administrator
1 grudnia

Gala konkursu „Lider Przedsiębiorczości Roku 2016”
patronat klubu i magazynu przedsiębiorcy@eu

To jeden z najstarszych konkursów promujących przedsiębiorczość, organizowany jest od 1994 wspólnie przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Już od kilku lat finałowa gala konkursu organizowana jest w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. W tym roku statuetki wyobrażające wznoszącego się do lotu orła odebrało 9 firm mikro i trzy małe. Bo to konkurs właśnie dla nich. Wyróżnia się firmy, które najlepiej radzą sobie na wymagającym konkurencyjności rynku i mogą być pod tym względem wzorem dla innych.


 

Od paru lat nagradzane są także instytucje oraz samorządy, które skutecznie wspierają przedsiębiorczość, tym razem wyróżniono ich cztery. Do tradycji należy też przyznawanie tytułu honorowego Lidera Przedsiębiorczości Roku 2016, który otrzymał Jerzy Kwieciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i pełnomocnik premiera ds. funduszy europejskich i rozwoju regionalnego. Nagrodę w pełni zasłużoną, z pewnością pomogły mu też wcześniejsze doświadczenie z pracy w biznesie.

 

Nagrodzone firmy mikro:

 

1. Kerris Group sp. z o.o.  Warszawa

2. Atlanti Nieruchomości MSW sp. z o.o. Warszawa

3. Prototypownia, Młodasko

4. The Secret Soap Store Monika Kosieniak–Stawowiak, Niepołomice

5. Fabryka Makaronu sp. z o.o. Konstancin – Jeziorna

6. GP Inter-Solutions sp. z o.o. Warszawa

7. BFM sp. z o.o. Bytom

8. „Klamex” Zenon Oliszewski, Józefów

9. ANDCOM sp. z o.o. Zgorzała

 

W kategorii firm małych nagrodzono:

 

1. Zakłady Artykułów Technicznych „ARTECH” sp. z o.o. Łódź

2. Point of View sp. z o. o. sp. k. Piaseczno

3. Monevia sp. z o.o.  Bydgoszcz

 

W kategorii instytucji i samorządów wyróżniono natomiast:

 

1. Bank Polskiej Spółdzielczości SA 

2. Europejski Fundusz Leasingowy SA 

3. Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE 

4. Gmina Tarczyn 

 

Laureaci konkursu Lider Przedsiębiorczości 2016 na wspólnym zdjęciu 

 

Proporcje pomiędzy firmami mikro i małymi nie powinny dziwić ani martwić. Odpowiada to generalnie strukturze firm w naszej gospodarce, u podstawy której są właśnie firmy małe i dobrze, że firmy te mają ambicje, by przodować. Jeśli idzie o ostatnią natomiast kategorię to mamy tu tylko jedną gminę (trochę szkoda, ze tylko jedną), bank, dość szczególny, bo zrzeszający inne banki spółdzielcze (jest ich aktualnie 355) oraz działający przy Związku Banków Polskich Krajowy Punkt Kontaktowy  ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, zajmujący się mniej popularną wśród przedsiębiorców, a przede wszystkim mniej niestety znaną częścią funduszy unijnych, czyli programami ramowymi. I wreszcie Europejski Fundusz Leasingowy SA. Leasing jest coraz popularniejszą formą finasowania inwestycji w firmach, nie tylko zresztą tych mniejszych. Jak widać trzeba było w przypadku aż dwóch nagrodzonych trochę naciągnąć formułę tej kategorii, ale zrobiono słusznie. A dwóm ostatnim z nich zawdzięczamy ciekawe wystąpienia podczas części konferencyjnej.  

 

Gali bowiem towarzyszyła tradycyjnie konferencja, stanowiąca niejako bonus dla laureatów i gości gali. Mowa była między innymi o funduszach europejskich, w tym zwłaszcza o środkach z programów ramowych. Stwierdzenie, że Polska i polscy przedsiębiorcy mogą zyskać z budżetu Unii więcej niż przydzielona im narodowa pula budzi niekiedy zdziwienie, ale tak właśnie jest w przypadku tych programów. Poprzednio były to 7 Program Ramowy i CIP, teraz Horyzont 2020 i COSME. Są one bowiem rozdzielane wprost w Brukseli, z pominięciem tamtych kryteriów. Ale przedsiębiorcy mogą się starać o nie także wprost w Polsce, korzystając z zasilonych tymi środkami funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. I zdecydowana większość z ich polskich beneficjentów zetknie się z nimi właśnie w ten sposób. Mówił o tym w swojej prezentacji Arkadiusz Lewicki, dyrektor wyróżnionego statuetką Lidera Przedsiębiorczości Krajowego Punktu Kontaktowego  ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

 

25. raport Inwestycje w MŚP pod lupą – kliknij, aby pobraćKorzystanie z tego typu wsparcia nie jest jednak ciągle zbyt popularne wśród przedsiębiorców. Pokazał to zaprezentowany podczas konferencji przez Radosława Woźniaka, wiceprezesa Europejskiego Funduszu Leasingowego, raport dotyczący inwestycji przedsiębiorstw sektora MŚP. Była to jego 25, jubileuszowa edycja. Jego prezentację zawdzięczamy kolejnemu laureatowi,. Okazuje się, że wciąż aż 80% firm tego sektora finansuje inwestycje ze środków własnych. Potem jest kredyt i po nim coraz popularniejszy leasing. Fundusze europejskie nie odgrywają tu aż tak znacznej roli, ale co może już niepokoić, mała jest świadomość dotycząca możliwości korzystania z nich. Przykład pożyczek i poręczeń udzielanych ze wsparciem ze środków unijnych jest tu dobrym przykładem, często starający się o kredyt o takich możliwościach nie wiedza lub nie kojarzą ich ze środkami unijnymi. Dlatego tak ważna jest działalność o charakterze edukacyjnym. Sam raport warto zresztą przestudiować, sporo nam powie o rzeczywistości sektora małych i średnich przedsiębiorstw. O ile przebadane firmy liczą na wzrost popytu na ich produkty i usługi, i to w pespektywie najbliższych miesięcy, uważają, że mają odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, to do inwestowania zniechęcają ich regulacje prawne i podatki, a także sytuacja gospodarcza kraju.

 

Uczestnicy wydarzenia ten raport otrzymali formie drukowanej, ale każdy bez problemu może go ściągnąć z Internetu. Zamieszczamy go zresztą poniżej. A na koniec, oprócz zbiorowego zdjęcia laureatów był jeszcze poczęstunek i szansa na wymianę wizytówek. Taka nagroda to przecież rekomendacja i warto z takimi firmami nawiązać kontakt. Może być to bowiem pierwszy krok do nawiązania współpracy i zrobienia wspólnego biznesu.

 

Ale zacząć wypada od prezentacji wszystkich laureatów, zawierającej krótki opis firmy oraz dane kontaktowe do nich.

 

Laureaci konkursu Lider Przedsiębiorczości 2016 – kliknij, aby pobrać

 

25. raport „Inwestycje w MŚP pod lupą” – kliknij, aby pobrać

 

 

Obok zamieszczamy fotorelację z wydarzenia, natomiast zdjęcia w dużym formacie można pobrać tutaj.

 

kliknij i pobierz prezentację

 


Magazyn przedsiębiorcy
relacje wideo
galeria zdjęć