administrator
2 października

Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka
konferencja poświęcona realizacji krajowego planu działań

Wytyczne Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła jeszcze w 2011 roku i jednym z ich trzech filarów jest odpowiedzialność przedsiębiorstw za poszanowanie praw człowieka. Przedsiębiorstw, czyli biznesu, by rzecz ostatecznie wyjaśnić. Dwa pozostałe to odpowiedzialność za to państwa i prawa poszkodowanych. Nas oczywiście najbardziej obchodzi, co to oznacza dla Polski i o tym mówi aktualny, przyjęty w maju tego roku przez Radę Ministrów Krajowy Plan Działania na lata 2017-2020. I to jego realizacji poświęcona będzie konferencja zorganizowana w Ministerstwie Rozwoju. Jeśli zajrzeć do jej programu, to okaże się, że poruszane tematy są całkiem konkretne i mogą nas zainteresować.


Z samym planem warto się zapoznać, bo top dokument przecież oficjalny. Dla bardziej zainteresowanych tematem zamieszczamy też tłumaczenie na polski samych wytycznych, przygotowane wspólnie przez Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Fundację Eberta i związkowców z Solidarności.

 

Krajowy Plan Działania na lata 2017-2020 (pobierz)


Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka (pobierz)

 

Konferencja, która rozpoczną wystąpienia wiceministrów w resortach rozwoju, Jadwigi Emilewicz i spraw zagranicznych, Joanny Wroneckiej, a samym wytycznym poświęcone będzie wystąpienie Beaty Farcik, prezeski wspomnianego już Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. Sesja plenarna poświęcona będzie natomiast zakazowi pracy przymusowej. Temat wciąż niestety aktualny (przypominają nam o tym doniesienia w mediach), a w gronie panelistów będą między innymi Irena Dawid-Olczyk, prezeska Fundacji La Strada oraz prof. hab. Zbigniew Lasocik, kierownik działającego na Uniwersytecie Warszawskim Ośrodka Badań Handlu Ludźmi.  W programie znalazło się też aż pięć równoległych sesji, których tematy mogą nie być wcale dla wszystkich oczywiste. Wątpliwości nie budzi kwestia poszanowania praw człowieka przy realizacji zamówień publicznych. Aniu sprawa sygnalistów, choć to temat u nas mało znany i nie wszyscy pewnie nawet kojarzą o co tu chodzi (angielki termin to określający to whistleblowing). A chodzi o pracowników zgłaszających nieprawidłowości w działaniu przedsiębiorstw w których są zatrudnieni z pominięciem drogi służbowej. Mogą to zgłaszać właścicielom firmy, ale organom państwa (na przykład policji). Taki działanie może być oczywiście uznane za złamanie zasady lojalności, działaniem na niekorzyść firmy, a także wiązać się ze zdradzeniem tajemnic służbowych. Z drugiej strony jest interes społeczny, a także firmy jako całości zagrożonej przez bezprawne bądź nieetyczne działania. Stąd przepisy chroniące sygnalistów. Ale wśród tematów są też godzenie życia zawodowego z rodzinnym, mowa nienawiści w Internecie i pewni e najbardziej zagadkowe usługi turystyczne. Wszystko się oczywiście wyjaśni, a w programie konferencji przewidziano też jej podsumowanie, więc dowiemy się tego nawet, jeśli w danej sesji nie będziemy uczestniczyć. A zakończy ją lunch i zapewne rozmowy w kuluarach.

 

program konferencji (pobierz)

 

poniedziałek 2 października, godzina 9.00 – 15.30

Ministerstwo Rozwoju, Sala im. Grażyny Gęsickiej

wejście od ul. Wspólnej 2/4

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, zgłoszenia przez formularz online (zostaniemy też poproszeni o wybór interesującej nas sesji tematycznej). 

 


Magazyn przedsiębiorcy