administrator
3 czerwca

Strategia UE dla Morza Bałtyckiego

Nasz partner demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej zaprosił nas na konferencję Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Partnerstwo na rzecz Przedsiębiorczości, Innowacyjności i Konkurencyjności (bo tak brzmi pełna jej  nazwa). Konferencję, którą zorganizował wspólnie z ambasadą Szwecji, Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą oraz Baltic Development Forum.


Strategia dla Morza Bałtyckiego to nowa inicjatywa Unii Europejskiej. No może nie tak całkiem nowa, prace nad nią trwają bowiem już od jakiegoś czasu. I co najważniejsze, można przypuszczać, że zmierzają już do szczęśliwego finału. Jednym z motorów prac nad nią jest bowiem Szwecja i wydaje się, że można liczyć, że przyjęta zostanie ona w drugiej połowie tego roku, kiedy Szwecja obejmie prezydencję w Unii Europejskiej.

Konferencja poświęcona była nie tyle przedstawieniu inicjatywy jako takiej, ale możliwościom, jakie daje ta inicjatywa gospodarce krajów regionu. Pod tym też kątem zostanie na przykład dokonany przegląd istniejących barier w handlu i swobodnym przepływie zasobów (czyli tego co w niej przeszkadza) i jak możliwościom ich eliminacji. Poruszony problem innowacyjności, którą należy traktować jako ważny czynnik wzrostu dla gospodarki, ale w regionie obok liderów mamy też kraje wlokące się tu w ogonie (jak Polska). Oraz przedyskutowane możliwości działań inwestycyjnych, rozwojowych i co z tego wynika (także w perspektywie finansowej) dla przedsiębiorstw. Takie zakreślenie tematyki konferencji powoduje, że prócz przedstawicieli administracji państwowej (Polski i innych krajów regionu), unijnej oraz ekspertów – nie zabrakło tych, do których ta oferta ma być skierowana: przedsiębiorców. To też oczywiście okazja, aby zorientować, na ile my sami możemy tu skorzystać i do nawiązania kontaktów biznesowych. Organizatorzy zadbali też o odpowiedni dobór uczestników. Wagę konferencji podkreśliło to, że otworzył ją marszałek szwedzkiego sejmu Per Westerberg. Miał mu towarzyszyć jego polski odpowiednik, Bronisław Komorowski, ale zajęty był obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca. Zastąpił go minister Michał Boni (szef doradców premiera) oraz były premier, a obecnie prezes PKO SA Jan Krzysztof Bielecki. Ale ważniejsi od nich są ci, których nazwiska wymienione są jako uczestnicy paneli i ci zaproszeni po prostu jako goście – ta lista była jednak zbyt długa, by ją tu cytować. Na zakończenie konferencji organizatorzy zaprosili zaś na wspólny lunch.

 

Językami konferencji był polski i angielski, a organizatorzy zapewnili łtumaczenie symultaniczne.

 

 

Magazyn przedsiębiorcy