administrator
27 kwietnia

Dzień Mistrza
i obchody 219 rocznicy Insurekcji Warszawskiej

Uliczne parady kojarzymy raczej z Ameryką, może dlatego, że czcimy głównie różne narodowe klęski. Nie z samych klęsk jednak nasza historia się składała i miast biadolić, warto je uczcić jak należy. Takim zwycięstwem było Insurekcja w Warszawie. Do tego stanął na jego czele człowiek z ludu, jak to się wtedy mówiło, mistrz szewski Jan Kiliński, co na owe czasy był wydarzeniem niezwykłymi w polskiej historii wydarzeniem przełomowym.


Święto jest więc warszawskie, a do tego uczynili go swym świętem jako Dzień Mistrza rzemieślnicy. I to oni, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości wraz z Polską Fundacją Kościuszkowską są jego organizatorami.

 

Podczas dwudniowych walk przed 219 laty nieszczącą się w pałacu Młodziejowskich przy Miodowej ambasadę rosyjską szturmowano kilkakrotnie, a krwawy szturm, podczas którego pałac całkiem spłonął, zakończył walki o stolicę. Ten szturm będzie odtworzony i pewnie będzie to najbardziej efektowny punkt tych obchodów.

 

Wcześniej nie zabraknie elementów uroczystych. Obchody rozpoczną się mszą w katedrze polowej na Długiej, skąd uczestnicy uroczystości przejdą na plac Zamkowy złożą kwiaty przed urną z sercem Kościuszki na Zamku Królewskim (rozlegną się wtedy salwy honorowe). Kwiaty zostaną złożone też przed stojącym na Podwalu pomnikiem Jana Kilińskiego. W pochodzie wezmą udział poczty sztandarowe warszawskich cechów oraz członkowie Bractwa Kurkowego w kontuszach i żandarmeria wojskowa. A także kilkudziesięciu uczestników rekonstrukcji walk o ambasadę rosyjską w historycznych strojach.

 

Dodatkową atrakcją obchodów będzie symulator wypadków, będzie to już przeniesienie się w czasy zupełnie współczesne. Ci, którzy wolą pozostać przy historii, będą mogli zaś wziąć udział w grze miejskiej poszukując śladów wydarzeń tamtych dni (zapisy i wszelkie informacje: 22 625 49 77 i poczta@pfk.waw.pl).

 

Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości   

Tego też dnia, w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego świętować będą rzemieślnicy, uroczyście zostaną wręczone odznaczenia, w tym najwyższe przez nich przyznawane, Szabla Kilińskiego.  

 

więcej: http://www.mirip.org.pl/1279,swieto-mistrza-2013.html

 

 


program uroczystości

 

10.00 msza święta w katedrze polowej przy Długiej (kościół popijarski),

 

11.00 uroczysty przemarsz ulicami Długą, Freta, przez Rynek Staromiejski Świętojańską na plac Zamkowy (gdzie pod urną Kościuszki, na Zamku, złożone zostaną kwiaty) i dalej Podwalem na pod pomnik Kilińskiego,

 

12.00 Złożenie wieńców pod pomnikiem Kilińskiego

 

12.30 rekonstrukcja szturmu ambasady rosyjskiej od strony Podwala

 

13.00 dla chętnych gra miejska śladami insurekcji w Warszawie  

 

 

Objęliśmy nad tymi obchodami patronat medialny jako Klub Integracji Europejskiej i magazyn przedsiębiorcy@eu.

 

 


Magazyn przedsiębiorcy