administrator
11 maja

Klasyka Inaczej Podana
patronat medialny nad koncertem

A właściwie to, co klasyka dopiero niezadługo się stanie, bo kompozytorzy są jak najbardziej żyjący, ba, młodzi i niejeden sukces jeszcze przed nimi. Na koncert zaprasza nas organizator, Fundacja ForMusic, która postawiła sobie za cel propagowanie współczesnej muzyki poważnej, przybliżenie jej nam i przekonanie do niej.


Fundacja ForMusic

Nie jest to łatwe, bo bardzo często traktujemy tę muzykę jako rozdział zamknięty, coś co powstało dawno temu, a teraz możemy tylko pieczołowicie to odtwarzać. Nieprawda, dzieje się tu wciąż wiele ciekawego, powstaje dużo nowej, bardzo interesującej muzyki, z którą jednak rzadko mamy styczność. Ba, powątpiewamy nawet w jej istnienie. Jedno ze swoich poprzednich spotkań zorganizowali nawet pod hasłem „oni żyją”, by przedstawić nam bardzo młodych nieraz ludzi, którzy tę muzykę wciąż tworzą i nie zgadzają się, by ten rozdział w historii muzyki zamknąć i do czego nawiązaliśmy we wstępie. Wspomagaliśmy ich w tych wysiłkach w miarę swoich możliwości i dalej będziemy to czynić. Jako klub jesteśmy patronem koncertu, na który Fundacja ForMusic zaprasza nas już w tę sobotę na Uniwersytet Muzyczny.

 

Podczas koncertu wykonane zostaną utwory Miłosza Bembinowa i Pawła Przezwańskiego. Pierwszy jest kompozytorem ze sporym już dorobkiem, jego muzykę wydano na prawie trzydziestu płytach, dwie z nich zdobyły Fryderyki, a jeden album doszedł osiągnął status złotej i potem platynowej płyty. Jest też wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym. Paweł Przezwański aż tak dużego dorobku póki co nie ma ale pisze się o nim wyłącznie w samych superlatywach, traktując jako kogoś, kto już dał się zauważyć, a może osiągnąć bardzo, bardzo dużo. Wśród wykonywanych utworów dla dwóch, „Pneuma III“ Pawła Przezwańskiego oraz „Vides ut alta“ Miłosza Bembinowa, będą to prapremiery. Oba powstały na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach programu dofinansowanego przez ministerstwo kultury, bo ta jedna z najstarszych form mecenatu nadal jest, także u nas wykorzystywana. I co ważne, na przedsięwzięcia rzeczywiście ambitne.

 

Młodzi ale również z dorobkiem będą wykonawcy, znani z wyjątkowych interpretacji muzyki współczesnej, baryton Maciej Nerkowski, perkusista Leszek Lorent, saksofonista Wojciech Psiuk i akordeonista Paweł Janas. I odrobina elektroniki na żywo.

 

Coś, co pomoże odpocząć uszom od tego, co serwują nam mainstreamowi stacje radiowe, choć to może narzekania przesadne, jest przecież dwójka, ale tam niestety zmieścić się musi wszystko. 

 

sobota 11 maja, godzina 16.00

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

ul. Okólnik 2, Studio S1

gdzie to jest: http://tinyurl.com/at2teo7

 

Wstęp wolny !

 

kliknij, aby powiększyć  

plakat z zapowiedzią koncertu (kliknij, aby powiększyć)

 

Magazyn przedsiębiorcy