administrator
10 luty

O czystym węglu, biomasie i wykorzystaniu odpadów komunalnych na konferencji demosEuropa

Na konferencję, w której udział wzięli wicepremierzy Polski, Waldemar Pawlak i Szwecji, Maud Oloffson zaprosił nas na Foksal nasz partner demosEuropa Centrum Strategii Europejskiej. Aby spełnić wymagania pakietu klimatycznego, do czego się zobowiązała, Polska musi dużo u siebie zmienić. Zarówno jeśli idzie o ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jak i zwiększenia udziału źródeł odnawialnych. I o tym właśnie było.


 



  CCS i inne technologie czystego węgla – potencjalny znak firmowy Polski ?


W dniu 10 lutego 2009 demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, Ambasada Brytyjska oraz Vattenfall Polska we współpracy z Ambasadą Szwecji zorganizowały konferencję „CCS i inne technologie czystego węgla – potencjalny znak firmowy dla Polski?” oraz seminarium „Biomasa i wykorzystanie odpadów komunalnych do celów energetycznych – klimatycznie neutralne źródła energii dla Polski”. Obie części były połączone wystąpieniami wicepremiera Polski Waldemara Pawlaka oraz Szwecji Maud Olofsson. Debata była częścią cyklu „Perspektywy dla sprzyjającej konkurencyjności polityki klimatycznej”.


relacja zaczerpnięta ze strony organizatora, demosEuropa Centrum Strategii Europejskiej
 


 

Przemówienia otwierające wygłosili Paweł Świeboda, prezes demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, J.E. Damian Roderic Todd, Ambasador Brytyjski w Polsce oraz Torbjörn Wahlborg, prezes Vattenfall Polska. Wszyscy podkreślali znaczenie CCS nie tylko jako narzędzia do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego członków Unii Europejskiej.

Po wystąpieniach przedstawicieli organizatorów debaty został pokazany film na temat technologii CCS (Bullet1 Bullet1 nl.youtube.com/watch?v=3hdghPdYEyo&feature=related) stworzony przez „CCS Educational Initiative” i umieszczony w serwisie YouTobe, tłumaczący znaczenie technologii CCS oraz wygląd i działanie przyszłych instalacji tego typu. 
 
Pierwszy panel, zatytułowany „Ekonomiczne i geologiczne warunki dla technologii czystego węgla”, był prowadzony przez Pawła Świebodę, który poprosił dwóch ekspertów – Andrzeja Przybycina, Zastępcy Dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska i Jacka Piekacza, Dyrektora ds. Kooperacji z UE w Vattenfall Polska – o przedstawienie geologicznych i technologicznych uwarunkowań dla technologii CCS w Polsce. Dyrektor Przybycin wspomniał, że w Polsce od pewnego czasu badane są miejsca, w których CO2 jest składowane w sposób naturalny, a w ostatnich miesiącach rozpoczęły się dodatkowe badania na terenie całej Polski. Ministerstwo Środowiska współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce (w tym także z GIG i PAN) w celu opracowania najlepszego sposobu wprowadzenia demonstracyjnych instalacji CCS. W Polsce planuje się umieszczenie dwóch z dwunastu unijnych projektów demonstracyjnych – w Bełchatowie i Kędzierzynie Koźlu. Jacek Piekacz podkreślał, że technologie CCS dopracowuje się w laboratoriach na całym świecie tak, aby mogły być użyte do przechwytywania gazu powstającego przy produkcji setek megawatów energii. Trzy wiodące centra badań nad CCS to Stany Zjednoczone, Australia i Europa. Vattenfall prowadzi swoje badania od roku 1990, rozpoczął pilotażowy projekt w Schwarzepumpe (efektywność przechwytywania CO2 wynosi tam 98%), ale potrzebuje przynajmniej kolejnych trzech lat, aby przedstawić przykładowy projekt dla urządzenia o mocy 500 MW.

