administrator
21 lutego

Przyszły budżet Unii Europejskiej

Członkowie Klubu Integracji Europejskiej zostali zaproszeni na konferencję zorganizowaną przez naszego partnera, demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej oraz BNP Paribas. "Przyszły budżet Unii Europejskiej. Perspektywy dla Polski" - tak dokładnie brzmiał temat konferencji, która odbyła się w warszawskim hotelu Victoria, bo tego partykularnego, polskiego punktu widzenia wcale unikać nie chciano.

Pierwszym jej punktem była prezentacja przygotowanego dla demosEuropa raportu dr Jarosława Pietrasa o przyszłości budżetu Unii Europejskiej. Była to okazja do podejrzenia, jak ten budżet jest tworzony, z jakich środków i jak to się zmieniało w czasie, bo zmieniało i to znacznie. Wiedza nie tajemna, ale nie dla wszystkich oczywista. Przede wszystkim jednak zostały sformułowane oczekiwania wobec tego budżetu. By nie był on, jak to określił autor, budowany z perspektywy księgowego. By był on budżetem celów a nie środków. Rzecz może nie kontrowersyjna z perspektywy kraju więcej biorącego niż wkładającego do tego budżetu ale w całej, a zwłaszcza tej starej Europie, będąca przedmiotem zasadniczego sporu.

 

W dalszej części doszło do sporych zmian, bo wydarzenia związane z podsumowaniem stu dni rządów obecnego gabinetu uniemożliwiły udział minister Elżbiety Bieńkowskiej oraz wiceministr finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Ministra Rozwoju Regionalnego zastąpił wiceminister Augustyn Kubik, a wiceministra finansów inny wiceminister z tego resortu, prof. Stanisław Gomółka. Jak to się dzieje przy takich okazjach, zajmując się perspektywami dla Polski związanymi z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej, przedstawiono także szereg zapowiedzi związanych z aktualną polityką rządu i spodziewaną koniunkturą gospodarczą. Mocno podkreślano korzyści wynikające dla Polski z przynależności do Unii Europejskiej. Nie tylko te wynikające wprost z pozyskiwanych od Unii Europejskiej środków pomocowych.

 

Pesymizmem natomiast powiało z przedstawionej przez ekonomistę banku BNP PARIBAS, Michała Dybuły, prognozy gospodarczej dla Polski na najbliższe lata, w której znalazła się zapowiedź, że po okresie wzrostu związanym z rosnącą konsumpcją wewnątrzną należy spodziewać się spowolnienia będącego echem kryzysu, który dotknął Stany i nie ominie Europy. Te obawy były zresztą sygnalizowane już we wcześniejszych wystąpieniach. Konferencję zakończył bankiet będący okazją do kontynuacji rozmów w luźniejszej już, mniej oficjalnej atmosferze.

 

Było więc warto, nie był to stracony czas a wprost przeciwnie. Kolejna udana konferencja zorganizowana przez demosEuropa i jego prezesa Pawła Świebodę, z zaproszenia na którą skorzystaliśmy. Gratulacje dla obu oczywiście organizatorów!

 

Obszerna relacja z konferencji wraz z prezentacjami przygotowanymi dla jej uczestników jest zamieszczona na stronie demosEuropa: http://www.demoseuropa.eu

Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć