Informacja patentowa dla nauki i przemysłu
zaproszenie na konferencję od Urzędu Patentowego RP
Mało patentujemy i jest to uznawane za dowód naszej małej innowacyjności. Konferencja ma za cel zbliżenie środowisk tych, którzy patentami zajmują się zawodowo i tych, którzy z patentów korzystają, zarówno chroniąc w ten sposób własne prawa (i przekonać ich, że warto), jak i je nabywając. Mowa będzie między innymi o Wspólnej Klasyfikacji Patentowej (CPC), która weszla w życie z początkiem tego roku.
Jest to wielki przełom, bo ten system klasyfikacji patentowej został stworzony wspólnie przez Europejskie Biuro Patentowe (European Patent Office, EPO) i amerykańską US Patent and Trademark Office (USPTO), bazując przy tym głównie na dotychczasowej europejskiej klasyfikacji ECLA. Regulacje europejskie uznano więc za lepszą. Mały punkt w wojnie toczonej pod sztandarami sztandarami Strategii Lizbońskiej, z tym, że tak, jak strategia już nie obowiązuje, tak chyba już nie toczymy wojny ze USA o to, kto jest bardziej innowacyjny. Z banalnego powodu, lada chwila mogą nas zacząć wyprzedzać inni. Ale może dość tych ogólnych rozważań. Podczas konferencji będą nas nie tylko przekonywać, że patentować warto i zapoznają z nowa klasyfikacja patentową. Szczególną wartością dwudniowej aż konferencji są warsztaty. Zapoznanie się z możliwościami wykorzystania patentowych baz danych (Especacenet), procedury zgłoszeniowe przed naszym urzędem patentowym czy badanie czystości patentowej, ale także możliwości prowadzenia monitoringu i analizy danych patentowych z wykorzystaniem bezpłatnych baz internetowych. Konferencja odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik, miejscu obranym w tym wypadku raczej nieprzypadkowo. Dodatkowe warsztaty, poświęcone przeszukiwaniu bazy STN zostaną zorganizowane w siedzibie Urzędy Patentowego, ale to są zagadnienia interesujące bardziej naukowców. Współorganizatorem konferencji jest wspólnie z Urzędem Patentowym RP miejskie Centrum Przedsiębiorczości Smolna.
XVIII Ogólnopolska Konferencja
Informacja patentowa dla nauki i przemysłu
program: http://www.uprp.pl/program/Menu05,765,27,index,pl
poniedziałek 13, godzina 10.00 – 19.00
wtorek 14 maja, godzina 9.30 – 15.30
Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie
gdzie to jest: http://tinyurl.com/cqvojr4
Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji, na co mamy czas tylko do 29 kwietnia. Zgłoszeń należy dokonywać z wykorzystaniem formularza on-line, do którego wejść można klikając na przycisk poniżej.