Drugą dyskusję panelową, poświęconą ramom polityczno-prawnym, poprowadził Krzysztof Rybiński (prezentacja: Bullet1 K.Rybinski), partnera w Ernst&Young. Doktor Rybiński jasno powiedział, że bez zmian w polityce zapotrzebowanie na energię z węgla będzie rosło, a co za tym idzie wzrosną również emisje CO2. Nawet jeśli Europa stanie się CO2-neutralna, emisje z Chin i Indii zniweczą nasze wysiłki. Dlatego też Unia musi stać się liderem, który pociągnie za sobą wielkie azjatyckie gospodarki. Rachel Crisp (prezentacja: Bullet1 R.Crisp), Zastępca Dyrektora Działu Czystych Paliw Kopalnych w Ministerstwie ds. Energii i Klimatu (DECC) Wielkiej Brytanii, podkreślała, że technologia CCS jest kluczowa dla walki z globalnymi zmianami klimatu. Jej szerokie zastosowanie wymaga trzech zdecydowanych kroków: po pierwsze technologii demonstracyjnej, później odpowiednich ram prawnych i regulacji, a na koniec spójnej polityki, umożliwiającej przejście od fazy eksperymentalnej do właściwego stosowania (w której mieścić się będzie transfer technologii, infrastruktura, umiejętności, chłonność przemysłu oraz pokonanie luki finansowej). Drugi panelista – Paal Frisvold (prezentacja:  Bullet1 P.Frisvold), Prezes Zarządu, Bellona Europa ais – wskazał na CCS, jako na katalizator zmian. Ta technologia może służyć do uzyskiwania czystej energii z paliw kopalnych przez przechwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla zarówno w już istniejących jak i nowych instalacjach. Może być także stosowana w innych sektorach przemysłu – na przykład cementowniach czy stalowniach. A w połączeniu z biomasą może nawet generować ujemne emisje netto. Mihai Tomescu (prezentacja: Bullet1 M.Tomescu) z Komisji Europejskiej, DG ds. Ochrony Środowiska, Unit C.5 Energia i Środowisko, wymienił najważniejsze etapy przy wprowadzaniu technologii CCS i finansowaniu pokazowych projektów. Zaznaczył, iż trzy kroki są kluczowe dla realizacji projektów CCS: ratyfikacja zmian konwencji OSPAR i towarzyszących jej decyzji, zakończenie prac nad wytycznymi dotyczącymi monitorowania i raportowania emisji oraz powstanie Panelu Naukowego. Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, to trzeba się będzie zmierzyć z trzema problemami: podziałem funduszy między energię odnawialną a CCS, selekcją projektów i poziomem finansowania oraz wypracowaniem metody wydatkowania funduszy.

Następna część konferencji rozpoczęła się wystąpieniami gości specjalnych - Waldemara Pawlaka, Wicepremiera Polski i Ministra Gospodarski oraz Maud Olofsson, Wicepremier Szwecji i Minister ds. Przedsiębiorstw i Energii. Premier Pawlak rozpoczął wystąpienie od stwierdzenia, że problem czystego węgla ma fundamentalne znaczenie dla Polski, a dwie pokazowe instalacje CCS mogłyby się stać „okrętami flagowymi” polskiej gospodarki. Dodał, iż energia odnawialna otwiera perspektywy nieograniczonych zasobów, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ceny to węgiel był zawsze mało wrażliwy na szoki zewnętrzne, a przez to jego cena bardziej stabilna. Ceny wykorzystywanego przez Polskę gazu ulegają ciągłym zmianom, więc w kontekście krajowej strategii wykorzystania energii sprawa zdaje się prosta – przede wszystkim liczy się efektywność energetyczna, jednak spełnienie polskich potrzeb wymaga więcej technologii czystego węgla i znacznie większego korzystania z odnawialnych źródeł energii. Szwecja może być dla nas inspiracją w tych dziedzinach. Premier Olofsson podkreślała, że w kwestii zmniejszenia emisji CO2 potrzebujemy natychmiastowego połączonego działania rządów, obywateli, naukowców oraz całego społeczeństwa. Jak pokazuje przykład jej kraju „zielona” polityka może przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy. Dodatkowo, nadszedł moment, aby przywódcy polityczni wysłali jasny sygnału do rynku. Premier Olofsson wzywała do szybkiego rozmieszczenia instalacji CCS i zintegrowania narodowych, regionalnych i globalnych wysiłków w tym celu.

Seminarium „Biomasa i wykorzystanie odpadów komunalnych do celów energetycznych – klimatycznie neutralne źródła energii dla Polski” składało się z serii prezentacji pokazujących w jaki sposób wykorzystanie biomasy i właściwe gospodarowanie odpadami może się przyczynić do wzrostu konkurencyjności oraz większej dbałości o środowisko. Prowadzącym dyskusję był Gunnar Haglund, Radca Ambasady Szwecji a prezentacje przedstawili Jonas Eek (prezentacja: Bullet1 J.Eek) z Departamentu Technicznego, SYSAV - Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Malmö; Eddie Johansson (prezentacje: Bullet1 E.Johansson1 i Bullet1 E.Johansson2), Dyrektor ds. technicznych Rindi Energi oraz Honorowy Członek Szwedzkiego Stowarzyszenia Bioenergii; Józef Neterowicz (prezentacje: Bullet1 J.Neterowicz1 i Bullet1 J.Neterowicz2), Ekspert ds. Energii w Związku Powiatów Polskich. Eksperci przedstawili powody dla których opłaca się wykorzystywać odpady jako paliwo. Jak pokazują doświadczenia szwedzkich firm prowadzi to do wielu pozytywnych zmian zarówno dla producentów jak i dla konsumentów energii: skraca długość szlaków transportowych, paliwa kopalne zostają zastąpione przez „biopaliwa”, zmniejszone zostają emisje CO2, zanika problem składowania odpadów, elastyczność systemów ciepłowniczych zostaje zwiększona – krótko mówiąc tworzy nowe możliwości rozwoju technologicznego.

  
Magazyn przedsiębiorcy