administrator
20 czerwca

II Forum Gospodarcze:
„MAZOWSZE
PERSPEKTYWY ROZWOJU”

Forum Gospodarcze to inicjatywa Programu Promocji Rozwoju Przedsiębiorczości. Intencją organizatorów było to, by stało się ono miejscem spotkania przedsiębiorców, przedstawicieli administracji i samorządów, a także ludzi nauki i kultury. Miejscem wymiany doświadczeń, informacji i nawiązania kontaktów. I to chyba się udało.

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia jako Klub, stand z naszym logo stanął w foyer sali obrad w Pałacu Kultury, który użyczył Forum swych wnętrz. Osobiście wzięła udział w Forum Barbara Jończyk, nie zabrakło też członków Klubu. Było co trzeba podkreślić to jedno z największych wydarzeń biznesowych na Mazowszu, wzięło w nim bowiem udział przeszło pół tysiąca uczestników.

Organizatorami Forum były
Mazowiecki Serwis Gospodarczy oraz Związek Pracodawców Warszawy Mazowsza. Ten pierwszy to po prostu baza firm działających na Mazowszu. Chcemy sie dowiedzieć, kto prowadzi działalność gospodarczą na Mazowszu? W jakiej branży? Zaglądamy właśnie tam. Uczetnikom informatory rozdano w formie drukowanej ale dla każdego ta baza dostępna jest w internecie i w tej formie korzystanie z niej jest zresztą znacznie wygodniejsze. Nazwa drugiego z organizatorów mówi sama za siebie, a zainteresowanych szczegółami jego działalności odsylamy na stronę internetową. Patronat honorowy nad Forum objęli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Tematykę tegorocznego Forum zdominowała zgodnie z zapowiedziami strategia rozwoju województwa mazowieckiego oraz dotacje Unii Europejskiej rozdzielane w ramach funduszy strukturalnych w latach 20072013. Zdominowały ale nie wyczerpały. Było też o inwestycjach zagranicznych i warunkach dla nich oraz sytuacji na rynku pracy, a nawet o EURO 2012. Jednym z tematów było również partnerstwo publiczno-prywatne.

W imieniu nieobecnego marszałka obrady otworzył Wiesław Kołodziejski. Już w tym otwierającym wystąpieniu padła bardzo ważna dla przedsiębiorców informacja, że od najbliższego poniedziałku rusza rozdział środków unijnych w ramach programu operacyjnego województwa. Tych środków, na które czekają przedsiębiorcy, a których podział wciąż się opóźniał. Dowiedzieliśmy się także, że jako jedyne województwo Mazowsze otrzyma środki unijne na rozwój elektrowni wiatrowych.

Wiceprezes
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych Robert Kwiatkowski powiedział co prawda, że swoje wystąpienie mógłby równie dobrze zatytułować "Polska środowisko nieprzyjazne biznesowi" ale przytoczył dane, z których wynikało, że Polska zajmuje pierwsze miejsce jako kraj przyszłych inwestycji zagranicznych w sondażu robionym wśród tych potencjalnych inwestorów. By jednak nie ogłosić przedwczesnego sukcesu zwrócił uwagę, że wyścigu o to, gdzie ulokuje swoją inwestycję Mercedes Polska przegrała konkurencję z Węgrami. I gdyby zrobić sondaż teraz, to tego pierwszego miejsca pewnie byśmy nie obronili. A przegraliśmy, bo Wegry były zdeterminowane i dosłownie Mercedesa kupiły. Nas na takie warunki nie było stać. W skali kraju Mazowsze okazało się najatrakcyjniesze z punktu widzenia inwestycji w dziedzinie usług i high-tech, mniej zaś atrakcyjne z punktu widzenia inwestycji przemysłowych ale też i takie są priorytety. Ciekawy był też ranking miast. Wśród wielkich miast, jeśli ktoś miał co do tego wątpliwości, zwyciężyła Warszawa. Wśród najmniejszych miejscowości też wygrało Mazowsze - liderem okazała się Wólka Kosowska.

Bardzo emocjonalne wystąpienie miał Jeremi Mordasewicz, który występując w imieniu
Lewiatana mówił o warunkach w jakich działa polski biznes. O potrzebiue zmian w prawie w kierunku większej jego liberalizacji, o usuwaniu biurokratycznych barier ale i o problemie, jakim stało się dziś zdobywania pracowników i jak temu zaradzić. Chwalił rząd za zamiary, za plany ale oczekiwał ich odważnej realizacji. Dramatyzmu jego wystąpieniu dodała informacja o tym, iż w czasie jego wystąpienia pod siedzibę Lewiata zmierzała demonstracja związkowców z Sierpnia'80 występujących w obronie prawa do wcześniejszych emerytur. A jednym z postulatów Lewiatana jest właśnie ich drastyczne ograniczenie, w czym upatruje on nie tylko szansy na zmniejszenie obciążeń budżetu (jako przykład padło, że wydatki z budżetu na naukę są dziś mniejsze niż wydatki na wcześniejsze emerytury dla samych górników) ale i rozwiązanie części przynajmniej problemów rynku pracy, czego bez sięgnięcia po ludzi, którzy dziś odchodzą zeń na wcześniejsze emerytury i renty po prostu się nie da. I jak podkreślił, plany rządu w tych obszarach są zbieżne z oczekiwaniami pracodawców, których Lewiatan reprezentuje ale chodzi jeszcze o ich realizację. Tego dramatyzmu i tych emocji nie odczytamy z prezentacji, którą możemy znaleźć na stronie organizatora Forum. Bo tak, jak to zostało zapowiedziane, wszystkie prezentacje zostały na niej zamieszczone. Ci, którzy byli obecni mogą dzięki temu odświeżyć swoje wrażenia, a pozostali zorientowac się, o czym mówiono. Są one do pobrania tutaj.

