IV Europejski Kongres MŚP w Katowicach
10 lat przedsiębiorczości bez granic, patronat klubu
Tegoroczny, czwarty już kongres odbędzie się pod hasłem odnoszącym się do dziesięciolecia Polski w Unii. Po raz pierwszy będziemy w tym roku jednym z patronów medialnych kongresu, razem z magazynem przedsiębiorcy@eu, obejmując nim dwie, chyba kluczowe z punktu widzenia powodzenia europejskiego projektu sesje: pierwszą, poświęconą porozumieniu o strefie wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi i drugą, poświęconą relacjom Unia-Wschód, a dokładniej z obejmującą Rosję, Białoruś i Kazachstan Unią Celną.
W Katowicach organizatorzy kongresu spodziewają się kilku tysięcy uczestników, nie tylko z Polski, kongres ma mieć bowiem wymiar międzynarodowy. Nie są to oczekiwania na wyrost. Już podczas poprzedniej edycji uczestników było prawie trzy tysiące, a przyjechali oni do Katowic z aż 35 krajów, bo zainteresowanie Polską stale rośnie. I tak jak niemal w całym świecie, siłą napędową gospodarki są u nas małe i średnie firmy (chyba jedynym wyjątkiem wśród krajów liczących się na gospodarczej mapie świata jest tu Rosja). Kłóci się to z powszechnym wyobrażeniem, tak jak wielu trudno przyjąć do wiadomości, że wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Niemcami jest większa niż między Niemcami a Rosją. Przykład przywołany tu wcale nie bez powodu, bo ten wynik „robią” właśnie małe i średnie firmy. Walka ze stereotypami jest trudna, ale warto podjąć ten wysiłek, bo fałszują one często rzeczywistość.
Organizowany już po raz czwarty kongres ma być zatem wielką europejską debatą o przedsiębiorczości. Zapewne nowe rozdanie we władzach Unii, tak, jak ożywiło nasze nadzieje związane z Unią, z wręcz niepoprawnych euroentuzjastów staniemy się teraz jeszcze bardziej niepoprawnymi, a dyskusja o Unii jeszcze bardziej gorąca. Czy zresztą niepoprawni euroentuzjaści bardzo się zawiedli? Jak dotąd nie, może obśmiewane i irytujące choćby u Amerykanów „keep smiling” nie jest wcale takie głupie. Na razie najbardziej w Europie obrywa się eurosceptykom bo właśnie z krajami, gdzie przeważają, kryzys obszedł się najgorzej. Zapewne będziemy więc chcieli więcej Unii, więcej wolnego handlu, ale to wszystko wyjdzie podczas dyskusji, po to się przecież w Katowicach mamy spotkać.
Tematów będzie bez liku. Samo czytanie programu kongresu zajmuje sporo czasu i pozostawia niedosyt związany nie z tym, czego w programie zabrakło, ale ograniczeniami czasowymi pozwalającymi na uczestnictwo tylko w niektórych z kongresowych wydarzeń. Na pewno jednak warto wybrać się na objęte przez nas patronatem sesje.
Strefa wolnego handlu między UE a USA
Transatlantic Trade and Investment Partnership, tak brzmieć ma jej nazwa po angielsku, co jest o tyle ważne, że skrót od niej (TTIP) stał się jej w praktyce funkcjonująca nazwą, także w Polsce. Nazwy angielskiej pamiętać nie musimy, skrót tak. Negocjowana jest od zaledwie roku, od razu wiadomo jednak było, że we wzajemnych stosunkach oznaczać będzie rewolucję. Otworzy bowiem dla Europy rynek amerykański, ale i otworzy nasz. Tu, by przywołać pierwszy z brzega przykład, istotne mogą okazać się niskie w porównaniu do europejskich ceny energii, dające przewagę tym działom amerykańskiego przemysłu, w których udział kosztów energii jest istotny. Obok szans mogą się więc pojawić i trudne wyzwania. Ale zniesione mają być też bariery związane z wymaganiami technicznymi, a to olbrzymia szansa dla tych, którzy chcą zawojować nowe rynki. Może tak, jak naszym małym i średnim firmom udało się wejść na rynek niemiecki, uda się też na amerykański? Dotąd nam to nie wychodzi, nasz strategiczny partner zza oceanu nie jest nim dla nas w wymiarze gospodarczym. Co ważne, w sesji udział wezmą ludzie zaangażowani w toczące się negocjacje, dowiemy się zatem o tym, jak przebiegają i co pojawia się podczas nich jako rzeczywiste problemy.
