Nowa oferta punktów konsultacyjnych na Mazowszu!
Punkty Konsultacyjne Krajowego System Usług (PK KSU)
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 1 marca tego roku Punkty Konsultacyjne Krajowego Systemu Usług (PK KSU) na Mazowszu mają w swojej ofercie nowe usługi dla przedsiębiorców oraz osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą. Tym razem nie są to usługi bezpłatne ale odpłatność na poziomie 1/10 należy uznać za wręcz symboliczną.
Oprócz dotąd świadczonych usług informacyjnych w ofercie PK KSU pojawiły się usługi doradcze: asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz „opieka nad klientem” – wsparcie przedsiębiorcy podczas korzystania ze specjalistycznych usług systemu, m. in. takich jak audyt technologiczny, pożyczki lub poręczenia.
Tak, jak dotychczas, usługi informacyjne są bezpłatne. Można w ich ramach zasięgnąć informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej, administracyjnych i prawnych aspektach zakładania, prowadzenia i zawieszania bądź zamykania działalności, zatrudnianiu cudzoziemców, świadczeniu usług na odległość (w tym usług elektronicznych), prawie ochrony konkurencji, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ochrony własności intelektualnej, systemów jakości ISO 9001 i HACCP, rozwoju zasobów ludzkich, wykorzystywania technologii informatycznych, możliwości uzyskania finansowania działalności z różnych źródeł, wymogów ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstw, prawa zamówień publicznych, bazy Centralnej Ewidencji I Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i nie tylko, by skończyć tę przydługą wyliczankę, która sama w sobie pokazuje, że warto z tych usług skorzystać.
Natomiast doradztwo - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej to jedna z tych nowych usług PK KSU, która uzupełniła ich dotychczasowy katalog. Jest ona skoncentrowana na merytorycznych aspektach rozpoczynania działalności gospodarczej. Obejmuje między innymi konsultacje profilu planowanej działalności gospodarczej, przeprowadzenie analizy słabych i mocnych stron oraz szans i zagrożeń planowanej działalności, pomoc w przygotowaniu biznesplanu przedsięwzięcia i pomoc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rejestracji bądź rozpoczęcia działalności gospodarczej, w tym korzystania ze wspomnianej już bazy CEIDG.
Kolejna nowa usługa doradcza to asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej. W tym przypadku, PK KSU po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb przedsiębiorcy doradzać będzie w czterech podstawowych obszarach działalności firmy: formalno-prawnych wymogach i obowiązkach przedsiębiorcy (w tym tych związanych ze składaniem dokumentów do ZUS i Urzędu Skarbowego), marketingu (w tym przygotowania strategii marketingowej) oraz organizacji i finansów przedsiębiorstwa.
Ostatnią z tych nowych usług jest „opieka nad klientem”, obejmująca pomoc dla przedsiębiorcy w znalezieniu specjalistycznego usługodawcy (w tym pożyczki i poręczenia w ramach funduszy współpracujących z KSU) oraz w skorzystaniu ze specjalistycznego. W ramach „opieki nad klientem” konsultanci PK KSU informują o zasadach korzystania z wybranej usługi specjalistycznej, jej zakresu, sposobu świadczenia, czasu trwania, zasad finansowania, obowiązków usługodawcy i usługobiorcy oraz możliwych efektów itp. Pomagają też przedsiębiorcom w umówieniu się z takim usługodawcą i monitorują dalsze jego losy w procesie korzystania z tej usługi, kontaktując się z nim i udzielając dodatkowych, potrzebnych informacji.
Tak, jak to już zaznaczono na wstępie, usługi informacyjne są dalej całkowicie bezpłatne. Natomiast nowe usługi doradcze są płatne ale dofinansowane w aż 90% ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Punkty Konsultacyjne KSU na Mazowszu działają w trzech ośrodkach:
1. Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
ul. Smocza 27, 01-048 Warszawa www.fund.org.pl
2. Fundacja Gospodarcza im. K. Marcinkowskiego w Ciechanowie
ul. Małgorzacka 8, 06-400 Ciechanów www.fg.org.pl
3. Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
ul. Piękna 68, 00-672 Warszawa, V piętro www.przedsiebiorca.pl
Konsultanci PK KSU prowadzą również dyżury poza swoimi głównymi siedzibami, tak, by ułatwić korzystanie z ich usług przedsiębiorcom z mniejszych miejscowości. Punkty konsultacyjne, poza swoimi siedzibami, pełnią dyżury w następujących miejscowościach:
Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Błonie
Grodzisk Mazowiecki
Jabłonna
Sulejówek
Kobyłka
Łomianki
Wołomin
Fundacja Gospodarcza im. K. Marcinkowskiego w Ciechanowie
Gostynin
Mława
Płock
Płońsk
Sierpc
Żuromin
Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości
Błonie
Jabłonna
Łomianki
Szczegółowych informacji o miejscu oraz terminach dyżurów udzielają poszczególne punkty konsultacyjne.
Zachęcamy zatem do korzystania z nowych usług PK KSU !
Więcej już wkrótce na stronie www.mazowieckie.ksu.parp.gov.pl
Dodajmy jeszcze, że cały projekt realizowany jest ze środków UE w ramach poddziałania 2.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Świadczenie usług informacyjnych i doradczych w sieci Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług”.
Na podstawie informacji otrzymanej od Agnieszki Łodygowskiej, Koordynatora PK KSU na Mazowszu