administrator
20 i 21 listopada

V Europejski Kongres Mobilności Pracy
klubu organizacją partnerską kongresu

To największa europejska konferencja poświęcona świadczeniu usług transgranicznych w Unii Europejskiej i delegowaniu pracowników. I nie ma się czemu dziwić, Polska, jeśli idzie o pracowników delegowanych, jest absolutnym liderem w Europie. Współorganizatorem tegorocznej edycji kongresu jest Ministerstwo Rozwoju, a stojącego na jego czele wicepremiera Mateusza Morawieckiego poproszono o otwarcie kongresu. A klub zaproszono na kongres jako organizację partnerską, od czego się oczywiście nie uchyliliśmy. Kongres odbędzie się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE i warto się na te dwa dni do Krakowa wybrać, jeśli jest to temat, który nas dotyczy. 


V Europejski Kongres Mobilności Pracy www.ekmp.pl

 

Zasady delegowania pracowników zmieniają się bowiem obecnie częściej niż kiedykolwiek w przeszłości. Zarzuty stawiane przez zachodnioeuropejskich polityków pracodawcom z biedniejszych państw członkowskich zachęcają Komisję Europejską do systematycznego zaostrzania przepisów. Oczywiście każdy ma tu swoje racje i z tego powinniśmy sobie zdawać sprawę. Na tamtych polityków naciskają zagrożeni konkurencją pracodawcy i jeszcze mocniej sami pracownicy. Dla nich to po prostu nieuczciwa konkurencja i dumping socjalny. Te argumenty są dobrze znane. Warto jednak przedstawić także argumenty drugiej strony. Dlatego tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie hasło: „Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?” Tradycyjnie pierwszy dzień Kongresu będzie miał charakter plenarny, drugi natomiast będzie praktyczny i dedykowany przede wszystkim biznesowi.

 

Pierwszy dzień Kongresu będzie okazją do pogłębienia wiedzy na temat kierunku prac nad nowelizacją prawa regulującego zasady wysyłania pracowników za granicę. Wystąpią czołowi politycy, naukowcy i urzędnicy. W programie będzie też miejsce dla przedstawicieli pracodawców i pracowników oraz prawników specjalizujących się w tematyce świadczenia usług w Unii Europejskiej.

 

Wieczorem pierwszego dnia kongresu podczas uroczystej gali odbędzie się natomiast wręczenie nagrody Labor Mobilis, przyznawanej osobom, które w sposób szczególny wyróżniły się na polu promowania oraz wspierania mobilności pracy i usług na europejskim rynku wewnętrznym.

 

Drugi dzień – biznesowy - dedykowany jest natomiast przede wszystkim pracodawcom. Program tego dnia obejmuje cykl warsztatów, które prowadzą prawnicy z praktyką w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz państwach, do których polscy pracodawcy najczęściej delegują swoich pracowników, czyli Niemiec Francji i Belgii.

 

Jak co roku wydarzenie zgromadzi reprezentantów biznesu - właścicieli i prezesów firm świadczących usługi w Unii Europejskiej, prawników i praktyków, decydentów mających realny wpływ na tworzenie i interpretację prawa oraz europejskich polityków i ekspertów.

 

więcej na stronie kongresu: www.ekmp.pl

 

 

poniedziałek 20 listopada, dzień otwarty

sesje plenarne kongresu, godzina 9.30 – 17.00

Gala Labor Mobilis, godzina 20.00 – 24.00

 

wtorek 21 listopada, dzień dla biznesu

warsztaty praktyczne, godzina 8.30 – 18.45

 

Centrum Kongresowe ICE Kraków

ul. Marii Konopnickiej 17 Kraków, dojazd

 

Udział w pierwszym dniu kongresu jest bezpłatny (włącznie z galą Labor Mobilis), wymaga tylko dokonania wcześniejszej rejestracji online. Płatny jest udział w drugim dniu kongresu, o szczegółach dowiecie się tutaj.

 

 

Magazyn przedsiębiorcy