administrator
8 kwietnia

Zastosowanie technologii RFID w rozwiązaniach dla gospodarki

Jako Klub objęliśmy patronat medialny nad poświęconą temu tematowi konferencją zorganizowaną przez firmę JANTAR. Angielski skrót Radio Frequency Identification oznacza radiowy system identyfikacji służący do odczytu kodów kreskowych za pomocą zdalnych urządzeń wykorzystujących fale radiowe.

To element tylko całego systemu, ale bardzo ważny. Cały system może służyć do kontroli zapasów magazynowych, sprzedaży, jak również identyfikacji komponentów w trakcie procesu produkcji. Każdy przedmiot oznaczony zostaje kodem kreskowym pozwalającym na wprowadzenie go i następnie odszukanie go w każdej chwili bazie danych. Uwolnieni od wszelkich kabli możemy działać nawet w znacznej odległości od miejsca zainstalowania systemu komputerowego obsługującego bazę danych. Możemy z jego pomocą dokonać inwentaryzacji zapasów magazynowych, jak i na bieżąco odnotowywać co się z nimi dzieje. Użyć ich może celnik do kontroli przewożonego ładunku na granicy, wykorzystać je można też w systemie kontroli hodowli bydła przez służby weterynaryjne. Można je także wykorzystać przy montażu z gotowych elementów, na przykład w budownictwie (i nie tylko w budownictwie) – i system ten pozwala nie tylko zapanować nad bieżącą kontrolą stanu zapasów magazynowych oraz zużycia materiałów, ale i co ważne uniknąć pomyłek wynikłych ze złego odczytania rysunków montażowych. Oznakowany kodem kreskowym towar lub komponent nie jest dla nas anonimowy. Możemy w każdej chwili dowiedzieć się skąd się wziął, co się z nim dotąd działo i jakie ma być jego przeznaczenie, jeśli było ustalone. A pozwalający połączyć się w każdej chwili z bazą danych zawierającą te informacje czytnik staje się osobistym wyposażeniem osób za te sprawy odpowiedzialnych. Na to, by taki system mógł działać składa się sprzęt i technologie stworzone przez wyspecjalizowane firmy, a szczególna rola przypada tym, którzy wykorzystując dostarczane przez nich komponenty tworzą z tego użyteczne narzędzie.


Organizator konferencji JANTAR jest właśnie taką firmą. Zajmuje się wdrażaniem tych systemów u klientów. Partnerami konferencji są zaś firmy z nim współpracujące, MOTOROLA Polska (systemy RFID) oraz ZEBRA (urządzenia do znakowania kodami kreskowymi). Patronat merytoryczny objął Instytut Logistyki i Magazynowania z Poznania.


Tych parę zdań – zupełnie krótko się nie dało – potrzebnych było, by rzecz jakoś wytłumaczyć laikom. Konferencja zgromadziła spore grono zainteresowanych, takich raczej, dla których tłumaczenia na tym poziomie były już zbędne. Fachowców, dla których będą to albo narzędzia parchy, albo będą organizować i nadzorować pracę tych, dla których one nimi będą. Rzucało się przy tym w oczy (boleśnie), że jest to środowisko całkowicie oporne na feminizację i coś trzeba z tym zrobić. A że nie chodzi o siadanie na traktory, to może ten apel do kobiet będzie skuteczny. Poza tym było wszystko jak być powinno. Duża porcja fachowej wiedzy, tej użytecznej. Po był jeszcze lunch, dla poratowania szarych komórek, które nie żywią się wbrew powszechnym sądom kawą (i chwała tym, którzy o tym pamiętają), i dla dokończenia rozmów zaczętych w przerwach lub (co się mniej chwali) w trakcie wykładów. Co jak dowodzi doświadczenie sprzyja zawieraniu nader pożytecznych znajomości. Szkoda, że w wyłącznie męskim gronie.
 
Trzeba też przyznać, że wnętrze najbardziej kiedyś prestiżowego warszawskiego hotelu, w którym odbywała się konferencja wciąż zachowuje swój urok. Victoria ma klasę i już.

Magazyn przedsiębiorcy