administrator
27 kwietnia

V Międzynarodowe Forum Gospodarki Niskoemisyjnej
zaproszenie 

Dalszy, dynamiczny rozwój Polski wymaga przestawienia naszej gospodarki na tory niskoemisyjne. Konieczność ta wynika zarówno ze względów gospodarczych jak i środowiskowych. W świetle wielu analiz nie ma wątpliwości, że transformacja niskoemisyjna jest szansą rozwojową dla gospodarki a nie jej obciążeniem. To z zapowiedzi tej konferencji, której organizatorami nie są bynajmniej radykalni ekolodzy. Co więcej i co może niektórych zaskoczyć, swoim patronatem objęły ją Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska oraz Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.



Kłóci nam się to zapewne i to niezależnie od opcji politycznej z obrazem polityki rządu, który właśnie zresztą pozywa przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości Parlament Europejski, w związku ze zbyt restrykcyjnymi jego zdaniem limitami dotyczącymi CO2. W powszechnym odczuciu polityka klimatyczna to jeden z najważniejszych obszarów sporu Brukselą, a Polska jest jej zdecydowanie przeciwna. Tak jednak nie jest, to obraz zbyt uproszczony. Gdyby było inaczej, to po co pojawiałyby się samochody elektryczne w wizji odpowiadającego w polskim rządzie za gospodarkę ministra Mateusza Morawieckiego? To nie jest nie, bo nie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i spór może być bardzo gorący. Polsce, tak, jak ukaranej już Bułgarii, grożą poważne sankcje za przekroczenie norm związanych ze smogiem. Jest więc o czym dyskutować. I najważniejszym pytaniem, które zresztą będzie tematem pierwszego, otwierającego konferencje panelu, to jak przejść do gospodarki niskoemisyjnej osiągając max efektów przy optymalizacji nakładów. Może nie zabrzmiało to zbyt zgrabnie, ale tak to sformułowano w temacie panelu.

 

W programie konferencji, której znamy jak na razie tylko zarys (choć dość szczegółowy) pojawi się też elektromobilność (samochód elektryczny to tylko jedna z jej składowych), budownictwo (jako jeden z największych odbiorców energii, z czego pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę), a atkże sprawa gospodarczego wykorzystania CO2 (bo, gdyby się to udało, problem z nadmierną emisją byłby rozwiązany). Mowa ma być też o zmianie zachowań społecznych, chodzi tu o wszelkie wzorce prowadzące do oszczędzania energii, im oszczędniej jej używamy, tym przecież lepiej. I z tym akurat pewnie zgodzą się pewnie wszyscy, ponad wszystkimi politycznymi podziałami.

 

Konferencję w Warszawskim Dom Technika NOT mają otworzyć wystąpienia ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, popularnego wśród przedsiębiorców (także ze względu na doświadczenie w biznesie) wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz Pawła Sułka, będącego jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej i wiceministrem środowiska. A celem konferencji jest zaproponowanie konkretnych rozwiązań, które mogą być wykorzystane w przygotowywanych i realizowanych działaniach na rzecz niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki.

 

więcej

 

czwartek 27 kwietnia, godzina 9.00 – 16.00

Warszawski Dom Technika NOT, ul. Czackiego 3/5

gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, zgłoszenia przez formularz online.

 

 

Rafał Korzeniewski

 

 


Magazyn przedsiębiorcy