Barykady 1944 Bogusława Lustyka
projekt naszego klubowicza dla uczczenia 70-lecia Powstania
Dwie symboliczne barykady staną na Krakowskim Przedmieściu, a na placu Powstańców Warszawy wystawione zostaną prace Bogusława Lustyka poświęcone Powstaniu. Stanowią one plastyczna oprawę 70 obchodów jego wybuchu. Jednocześnie w Domu Artysty Plastyka na Mazowieckiej w ramach wystawy poświęconej Powstaniu zostanie wystawiona jego instalacja „Zostało z barykad”.
Obie barykady powstaną 30 lipca. Pierwsza z nich na wprost kościoła Wizytek. Będzie to multimedialna prezentacja prac graficznych o Powstaniu autorstwa Bogusława Lustyka oraz fragmentów poezji i dokumentów z nim związanych. Będzie ona stanowić dekorację dla odbywających się przed nią koncertów z cyklu „Muzyka barykad” w wykonaniu Adama Kulisa i jego zespołu. Pierwszy koncert odbędzie się już 1 sierpnia (wstęp wolny).
Druga symboliczna barykada, która stanie przed Centralną Biblioteką Rolniczą (historycznym gmachem dawnego Odwachu), będzie miała innych charakter. Będzie to interaktywna instalacja, na którą złożą się portrety powstańców autorstwa Bogusława Lustyka i zdjęcia ludzi, którzy walczyli w Powstaniu. Ta część ekspozycji ma powstać w szczególny sposób, jeśli mamy takich ludzi w rodzinie lub wśród znajomych i mamy ich zdjęcia, przynieśmy je i przypnijmy tam. A jeśli nie możemy tego zrobić osobiście, przyślijmy je mailem na adres barykadypowstania@wp.pl. I przekażmy ten apel dalej, wszystkim, których może dotyczyć. Ma być to forma hołdu, uczczenia pamięci tych ludzi.
Wszystkie te miejsca możemy obejść w trakcie jednego spaceru. Zacząć możemy od barykady przed dawnym Odwachem, tuż przy placu Zamkowym, potem przejść pod tę przed Wizytkami (tu możemy zatrzymać się na koncert, pierwszy już 1 sierpnia) i potem przejść albo Nowym Światem i Warecką na Plac Powstańców Warszawy lub dotrzeć tam Królewską i Mazowiecką. Sam plac zobaczymy w nowym już wystroju, gdyż kończy się właśnie jego remont.
Bogusław Lustyk dzieli swój czas pomiędzy Stany Zjednoczone, gdzie ma własną galerię i pracownię oraz Warszawę. W Warszawie jednak nie tylko wypoczywa, ale również pracuje. To tylko jeden z przykładów.
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą ze względu na równą ich rocznicę szczególnie uroczyste, program jest naprawdę bogaty i po szczegóły odsyłamy na stronę miasta, gdzie znajdziemy ich pełne kalendarium.
więcej: http://powstanie44.um.warszawa.pl