I Kongres Praw Obywatelskich
polecamy
Instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich wydaje się wciąż stosunkowo nową, tymczasem w tym roku mija trzydzieści lat od powołania pierwszego rzecznika, którym została Ewa Łętowska. Kongres nie ma być jednak żadną próbą podsumowania tych trzydziestu lat. Tematem debaty mają być współczesne problemy, a program jest wciąż uzupełniany. Możemy się do układania jego programu włączyć, wskazując, w jakich z planowanych sesji chcielibyśmy uczestniczyć, a jakich tematów nam zabrakło i je zaproponować.
Zachęcam do uważnej lektury proponowanych tematów, bo pierwszy rzut oka może być mylący, a cały kongres wydać z naszego punktu widzenia. Uważniejsza lektura może spowodować, że te interesujące nas tematy jednak znajdziemy, albo zainspirować do zaproponowania nowego, który naszym zdaniem powinien tam być obecny. Choćby zaproponować temat związany z przedsiębiorczością, która to tematyka jest tam prawie nieobecna. Choć takie tematy jak Prawo do prywatności w kontekście nowoczesnych technologii czy polityka migracyjna mogą zainteresować przedsiębiorców nie tylko jako obywateli tego państwa.
Sam dowiedziałem się o kongresie dość przypadkowo, słabo jest rozreklamowany i jakoś, póki co, umyka uwadze mediów. Trudno zrozumieć, dlaczego. Bo przecież wszyscy praktycznie mówią o potrzebie debaty, a w praktyce bardzo często zaproszenie do niej ignorują. Ciekawa i warta uwagi inicjatywa Adama Bodnara, który już teraz wydaje się najbardziej wyrazistym i pracowitym rzecznikiem od czasów tego pierwszego, Ewy Łętowskiej, która zapewne na kongresie też się pojawi. Oceny tej pracy są już oczywiście różne, w zależności od tego, komu… nadepnie na odcisk.
układamy wspólnie program kongresu (kliknij i wypełnij ankietę)
środa 8 grudnia, godzina 10.00 – 18.00
czwartek 9 grudnia, godzina 9.00 – 17.00
Muzeum POLIN, część konferencyjna
ul. Anielewicza 6, gdzie to jest
Udział w kongresie jest bezpłatny, rejestracja online nie została jeszcze otwarta.