administrator
3 i 4 czerwca

Informacja patentowa dla nauki i przemysłu
zaproszenie na konferencję Urzędu Patentowego RP

Tytuł konferencji, na którą zaprasza nas Urząd Patentowy, organizowanej już po raz dziewiętnasty, może być nieco mylący, tematyka będzie bowiem szersza, obejmująca też zagadnienia wzorów towarowych i wzorów przemysłowych, z którymi przedsiębiorca ma do czynienia na co dzień jednak znacznie częściej.


Nie lekceważąc znaczenia patentów we współczesnej gospodarce, uzmysławiają nam to chociażby widowiskowe spory Samsunga i Apple, uczciwie trzeba przyznać, iż większość przedsiębiorców ani nie ma co patentować, ani nawet potrzeby kupować licencji (choć z tym już może mieć do czynienia znacznie częściej). Na co dzień zaś ma do czynienia z potrzebą zabezpieczenia swoich praw do znaków towarowych, a więc logo firmy, czy oznaczenia produktu. A także zabezpieczenia swoich praw do wzorów towarowych, a więc tego, co jest związane z designem (używane tu kiedyś określenie wzornictwo przemysłowe uchowało się chyba w nazwie pewnego instytutu, a poza tym zupełnie wyszło z użycia). Potocznie zresztą często miesza się te pojęcia, zapewne dlatego, że rejestracją praw do ich używania w naszym kraju zajmuje się ten sam urząd patentowy. I dość często możemy na przykład usłyszeć, że ktoś chce „opatentować” logo. Tego się oczywiście nie da zrobić i może na szczęście, bo ochrona patentowa po pewnym czasie wygasa, a ochronę znaku towarowego możemy przedłużać w nieskończoność (najstarsze, do dziś korzystające z tej ochrony znaki towarowe zarejestrowano w XIX wieku).

 

Tematyka konferencji obejmie wszystkie te zagadnienia. Mowa będzie nie tylko o ochronie tych praw w naszym kraju, ale i za granicą. W programie znajdą się też warsztaty, dowiedzieć się będzie można na przykład jak zgłosić znak towarowy, a także jak korzystać z baz danych pozwalających sprawdzić, czy w ogóle ma to sens, czy aby sami nie naruszamy cudzych praw.

 

Zaproszenie do udziału w konferencji skierowane jest nie tylko do tych, którzy zajmują się tym naukowo, czy zawodowo, jak rzecznicy patentowi, ale i do przedsiębiorców. Konferencja ma być miejscem spotkania tych środowisk, wymiany poglądów i doświadczeń. A także nawiązywania kontaktów. Uważniej wczytując się w program, dostrzeżemy zresztą, że tematyka konferencji w dużym stopniu uwzględnia punkt widzenia przedsiębiorców. Chodzi o to, aby umieli oni z tych wszystkich narzędzi korzystać, by mieli świadomość, jakie dają korzyści i gdzie tkwią zagrożenia. A ci, którzy mają im w tym pomagać, by mieli świadomość, jakie są ich z kolei potrzeby. Będzie zresztą mowa, także na przykładach, jak radzą sobie z tym za granicą (w tym wypadku będą to doświadczenia duńskie i szkockie). I oczywiście o tym, jak radzimy sobie z tym na naszym własnym podwórku, w kraju.  

 

W programie znajdziemy nawet zaproszenie na koktajl, co w pierwszej chwili może nas zaskoczyć, ale organizatorzy traktują konferencję także jako miejsce nawiązywania kontaktów między ludźmi z różnych środowisk, których łączy zainteresowanie tą tematyką.

 

Pewna ogólna znajomość tych zagadnień będzie oczywiście przydatna, jest z tym jednak coraz lepiej, pomagają organizowane na ten temat szkolenia, często bezpłatne (od czasu do czasu zaproszenia na takie spotkania pojawiają się także na naszej stronie). Bywa, że nie mamy innego wyjścia i z tematem chcąc nie chcąc musimy się zmierzyć, jak pewien niewielki producent obuwia dla dzieci pozwany przez wielki koncern. Ten przykład był omawiany podczas zeszłorocznej konferencji. Polski przedsiębiorca tę walkę Dawida z Goliatem zresztą wygrał. To są sprawy, które potrafią wciągnąć, przekonaliśmy się o tym w zeszłym roku i w tym wybieramy się oczywiście ponownie.

 

Tak, jak w zeszłym roku konferencja odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. O wyborze miejsca zadecydowały pewnie względy praktyczne, ale ma ona też pewien wymiar symboliczny.

 

 

XIX Ogólnopolska Konferencja

Informacja patentowa dla nauki i przemysłu

Nowe narzędzia – nowe możliwości

 

wtorek 3 czerwca, godzina 9.00 – 17.00, koktajl o 18.00

środa 4 czerwca, godzina 9.00 – 15.00

 

Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

dojazd: http://www.kopernik.org.pl/odwiedz-nas/jak-trafic

(wejście do centrum konferencyjnego jest na prawo od głównego)

 

Więcej informacji o konferencji, w tym szczegółowy jej program znajdziecie na stronie jej organizatora, Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

 

więcej o konferencji

 

program konferencji

 

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować. Poniżej podajemy link do formularza on-line zamieszczonego na stronie organizatora. Przy jego wypełnianiu zostaniemy poproszeni o wskazanie, w których punktach programu (na przykład, w których z warsztatów) chcemy uczestniczyć, warto więc wcześniej przestudiować program. Decyduje kolejność zgłoszeń, lepiej wiec decyzji nie w tej sprawie nie odkładać na potem.

 

rejestracja on-line

 

 


Magazyn przedsiębiorcy