszy pomysł dla prawdziwych smakoszy, bo mogą się nie oprzeć pokusie.
Obok ogólnych, dostępnych dla wszystkich degustacji, odbędą się także tzw. Master Class, na których w małych grupach będzie można spróbować unikatowych, limitowanych edycji whisky, a degustacje prowadzone będą przez przedstawicieli destylarni. W tym producentów bardzo cenionej przez smakoszy i coraz popularniejszej w Polsce single malt whisky, a także craft destilliers, czyli małych (butikowych) destylarni ze Stanów produkujących na rynek premium. W tym roku przewidzianych jest w ich ramach kilka bloków tematycznych, wśród nich będzie Master Class Glenfarclas – „podróż przez dekady”, na której zaprezentowane zostaną whisky z lat ’60 ’70 ’80 ’90, a spotkanie poprowadzi osobiście George Grant, właściciel destylarni, będący przedstawicielem szóstego już pokolenia rodziny będącej właścicielami Glenfarclas.
Gdzie to jest? W Internecie można znaleźć stale aktualizowaną mapę szkockich destylarni, będącą częścią strony dla zakręconych (dosłownie: szalonych) miłośników szkockiej whisky.
Miłośników whisky z pewnością ucieszy fakt, że swoją obecność na festiwalu zapowiedział Ian Chang, master blender, czyli człowiek odpowiadający za smak wschodzącej azjatyckiej gwiazdy whisky, tajwańskiego Kavalana. Oni akurat satwiają na whisky mieszaną (blended). W Warszawie pojawią się również: Jan Beckers – ambasador marki Douglas Laing, uznanej na świecie niezależnej rozlewni założonej w 1948 roku, a także Steven Sweeney, przewodniczący polskiego oddziału Scotch Malt Whisky Society oraz Ingvar Ronde, wydawca klasycznej Malt Whisky Yearbook, którego kolejne wydanie zapowiedziano na 1 października, jeszcze przed Warsaw Whisky Live. Wojna pomiędzy wyrafinowaniem i poszukiwaniem ciągle nowych smaków whisky (single malt), a zwolennikami pewności (blended) ciągle trwa, ale dla siebie znajdą coś obie frakcje.
Wielką atrakcją będzie na pewno międzynarodowy konkurs barmański Diageo World Class, organizowany nieprzerwanie od roku 2009, którego uczestnicy ubiegać się będą o tytuł Barmana Roku.
Ale nie tylko miłośnicy whisky znajdą tam coś dla siebie. Będzie też niemało propozycji dla zwolenników dobrej kuchni, w ramach coraz modniejszego tzw. food paringu, bo z whisky w kuchni można zrobić niemało. Na przykład zupę grzybową. Z dodatkiem dziesięcioletniej Glengoyne Single Malt Whisky smakuje ponoć wybornie. Będzie także oczywiście kawa po irlandzku i co może już mniej oczywiste, lody z whisky. I wreszcie będzie nie tylko whisky! Spróbować będzie świetnego francuskiego szampana i wielu innych alkoholi! A także cygar. Miłośnicy dobrej kuchni będą mieli nawet własną ekskluzywną sesję, którą poprowadzi Jarosława Walczyka, szef kuchni warszawskiej restauracji Strefa oraz zdobywcą tytułu Szefa Kuchni Roku 2015.
Więcej informacji na stronie: www.whiskylivewarsaw.com.
Bilety na Whisky Live Warsaw już są w sprzedaży! Można zakupić bilety na dowolny dzień lub na oba. Uwaga: na degustacje w ramach Master Class obowiązują osobne bilety, a ze względu na ograniczoną liczbę miejsc lepiej kupić je wcześniej.
Whisky Live Warsaw to dla nas nie tylko okazja do nawiązania kontaktów biznesowych z wystawcami i innymi gośćmi. My sami też możemy wystąpić w roli sponsorów, a także wystawców, nawet, jeśli nie jesteśmy producentami bądź i importerami whisky. Spotkanie miłośników tego męskiego trunku, pochodzących głównie ze świata biznesu, to okazja do prezentacji również naszej oferty. Wszystkich tym zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorem wydarzenia, właścicielem Tudor House, Jarosławem Bussem: jarek@whiskylivewarsaw.com.