administrator

  polecamy konferencję

więcej


  www.warsaweconomichub.pl

 

 

Przed nami Warsaw Economic Hub, stały już od 10 lat punkt konferencyjnego kalendarza. Propozycja dla wszystkich zainteresowanych „trzymaniem ręki na ekonomicznym pulsie Polski i Europy”, by użyć sformułowania organizatorów. Nie świadczącego o skromności, ale i nie tak bardzo przesadnego. Nazwa konferencji odnosi się do roli Warszawy jako centrum finansowego, jaką przynajmniej dla swojej części Europy pełni rzeczywiście, jeśli pominąć przemożną rolę Niemiec. Na co się zresztą nie ma co obrażać, bo korzystamy z tego i my, i kraje regionu. Tym bardziej, że rola ekonomiczna Warszawy i tak znacznie przerasta rolę polityczną Warszawy, mimo wysiłków ani w przeszłości, ani dziś Warszawa nie jest liderem politycznym regionu i chyba nie ma szans, aby tu się cokolwiek zmieniło. Zostawiając więc politykę przez duże P na boku, przejdźmy do programu konferencji.

 

Gwoździem programu jest panel zamykający konferencję, to znaczy, że – by być ściślejszym, inne punkty programu mogą okazać się nie mniej interesujące, ale ten będzie nim na pewno i można to powiedzieć w ciemno, jest bowiem stałym punktem programu konferencji od lat. Chodzi o debatę byłych ministrów finansów. Obok pytań o sprawy bieżące, w tym politykę aktualnego rządu - rządy się zmieniają, ale takie pytanie paść musi – równie oczywistym pytaniem jest pytanie o prognozy na przyszły rok i ono na pewno też padnie. I padnie też niemal na pewno pytanie, czy czeka nas kryzys gospodarczy, bo ostatnio pada ono niemal zawsze. Z sześciu zaproszonych do udziału byłych ministrów, jak na razie potwierdziło go pięciu. Skądinąd, umieszczenie tego punktu programu konferencji na końcu jest sprytnym sposobem na uniknięcie ubywania uczestników w jej trakcie, co jest zmorą organizatorów chyba wszystkich konferencji.

 

Inne punkty programu wyglądają jednak nie mniej interesująco. Günter Verheugen, były komisarz Unii do spraw jej rozszerzenia, za którego kadencji Polska przystąpiła do Unii nie tylko konferencję otworzy jako przewodniczący rady programowej, ale będzie moderatorem panelu poświęconego Europie i Polsce w Unii Europejskiej, tematowi gorącemu nie tylko ze względu na zbliżające się wybory do Europarlamentu. Skoro już o otwarciu konferencji była mowa, to poproszono o to również ministra inwestycji i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego oraz nowego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego (wybór na pewno nieprzypadkowy), ale nie potwierdzili oni jeszcze swojej obecności.

 

Ciekawie zapowiada się też panel, którego temat sformułowano jako pytanie, gospodarka światowa: chaos czy nowa równowaga? To inaczej sformułowane pytanie, czy czeka nas kryzys. I dodatkowo, kto będzie zwycięzcą w rywalizacji gospodarczych potęg? Stany Zjednoczone, Chiny czy...? Czy może uda się takiej rywalizacji jednak uniknąć? I czy Europa (czytaj chyba, Unia Europejska), będzie w tym świecie odgrywała jakąś rolę? Będą jeszcze sesje poświęcone wpływowi rewolucji cyfrowej na gospodarkę i nasze życie. I jeden z jego konkretnych aspektów, czy w po tej rewolucji dalej będziemy potrzebowali się spotykać twarzą w twarz, kluczowe pytanie dla przemysłu hotelarskiego. Bo w sezonie, wiadomo, można obsługiwać turystów i wycieczki. A po sezonie? Pytanie bardzo poważne, może się okazać, że negocjacje biznesowe, a nawet spotkania rad nadzorczych lepiej jest prowadzić... online. I co wtedy?

 

Program konferencji sformułowano w całości po angielsku, po kliknięciu na zakładkę PL nic się nie zmienia, ale nie oznacza to, że brak znajomości współczesnej lingua franca wyklucza nas z udziału (choć języków obcych oczywiście uczyć się warto), organizatorzy konferencji zapewniają tłumaczenie symultaniczne na polski. A i agenda po polsku pewnie wkrótce się pojawi.

 

Miejsce konferencji się nie zmienia, początkowo była to siedziba giełdy, ale od paru już lat jest to hotel Novotel Warsaw Centrum, czyli tłumacząc to dla mieszkańców Warszawy, którzy do tej nazwy pewnie nigdy się nie przyzwyczają (ze mną włącznie), dawny hotel Forum.

 

Konferencja zamyka też w praktyce sezon konferencyjny w Warszawie. Naprawdę warto, polecam!

 

Więcej informacji, w tym szczegółowy program, na stronie konferencji:

 

www.warsaweconomichub.pl

 

piątek 14 grudnia, godzina 8.30 – 17.30

hotel Novotel Warsaw Centrum,

ul. Marszałkowska 94 (Rondo Dmowskiego)

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja online.

 

Rafał Korzeniewski

 

 

 


Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu