administrator
6 listopada

Jak powinny wyglądać konsultacje publiczne?
zaproszenie na debatę w Business Centre Club

Od lat praktycznie wszyscy narzekamy na złą jakość stanowionego prawa i pewnie każdy z nas jest w stanie podać tu jakiś zabawny, a właściwie mało zabawny przykład. Jedną z przyczyn, może nawet najważniejszą, jest to, iż ci, którzy je tworzą, niezbyt uważnie lub wcale nie wsłuchują się w głos tych, których ma to prawo dotyczyć.


zaproszenie na debatę - kliknij, aby pobrać

Publiczne konsultacje są co prawda wymagane ale ten wymóg jest często traktowany jako uciążliwy obowiązek. Konsultacje są pospieszne i nie przywiązuje się do ich wyników większej wagi. Chętnie za to mówi się o „szybkiej ścieżce legislacyjnej”, osiągając ten efekt między innymi przez rezygnację lub ograniczenie konsultacji społecznych. Popularnym wybiegiem jest składanie projektów ustaw nie przez rząd, a posłów. A już największą obawę budzi to, że na kształt prawa mogliby mieć wpływ lobbyści i obawę tę podzielać zdają się wszyscy, nie tylko politycy. Od lobbystów zaczynając, to… po to są. A świadomość, że pospiesznie stanowione prawo jest zwykle kiepskie, dociera też do polityków, przynajmniej niektórych (tak tych przy władzy, jak i z opozycji).

 

Business Centre ClubBusiness Centre Club wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką przygotował modelową procedurę takich konsultacji. Procedurę będącą pewnym kompromisem, bo konsultacje rzeczywiście proces legislacji wydłużają i trzeba tu rzecz wyważyć. Nie powinny go bowiem zablokować. Czy to jest już ten optymalny model? Co należałoby by jednak w nim zmienić? Członkowie klubu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w debacie, która odbędzie się w siedzibie Business Centre Club w pałacu Lubomirskich przy placu Żelaznej Bramy.

 

Otworzą ją prezes Business Centre Club, Marek Goliszewski i prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Andrzej Zwara. A jako paneliści zasiądą rzecznik praw obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj i Mirosław Barszcz, doradca ministra sprawiedliwości oraz reprezentujący Solidarność Zbigniew Kruszyński, a poprowadzą ją Witold Michałek, ekspert Business Centre Club i dr Tomasz Zalasiński z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Będzie tez można w niej zabrać głos lub samemu zadać pytanie.

 

A po debacie jej organizatorzy zapraszają uczestników na koktajl i rozmowy w kuluarach.

 

wtorek 6 listopada, godzina 11.00

pałac Lubomirskich, plac Żelaznej Bramy

gdzie to jest: http://tinyurl.com/8bhhh9u

 

Udział w debacie jest bezpłatny. Wymagane potwierdzenie obecności: piotr.bielecki@bcc.org.pl.

Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu