Nasz magazyn przedsiębiorcy@eu w Parlamencie
Większość obywateli Unii uważa, że Parlament Europejski nie zajmuje się niczym ważnym w strukturach wspólnoty europejskiej. Tymczasem 70% praw, które regulują życie mieszkańców Unii Europejskiej uchwalanych jest właśnie tam. To w Parlamencie Europejskim podjęto decyzję o ograniczeniu cen rozmów międzynarodowych w telefonii komórkowej, przygotowano przepisy ułatwiające leczenie za granicą, a także regulacje zwiększające prawa pasażerów kolei i linii lotniczych. O tym jak ważna jest to instytucja świadczy również fakt, że działa tam aż 5 tysięcy lobbystów.
Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, której członkowie są wyłaniani w bezpośrednich wyborach. Wybory odbywają się co pięć lat. Najbliższe czekają nas w maju lub czerwcu 2014 r. Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 754 posłów (261 z nich to kobiety) z 27 państw członkowskich, w tym 51 z Polski.
W dniach 8 – 10 kwietnia redakcja magazynu przedsiębiorcy@eu uczestniczyła w seminarium dla dziennikarzy, zorganizowanym przez Parlament Europejski. Wraz z dziennikarzami takich mediów jak m.in. TVP, TVN, PAP, Polskie Radio czy Gazeta Wyborcza, zapoznaliśmy się z pracą służb prasowych PE. Podczas seminarium odbyły się także spotkania z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego – Sidonią Jędrzejczak, Wojciechem Olejniczakiem i Januszem Wojciechowskim.
Parlament Europejski w liczbach
161 625 000 osób wzięło udział w wyborach europejskich w VI 2009 r.
6 395 urzędników pracuje w Parlamencie Europejskim, z czego blisko 1/3 zajmuje się tłumaczeniami
23 języki oficjalnie obowiązują w Parlamencie Europejskim
1 717 868 121 euro wynosił budżet Parlamentu Europejskiego na 2012 r.
3,42 euro kosztował każdego obywatela Unii Parlament Europejski w 2012 r.
59 000 posiłków serwuje rocznie restauracja poselska
94 000 osób korzysta co roku z kanapkarni w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli
405 000 filiżanek kawy trafia co roku do sal posiedzeń.