Chciałoby się napisać więcej ale mogąc odesłać do tych prezentacji znajdujemy się w pewnym kłopocie. Czy warto? Może ograniczmy się do paru uwag. Jeśli idzie o strategię rozwoju województwa, to przedstawiono cel i zasady jej tworzenia. Obecni mogli ją otrzymać w formie drukowanej ale każdy może ją znaleźć w internecie. Jest do pobrania
tutaj. Warto o tym dokumencie pamiętać, gdy będziemy pisać wnioski o wsparcie z funduszy unijnych w ramach środków rozdzielanych w ramach programw regionalnych. Chyba jednak większe zainteresowanie wywołały informacje o środkach z funduszy unijnych. O jednym konkrecie już było. Bardzo ważnym, bo to, co przedsiębiorców bardzo niepokoiło, to to, że rozpoczęcie podziału tych funduszy wciąż się dotąd opóźniało. Tym razem padły już nie deklaracje ale informacje, że konkursy w ramach których mają być one rozdzielane wreszcie ruszają. Sprawy te zajęły najwięcej miejsca i zarazem najtrudniej tu coś wyłuskać w postaci uwag, bo tych pojedynczych uwag. Dużo było o rynku pracy, bo nie tylko Jeremi Mordasewicz o tym mówił. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tadeusz Zając nie tylko przedstawił obecną sytuację na rynku pracy ale i bardzo konkretnie mówił o jego planach i konkretnych działaniach. Padła też konkretna deklaracja ze strony urzędu, iż będzie on organizował szkolenia w uzgodnieniu z zainteresowanymi zatrudnieniem bezrobotnych pracodawcami. Wkrótce te szkolenia rozszerzone będą także na pracowników i to będzie zmiana prawdziwie już rewolucyjna. Zmiana filozofii. Mniej optymistycznie zabrzmiała uwaga, że rynek pracy nie jest już wyłącznie rynkiem pracodawcy. Liczyć się on musi i to bardzo poważnie z oczekiwaniami pracowników. Było o samych formach zatrudnienia (w tym tak dziś modnych, tzw. elestycznych) i kto wysłuchał, mógł się sporo dowiedzieć. Był nie tylko przegląd tych wszystkich form ale i omowienie ich wad oraz zalet. I propozycje konkretnych zmian, bo legislacja wyraźnie nie nadąża tu za potrzebami rynku. Niekiedy, jak w przypadku tzw. doby pracowniczej usunięcie absurdów będzie krokiem także w stronę interesów pracowników. Może ta dawka informacji była w sumie ciut przyduża i przytaczała. Pewnym oddechem była tu prezentacja dotycząca EURO. Zajmowano się tylko Warszawą, więc było bardzo konkretnie i w sumie optymistycznie. Wychodziło, że te przygotowania idą w Warszawie bardzo dobrze i pełną parą. Nieźle i to już jest z bazą noclegową. Nieźle z transportem w mieście, nawet bez metra. Czy jednak ten dzisiejszy optymizm okaże się uzasadniony, gdy zbliży się 2012 rok? Zobaczymy. Nie było też o tym, czy cokolwiek na EURO zarobimy, a co do tego można już dziś mieć poważne wątpliwości. Miało być parę uwag, wyszło stanowczo więcej i pora jednak kończyć. Jeszcze raz odsyłamy zatem do prezentacji, bo warto tam zajrzeć. Ten link był już wyżej podawany ale niech pojawi się tu jeszcze raz. Są one do pobrania tutaj

Użyteczne okazało się obszerne foyer, a pod tym względem Pałac Kultury jest bezkonkurencyjny. Nie zapomniano też o solidnym (i smacznym) lunchu dla uczestników.

Zwieńczeniem Forum była GALA MAZOWSZE'08, w trakcie której wręczono Nagrody Programu
Lider Programu Promocji Przedsiębiorczości. Nagradzane są w nim te osoby, firmy i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju mazowieckiej przedsiębiorczości. W tej edycji przyznane też były Honorowe Nagrody Programu. Mają być one wyrazem uznania dla osób, które znacząco przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. W tym roku nagrodzeni zostali: były prezydent Lech Wałęsa, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes TVN Piotr Walter. Z nich niestety tylko ten pierwszy pojawił się na Gali, by odebrać nagrodę osobiście.

Pozostaje jeszcze pogratulować organizatorom sukcesu, bo za taki chyba trzeba uznać Forum. I do zobaczenia na trzecim już, za rok!


Magazyn przedsiębiorcy
galeria zdjęć