Unia-Wschód
Do rzeczywistości, jaką stworzyło powstanie Unii Celnej wciąż się przyzwyczajamy, ci, którzy tu żadnych interesów nie robią mają pewnie szczególne trudności, inni jakoś przyzwyczaić się musieli. Za naszą wschodnią granicą rzeczywiście powstała strefa funkcjonująca w tym akurat zakresie podobnie jak Unia Europejska. Kluczową rolę wśród tych krajów odgrywa oczywiście Rosja i co do tego nie można mieć wątpliwości. Tu pojawiają się sprawy zarówno bieżące, związane z kryzysem na Ukrainie, o których może nie będzie za szczegółowo, bo sytuacja rozwija się tu zbyt dynamicznie, jak i bardzie długofalowe. Polska tak jak cała Unia Europejska szuka swojej szansy na Wschodzie, a Europa to dla Rosji kluczowy rynek i może to podlegać pewnym wahaniom (Rosja może też rozwijać stosunki z Chinami, nie jest to zresztą samo w sobie z punktu widzenia Europy niekorzystne), ale kluczową rolę powinna zachować. Ale jak tę szansę w praktyce wykorzystać? Zwłaszcza z punktu widzenia Polski i krajów naszego regionu, bo ta perspektywa interesuje nas oczywiście najbardziej. Co mogą tu zrobić rządy, aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom, a co może zrobić Unia. Może się zresztą okazać, że pewne drzwi są tu już otwarte, tylko o tym nie wiedzieliśmy. Do udziału w tej sesji zaproszono tu m.in. Jekatierinę Bieliakową, ministra, przedstawiciela Handlowego Federacji Rosyjskiej w RP (czyli nie ministra rządu, ale członka korpusu dyplomatycznego), Kazimierza Marcinkiewicza, byłego premiera, a obecnie prezesa zarządu Izby, Prezes Towarzystwa Gospodarczego Polska-Rosja, oraz Marka Ociepkę, radcę Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji naszej ambasady w Moskwie.
Dla młodych przedsiębiorców
Odbywające się w ramach Kongresu Europejskie Forum Młodych Przedsiębiorców to kolejny wyróżniający się punkt programu, ma być miejscem poszukiwania europejskich wzorców przedsiębiorczości i źródłem wiedzy na temat prowadzenia własnego biznesu.
- Zamierzamy przekazać na ręce rządu RP rekomendacje związane z prowadzeniem firmy przez młodych przedsiębiorców z Polski podczas Europejskiego Forum Młodych Przedsiębiorców, które będzie integralną częścią Kongresu w Katowicach - podsumowuje Przemysław Grzywa z Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
O MŚP dla MŚP, czyli BIZNES EXPO
Przedsięwzięciem towarzyszącym IV Europejskiemu Kongresowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw będą Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO, podczas których firmy i instytucje będą prezentować ofertę skierowaną do tego sektora. Zeszłoroczne dwudniowe targi zgromadziły 50 wystawców, w tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większe nimi zainteresowanie, zarówno ze strony wystawców,
I gratulacje dla organizatorów !
To trochę ryzykowne, można zapeszyć, ale mówi się przecież do trzech razy sztuka, a tu będzie czwarty. Skoro powiodło się trzy razy, to powiedzie się i po raz czwarty. Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach trzeba pogratulować nie tylko pomysłu i rozmachu, ale i świetnej jego realizacji. Wspierać ją zaś jako współorganizatorzy będą Krajowa Izba Gospodarcza, Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. I na nich oczywiści też część tego splendoru spada.
Więcej na www.targibiznesexpo.pl
Udział w kongresie jest bezpłatny. Rejestracji on-line można dokonać na stronie internetowej www.kongresmsp.eu, gdzie znaleźć można też szczegółowy program kongresu i inne przydatne dla jego uczestników informacje.
Do zobaczenia w Katowicach !