5. Forum Miasteczek Polskich
patronat medialny
U progu jesieni w warszawskim hotelu Novotel (dawnym Forum) odbędzie się 5. Forum Miasteczek Polskich. Jego organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad pół tysiąca samorządowców, by debatować o problemach z którymi muszą się na co dzień mierzyć i nowych, nadchodzących wyzwaniach. Na program forum złożą się oprócz dwóch sesji plenarnych ponad 30 paneli tematycznych, w których głos zabierze blisko 150 ekspertów, urzędników i polityków.
Forum Miasteczek Polskich stało się corocznym spotkaniem samorządowych liderów, w tym wójtów, burmistrzów i starostów, polityków oraz świata biznesu. W trakcie tej dwudniowego samorządowego forum w jednym miejscu zgromadzi się kilkaset osób, które debatować będą na temat nadchodzących wyzwań przed jakimi staną samorządy, diagnozować aktualne problemy oraz szukać rozwiązań. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie w których wspólnie z ekspertami, stroną rządową i biznesem debatować będą na temat aktualnych wyzwań. Ta debata toczyć się będzie nie tylko w salach konferencyjnych, ale i w kuluarach, tam często dzieje się zresztą najwięcej. Tam zadawane będą w konkretnych sprawach pytania ekspertom i urzędnikom, tam zawiązywane samorządowe sojusze, bo razem można osiągnąć więcej.
Nad programem 5. Forum Miasteczek Polskich od dłuższego już czasu pracuje sztab ludzi, w tym Rada Programowa. W trakcie wydarzenia zaplanowano ponad 30 paneli tematycznych w sześciu blokach. Specjaliści i przedstawiciele biznesu podpowiadać będą rozwiązania, jak obniżać i optymalizować koszy energii elektrycznej, tak aby samorządy stały się samowystarczalne. Nie zabraknie panelu związanego z odnawialnymi źródłami energii, bo wciąż bardzo dynamiczny rozwój sektora tzw. zielonej energii potrafi jak magnes przyciągać nowych inwestorów. Przedstawiciele instytucji zarządzających wyjaśnią zagadnienia oraz odpowiedzą na pytania samorządowców związane z możliwościami efektywnego pozyskiwania funduszy unijnych, w tym środków z Krajowego Planu Odbudowy. W planach jest przygotowanie bloków tematycznych w obszarze transportu oraz wyzwań, z jakimi w tym sektorze zmagają się małe oraz średnie gminy. To wciąż obecna kwestia tzw. wykluczenia transportowego, ale również przygotowanie i znalezienie niezbędnych funduszy na elektryfikację taboru czy zastosowania rozwiązań z zakresu inteligentnych systemów zarządzania ruchem, który upłynnia i zwiększa bezpieczeństwo ruchu w miastach.
Jak niemal zawsze dotąd przedstawiciele Ministerstwa Finansów przedstawią założenia budżetu na kolejny rok, w trakcie których pokażą dane dotyczące wpływów podatkowych oraz podziału subwencji. Nie zabraknie panelu poruszającego problemy systemu gospodarki odpadami i zbliżającego się wielkimi krokami wejścia w życie systemu kaucyjnego, co – według ostatnich zapowiedzi – wydarzy się 1 października, czyli kilkanaście dni po 5. Forum Miasteczek Polskich. W planach jest także panel tematyczny na temat planowania przestrzennego, w tym wyzwań i problemów, jakie niesie za sobą uchwalenie planu ogólnego przez gminy. W dobie postępującej cyfryzacji i szybkiego rozwoju e-usług eksperci z sektora IT odpowiedzą jak samorządy mogą dbać o cyberbezpieczeństwo, unikać ataków hakerskich i prób wyłudzeń danych.
W związku z wejściem w życie ustawy o obronie cywilnej i przygotowaniem oraz implementacją przepisów wykonawczych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w planach jest organizacja panelu tematycznego poświęconemu temu zagadnieniu. Jak pokazało ubiegłoroczne forum, nowe obowiązki, w tym kwestie finansowanie działań w zakresie mocno zaniedbanej w ostatnich dekadach obrony cywilnej budzi dużo pytań wśród samorządowców. W trakcie wydarzenia eksperci i samorządowcy będą zastanawiać się jak przeciwdziałać zjawisku wyludniania się gmin wiejskich i miasteczek, a także dlaczego nawet najczarniejsze scenariusze GUS sprzed kilku lat okazały się przeszacowane i w Polsce z każdym rokiem rodzi się o kilkadziesiąt tysięcy mniej dzieci. W kontekście spadającej dzietności zasadne jest szukanie mechanizmów, które sprawią, że młodzież będzie chciała wiązać przyszłość ze swoją rodzinną gminą, a być może szansą do znalezienie złotego środka będzie rozwój taniego i dostępnego budownictwa mieszkaniowego. Wspólnie z branżą i ekspertami uczestnicy 5. Forum Miasteczek Polskich będą debatować na temat doboru najlepszych technologii w zależności od lokalnych uwarunkowań gmin i powiatów.
5. Forum Miasteczek Polskich patronatem honorowym objęli m.in. wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Wydarzeniu patronuje również Związek Powiatów Polskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Wsparcie merytoryczne zapewnią między innymi Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie i Instytut Rozwoju Miast i Regionów.
Więcej informacji znajdziecie na stale uaktualnianej stronie forum:
oraz jego profilu na Facebooku:
www.facebook.com/forummiasteczekpolskich
Obejrzyjcie też najnowszy film promujący wydarzenie:
www.youtube.com/watch?v=3KV1ncbGKik