administrator
13 stycznia - 13 lutego

MyFrenchFestival 2017
festiwal filmowy online

Prawdziwy festiwal filmowy, tyle, że online, nie musimy nawet wychodzić z domu (co zastrzegam, by nie było zarzutów, że zachęcam, aby robić to podczas pracy). Do tego za darmo i bez reklam. To już siódma edycja tego festiwalu, mającego za cel promocję francuskiego kina. Chyba najtłumniej odwiedzanego festiwalu filmowego na świecie, zeszłoroczny miał 6,5 miliona widzów. Dla tych, którzy francuskiego nie znają, przygotowano napisy w dziewięciu językach, w tym po polsku.


MyFrenchFestival 2017

www.myfrenchfilmfestival.com/pl


 

Do konkursu wybrano dziesięć pełnometrażowych filmów fabularnych i tyle samo filmów krótkometrażowych. Program festiwalu uzupełnia kilka filmów wyświetlanych poza konkursem. Oprócz filmów francuskich znalazły się w nim filmy z Belgii, Szwajcarii i Kanady. Realnie do obejrzenia jest sześć filmów długometrażowych i szesnaście krótkometrażowych, bo z tych pierwszych cztery tytuły będą w Polsce niedostępne, zapewne będą pokazywane w płatnych kanałach telewizyjnych bądź kinach. Filmy podzielono na kilka bloków tematycznych, o dorastaniu, o rodzinie, miłości i przyjaźni, Francuzkach (temat sam w sobie) i szaleństwo. Dominuje więc kino obyczajowe. Festiwal ma też mniej grzeczną odsłonę, nocne seanse dla dorosłych…

 

Atrakcyjna jest internetowa strona festiwalu, wyboru filmu, który chcemy oglądać dokonujemy klikając na jego plakat, zobaczymy jeszcze krótki opis filmu i po kolejnym kliknięciu na plakat rozpoczyna się seans. Jeśli nie pojawiły się napisy, trzeba rozwinąć listę z dolnego menu i zaznaczyć język. W tym samym menu możemy też napisy wyłączyć.

 

Wcześniej musimy tylko zarejestrować konto. Wystarczy podać imię, nazwisko i wymyślić jakieś hasło (można je pozwolić zapamiętać przeglądarce). Można też wykorzystać konto z Facebooka, Twittera bądź Gmaila. Upoważnia nas to też do wzięcia w głosowaniu na najlepszy film.

 

Festiwal rozpoczął się 13 stycznia, filmy oglądać możemy miesiąc i jeden dzień dłużej, do 13 lutego.

 

 

A poniżej festiwalowy program z podziałem na bloki tematyczne (obejmują one zarówno filmy długo, jak i krótkometrażowe).

 

Dorastać w XXI wieku

 

Dorastać? Tak, ale pod pewnymi warunkami! Fantazmaty, poszukiwania seksualne, transgresja, oto hasła zagubionych nastolatków.

 

Bang Gang (współczesna historia miłosna), reżyseria Éva Husson

Ten Nowy, reżyseria Rudi Rosenberg

Nieustraszona, reżyseria Danielle Arbid

Demony, reżyseria Philippe Lesage (film kanadyjski poza konkursem, we współpracy z Telefilm Canada)

1992, reżyseria Anthony Doncque

Wiadukt, reżyseria Patrice Laliberté (film kanadyjski poza konkursem, we współpracy z Telefilm Canada)

 

Rodziny w trakcie (re)konstrukcji

 

Od Jean-Luc Godard do François Truffaut, poprzez François Ozon i Arnaud Desplechin, rodzina zawsze stanowiła ulubione tło dla francuskiej kinematografii. Przechodząc często od śmiechu do łez, zwykłe wydarzenie może zjednoczyć lub kompletnie rozbić ten mikrokosmos.

 

Marguerite et Julien, reżyseria Valérie Donzelli

Ogry, reżyseria Léa Fehner

Krzywda, reżyseria Antoine Cuypers (biorący udział w konkursie film belgijski, we współpracy z Wallonie-Bruxelles Images)

W głębokich wodach, reżyseria Sarah Van Den Boom

Pierwszy dzień szkoły, reżyseria Vincent Patar i Stéphane Aubier (biorący udział w konkursie film belgijski, we współpracy z Wallonie-Bruxelles Images)

 

Sentymentalizm po francusku

 

Miłość i/lub/bądź przyjaźń. Grupy tworzą się i rozpadają w miarę spotkań i rozstań. Odejść czy zostać, być samym czy z kimś, trzeba będzie wybrać...

 

Uczucie lata, reżyseria Mikhaël Hers

Paczka Juliette, reżyseria Aurélien Peyre

Konwencja Genewska, reżyseria Benoît Martin

Ostatni Francuz, reżyseria Pierre-Emmanuel Urcun

O cieniach i skrzydłach, reżyseria Eleonora Marinoni i Elice Meng (film szwajcarski poza konkursem, we współpracy ze Swiss Films)

 

Do szaleństwa

 

Francuskie kino zawsze eksponowało barwne postacie udręczonych bohaterów. Pokazuje obsesje ludzi szukających zemsty lub odkupienia, śledząc ich wyobraźnię.

 

Przyzwoity gość, reżyseria Emmanuel Finkiel

Bez zarzutu, reżyseria Sébastien Marnier

Mokka, reżyseria Frédéric Mermoud (film szwajcarski poza konkursem, we współpracy ze Swiss Films)

Przemoc zbiorowa, reżyseria Karim Boukercha

 

Francuska kobieta

 

Francuska kobieta to mit: śmiała, wyrafinowana i często wyprzedzająca swoją epokę. Jest marzeniem na całym świecie. Jej szczególne miejsce potwierdza się w kinie: staje równie dobrze przed kamerą jak i za nią.

 

Momencik, proszę!, reżyseria Baya Kasmi

Cleo od piątej do siódmej, reżyseria Agnès Varda (poza konkursem, dziedzictwo filmowe)

Ciało i wulkany, reżyseria Clémence Demesme

Zasłona milczenia, reżyseria Julie Gourdain

Dwie mamy, reżyseria Maïmouna Doucouré

4XD - Françoise Dorléac, reżyseria Philippe Labro (poza konkursem, dziedzictwo filmowe)

 

Nocne seanse dla dorosłych

 

MyFrenchFilmFestival proponuje po raz pierwszy śmiałą i niezwyczajną sekcję pełną krwi, seksu, ale przede wszystkim humoru! Filmy z tej sekcji dostępne są wyłącznie na platformie festiwalowej.

 

W poszukiwaniu ultra seksu, reżyseria Nicolas Charlet i Bruno Lavaine

Formalność, reżyseria Pierre-Marc Drouin i Simon Lamarre-Ledoux (film kanadyjski, we współpracy z Telefilm Canada)

Hydraulik, reżyseria Méryl Fortunat-Rossi i Xavier Seron (film belgijski, we współpracy z Wallonie-Bruxelles Images WBI)

 

 

więcej: www.myfrenchfilmfestival.com/pl

 

 

Magazyn przedsiębiorcy