administrator
8 i 9 grudnia

I Kongres Praw Obywatelskich
polecamy 

Instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich wydaje się wciąż stosunkowo nową, tymczasem w tym roku mija trzydzieści lat od powołania pierwszego rzecznika, którym została Ewa Łętowska. Jako próbę podsumowania można uznać panel, w którym wezmą udział wszyscy żyjący rzecznicy. Tematem debaty mają być jednak przede wszystkim współczesne problemy, wybrane podczas poprzedzającej kongres debaty, w której każdy mógł wziąć udział i coś zaproponować. W sesji otwierającej kongres wezmą udział prezydent Andrzej Duda, komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muiznieks, przedstawicielka na Europę Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ Birgit van Hout, i oczywiście gospodarz, obecny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jeśli nie będziemy mogli wziąć udziału osobiście, możemy zadać pytanie już teraz, online.


 

I Kongres Praw Obywatelskich

 

Program konferencji, wyłoniony w trakcie społecznych konsultacji do wzięcia udziału w których nas zachęcano, jest już gotowy. Teraz trzeba się pospieszyć, by wybrać interesujące nas sesje. Bo na każdą z nich należy się zapisać osobno, nikt nie oczekuje, że spędzimy na kongresie całe dwa dni, choć i nikt nam tego nie zabrania. Ale wtedy sama rejestracja zajmie nam sporo czasu. To jest też ten moment, gdy możemy zadać pytanie prelegentom i to można powiedzieć osobiście. Ale naprawdę trzeba się pospieszyć, bo na niektóre sesje już zabrakło miejsc, a na inne może ich zabraknąć wkrótce (możemy to nawet śledzić na bieżąco). Dlatego rezygnuję z jakiejkolwiek próby szczegółowego omawiania poszczególnych punktów programu.

 

Sam dowiedziałem się o kongresie dość przypadkowo, słabo jest rozreklamowany i jakoś, póki co, umyka uwadze mediów. Trudno zrozumieć, dlaczego. Bo przecież wszyscy praktycznie mówią o potrzebie debaty, a w praktyce bardzo często zaproszenie do niej ignorują. Ciekawa i warta uwagi inicjatywa Adama Bodnara, który już teraz wydaje się najbardziej wyrazistym i pracowitym rzecznikiem od czasów tego pierwszego, Ewy Łętowskiej, która zapewne na kongresie też się pojawi. Oceny tej pracy są już oczywiście różne, w zależności od tego, komu… nadepnie na odcisk.

 

 

program pierwszego dnia kongresu (wybierz sesje, w których chcesz wziąć udział)

 

program drugiego dnia kongresu (wybierz sesje, w których chcesz wziąć udział)

 

 

piątek 8 i sobota 9 grudnia

Muzeum POLIN, część konferencyjna

ul. Anielewicza 6, gdzie to jest

 

Udział w kongresie jest bezpłatny, rejestracji dokonuje się online wybierając poszczególne sesje, każdą z osobna (patrz program).

 

 


Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu