Działanie 1.5 RPOWM, Rozwój przedsiębiorczości
jedna z ostatnich szans na unijne dotacje
Chodzi tu przy tym o jedno z najpopularniejszych działań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Konkurs dla średnich przedsiębiorstw ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu, w przyszłym zaś miesiącu planowane jest ogłoszenie konkursu dla przedsiębiorstw mikro i małych.
Środki unijne przeznaczone na dotacje w ramach obecnego wieloletniego budżetu unijnego (czyli w unijnym żargonie „perspektywy finansowej”) bardzo szybko się wyczerpują, to jedna z ostatnich już szans na ich zdobycie. Dłużej dostępne będą środki w ramach tzw. mechanizmów zwrotnych (kredytów bądź gwarancji kredytowych), ale co nie wymaga chyba tłumaczenia, dotacje są bardziej atrakcyjne, bo ich zwracać nie potrzeba. Tu trzeba jeszcze dodać, że w przyszłym wieloletnim budżecie udział dotacji będzie znacznie mniejszy, tym bardziej warto więc zainteresować się możliwościami, jakie wciąż jeszcze mamy w ramach tego.
Konkurs zostanie zorganizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, można więc zabiegać o wsparcie tylko dla projektów realizowanych na terenie tego województwa.
Znamy już ramowe założenia konkursu dla średnich przedsiębiorstw, te dla mikro i małych będą zapewne podobne. Różnią się one oczywiście kategoriami przedsiębiorstw, jakie mogą się ubiegać o wsparcie. Obowiązuje tu przy tym klasyfikacja unijna, a odpowiednie wskazówki znajdziemy na stronie PARP tutaj.
Atrakcyjność konkursu wynika z tego, że są to środki na inwestycje. Dotację można wykorzystać na rozwój, przebranżowienie lub utworzenie nowego przedsiębiorstwa. Można i warto na to zwrócić uwagę, nabyć elementy majątku lub całe przedsiębiorstwo, które zostało zamknięte. Rozciągnięto tę możliwość nawet na przedsiębiorstwa dopiero tym zagrożone. A to oznacza, że można przejąć majątek upadającego konkurenta lub skorzystać z okazji i wejść w inną branżę. Zakupy mogą obejmować zarówno środki trwałe (na przykład maszyny), jak i na przykład dokumentacje czy licencje, a także doradztwo. Generalnie szeroko zakreślono to, co traktuje się jako wydatki kwalifikowane, czyli takie, na które możemy uzyskać sięgającą aż 50% dotację. Można też tę pomoc w pewnym zakresie łączyć z pomocą de minimis.
Jak zwykle jest sporo wyjątków, choćby niemożność sfinansowania zakupu zabudowanej nieruchomości (można nabyć samą działkę pod zabudowę), czy środków transportu. A także projektów przygotowanych w oparciu o formułę „zaprojektuj i buduj”. Niezależnie od oceny tej metody, oznacza to, że nie wystarczy sam dobry pomysł.
I trzeba zwrócić uwagę na obowiązek współpracy z jednostką naukowo-badawczą, co musi być elementem projektu i być potwierdzone umową. Dla tych, którzy taką współpracę już nawiązali, to nie będzie żaden problem, dla innych to może być wyzwanie. Ale oczywiście ten warunek nie pojawił się przypadkowo, współpraca pomiędzy przemysłem a nauką u nas kuleje i to jeszcze jeden sposób, po który sięgnięto, aby do niej zachęcić.
A teraz o tym co kusi. W przypadku średnich przedsiębiorstw można zdobyć dofinansowanie w wysokości od 200 tysięcy do miliona euro, a do podziału jest 5 milionów. Aż i tylko, bo chętnych na pewno będzie wielu. A jeszcze więcej tych chętnych będzie w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, dla których konkurs będzie ogłoszony niebawem.
O szczegółach można się dowiedzieć na stronie Mazowieckiej Jednostki Program Unijnych, gdzie, jak już napisaliśmy, zamieszczono ramowe założenia dla pierwszego z konkursów, a lada dzień, jeśli kwietniowy termin ma być dotrzymany, pojawi się informacja o ogłoszeniu konkursu i jego szczegółowe warunki. Konkurs ma mieć charakter zamknięty, bez preselekcji. Teoretycznie więc podane terminy oznaczają, że wniosek możemy równie dobrze złożyć pierwszego, jak i ostatniego dnia ale w praktyce często wprowadza się zastrzeżenie, że jeśli wniosków tych będzie bardzo dużo, to ich nabór może być wstrzymany wcześniej. Jeśli takie zastrzeżenie będzie tu zrobione, warto będzie się pospieszyć ze złożeniem wniosku. A konkurs bez preselekcji oznacza po prostu, że jest to konkurs jednoetapowy.
więcej: http://rpo.mazowia.eu
A o ogłoszonych już założeniach ramowych dla konkursu dla średnich przedsiębiorstw możemy przeczytać tutaj.