administrator
14 września

Fundacja ForMusic: Kontrapunkt Kultury
VI Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

Wśród wydarzeń rozkręcającego się Tygodnia Obywatelskiego, to zwróciło naszą szczególną uwagę. Działaniom Fundacji ForMusic, mającym przybliżyć nam współczesną muzykę poważną towarzyszyliśmy bowiem przez kilka miesięcy jako ich patron medialny.



Młodzi muzycy zaprosili
nas (znów zresztą) do Plastycznej Mazowieckiej, do siedziby Związku Artystów Plastyków na… Mazowieckiej (to właściwie oczywiste). Zwykle zapraszamy tam na wystawy, do mieszczących się tam galerii. A czasem, jak w tym wypadku, z zupełnie innego powodu. Zaproszenie jakie nam przysłali dobrze wprowadzi nas w klimat tego, co się tam wydarzyło, więc może przytoczmy je w całości.


Dialog?

Ale po co? 

Dla sceptyków i mruków mamy muzyczną odpowiedź na to pytanie!

 

Muzyka to fascynująca forma dialogu i współpracy.

 

Jeśli brakuje jakiegoś elementu – wszystko traci sens.

 

Weź do ręki muzycznego pilota i przekonaj się na własnej skórze, jak wygląda świat pozbawiony dobrej komunikacji.

 

Dzięki temu happeningowi problem dialogu, komunikacji i współpracy w grupie staje się widoczny jak na dłoni. Jednocześnie jest to nietypowa forma włączenia widzów/słuchaczy w interakcję z muzyką. Wykorzystane utwory zostaną również zaprezentowane w całości w oryginalnej postaci w formie krótkiego koncertu.

 

Mamy również taneczną niespodziankę na dowód tego, że istnieje również dialog między różnymi dziedzinami sztuki!

 

Młodzi muzycy czekali na nas  galerii wśród rozwieszonych tam obrazów o tematyce batalistycznej. I zabrzmiały argentyńskie tanga Astora Piazzoli, tango nuevo czyli nowe tango wciąż brzmi świeżo, ma w sobie coś z improwizacji. I wciąż może porwać. Zwłaszcza w dobrym wykonaniu, a to, muzyków z Fandango Quintet było naprawdę świetne. I nagle znaleźliśmy się wewnątrz muzycznego happeningu. Krótka przerwa, prośba o zgłoszenie się czworga ochotników z widowni. Trochę zamieszania,  chętni nie od razu się znajdują ale w końcu mamy czwórkę odważnych. Zostają im wręczone… piloty. Właściwie powinno być tych pilotów pięć ale prowadzący znalazł w domu tylko cztery i cztery musza wystarczyć. Posłużą do kierowania muzykami. Kto ma w ręku pilota, ten ma władzę. Tu ta władza została mu dana nad jednym muzykiem z zespołu. Uzbrojono w te piloty ręce wysuwają się do przodu ale mimo wysiłków muzyków rozlega się kakafonia. To praktyczna nauka kontrapunktu. Jeszcze jedna próba i wrobieni w rolę władców marionetek poddają się. Wracamy od kakafonii do muzyki. I znów się coś dzieje. Przed orkiestrą pojawia się para tancerzy. Nie byle jakich tancerzy. Taneczny pokaz jest najwyższej próby. Podziękowania dla tancerzy i muzyków. Znów muzyka Piazzoli. Koniec? Muzycy przestają grać, kłaniają się. Gromkie brawa, choć sala niewielka. Jest jednak jeszcze bis. Warto było tu wpaść. Kto przyszedł wcześniej mógł jeszcze obejrzeć wystawę, kto tego nie zrobił, może to zrobić jeszcze teraz. Batalistyczne obrazy Władysława Gościmskiego towarzyszyły koncertowi, tworząc jego tło. Obok tych bardzo serio (te widać na zdjęciach za plecami muzyków) są też obrazy… abstrakcyjne, batalistyka malowana wyraźnie z przymrużeniem oka i te są znacznie zresztą ciekawsze. Ale to tylko dodatek do muzyki. Wśród widowni – dodajmy – i tym razem nie zabrakło klubowiczów.

 

Zwrócimy jeszcze uwagę, że fundacja ma oprócz strony także swój profil na Facebooku.

 

strona fundacji: http://www.formusic.org.pl

Facebook: http://www.facebook.com/fundacjaformusic


 

To było oczywiście tylko jedno z wydarzeń rozkręcającego się dopiero Tygodnia Obywatelskiego, którego zwieńczeniem (lub raczej kulminacją) był wielki Piknik Organizacji Pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu w sobotę. Codziennie odbywało się po kilka wydarzeń, pokazów, warsztatów i właśnie happeningów w które próbowali nas wciągnąć. Przekonać do tego co robią i sprawić, byśmy do nich dołączyli. Różne fundacje i stowarzyszenia zjechały do Warszawy z całej Polski. Obok tych wszystkim znanych były takie, o których usłyszeliśmy pierwszy raz. Tych było nawet najwięcej. I na tydzień opanowały Warszawę. Pełny program znajdziecie na stronie VI (już) Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, w ramach którego odbył się i Tydzień Obywatelski, i Piknik, gdzie wszystko zostało bardzo porządnie opisane. Wymaga tylko poklikania, jakby to ujęła instruktorka na kursie komputerowym, na który niedawno uczęszczaliśmy. Na podanej niżej stronie wchodzimy na zakładki Tydzień Obywatelski oraz Piknik, i tam jest wszystko. Dzień po dniu i co, gdzie, kiedy. I tak trzeba to zrobić. Możecie też (niektórzy to wolą) wejść na Facebooka. Tydzień Obywatellski ma tam swój profil. Nie zapomnijcie oczywiście kliknąć na "lubię to"!

 

strona Forum: http://www.ofip.org.pl

na Facebooku: http://tinyurl.com/3vm6g9k

 

od soboty 10 do następnej 17 września włącznie

gdzie: http://www.ofip.org.pl/mapa-wydarzen

 

Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć