administrator
15 i 16 marca

Zrównoważone projektowanie 
w innowacyjnym biznesie

zaproszenie na konferencję Urzędu Patentowego RP

Będzie to już XI Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”. W tym roku poświęcona designowi uwzględniającemu wymagania ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej, gospodarki, w której nic nie powinno się zmarnować, czytaj, obciążać środowisko. Może nas to nieco śmieszyć, ale pojawiło nawet pojęcie ekodizajnu. Jak zwykle zorganizowana z rozmachem, w tym roku konferencja będzie też okazją do świętowania setnej już rocznicy ustanowienia w niepodległej Polsce systemu ochrony własności przemysłowej.


pobierz program konferencji

 

Podczas konferencji padnie pytanie, czy ekoprojektowanie odpowiada na wyzwania współczesnego biznesu? To pytanie, czy idziemy we właściwym kierunku, bo decyzję w Europie już podjęliśmy, punktem wyjścia do dyskusji będzie przygotowany przez Komisję Europejską „Manifest dla Europy efektywnej energetycznie”. Jesteśmy skazani na gospodarkę w obiegu zamkniętym i pytanie, czy dobrze na tym wyjdzie gospodarka, bo dla środowiska to dobrze na pewno. Albo czy moda Eko to tylko ładnie brzmiący chwyt reklamowy, czy rzeczywiście będzie dźwignią handlu. Bo jeśli będzie, to już dobrze.

 

Od ogółu przejdziemy do konkretów, czyli projektowania ekologicznych innowacji. Tego, jak projektant a się odnaleźć pomiędzy wymogami eko, oczekiwaniami odbiorców i biznesu, nie zawsze zgodnymi. Pojawi się nawet tajemnicze pewnie dla wielu wciąż pojęcie upcycklingu. Ale tak, jak zostaliśmy już wdrożeni do recyclingu (musimy segregować śmieci, jeśli nie chcemy, by uderzyło nas to po kieszeni), tak nauczymy się i tego. I pokochamy kreatywne zastosowania odpadów.

 

Na koniec pierwszego dnia uczestników czeka jeszcze koncert zespołu Folklomerat, czyli (bardzo) niekonwencjonalne aranżacje polskich melodii ludowych oraz koktajl.

 

Drugi dzień konferencji to dwa tematy, ekodizajn jako jeden z obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR, jak ktoś woli ten angielski skrótowiec. I ekologiczne projektowanie w przestrzeni miejskiej, o dziwo opatrzone znakiem zapytania, z dodaniem pytania czy to trend czy świadoma konieczność? Ale może warto o tym podyskutować.  

 

Choć bywalcy pewnie przyzwyczaili się do tego, że konferencja co roku odbywa się w innym miejscu, w tym roku tak jak w zeszłym jesteśmy zaproszeni do siedziby Giełdy Papierów Wartościowych. Ale zważywszy na temat, to chyba dobre miejsce.

 

Organizatorami konferencji oprócz Urzędu Patentowego są Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oraz Giełda Papierów Wartościowych. Swoim honorowym patronatem objął ją prezydent Andrzej Duda,

 

program konferencji (pobierz)

 

czwartek 15 marca, godzina 8.30 – 19.00

piątek 16 marca, godzina 9.00 – 15.15

Giełda Papierów Wartościowych

ul. Książęca 4, gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana wcześniejsza rejestracja online (decyduje kolejność zgłoszeń).

 

 


Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu