PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: open(/tmp/sess_6f9138ccf1a15c29f0c8e8393d542afb, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 52: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 81: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
PHP Notice in file /lib/users.class.php on line 342: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /lib/error.class.php:38)
Klub Integracji Europejskiej :: Start
administrator
25 października

IX Kongres Obywatelski
Polska jutra, jak rozwinąć nasze skrzydła?

Znów do Warszawy przyjadą ludzie z całego kraju i zbiorą się w Auli Politechniki Warszawskiej, aby debatować o Polsce (z ośmiu kongresów siedem odbyło się tutaj). Każdy z dotychczasowych kongresów miał swoje przewodnie hasło, najczęściej pytanie, na które podczas obrad poszukiwano odpowiedzi. Zawsze też odnosiło się ono do przyszłości, bo Kongres jest debatą o Polsce jutra. Tak jest i tym razem, a w haśle tegorocznego Kongresu pobrzmiewa duża nuta optymizmu. Po raz kolejny, jako klub, jesteśmy jedną z organizacji współpracujących przy organizacji tego wydarzenia. 


 

strona kongresu

   www.kongresobywatelski.pl 

 

Kongres jest czymś w polskich warunkach niezwykłym i niemającym żadnego odpowiednika. Jest ponad podziałami partyjnymi i wszelkimi innymi. I jeśli dla kogoś tu nie ma miejsca, to dla tych, którzy chcieliby kogoś z tej debaty wykluczyć. Jest obywatelski w jak najbardziej dosłownym sensie. Także w tym, że wszyscy, począwszy od organizatorów, Instytutu Spraw Obywatelskich z Gdańska, są tu woluntariuszami. Przeczy też powszechnej tezie, że w Polsce brak jest kapitału społecznego. Może nie całkiem nieprawdziwej, nie jest z tym najlepiej, ale to dowód, że nie wolno tu generalizować. To miejsce, gdzie ten kapitał społeczny się rodzi. Tu stawia się najważniejsze pytania o Polskę i tu próbuje się udzielić na nie odpowiedzi. Tu rodzą się społeczne inicjatywy.

 

Punktem wyjścia wszystkich kongresowych debat jest przekonanie, że warunkiem naszego narodowego sukcesu w następnych dekadach jest zmiana postaw, wzorców myślenia oraz zachowań samych Polaków. Tak klucz do sukcesu, jak i przyczyna porażki, gdyby się nam nie udało, tkwi w nas samych. Jest to wyzwanie, przed którym stoi każdy z nas oraz my wszyscy, jako społeczeństwo.

 

Organizatorem Kongresu jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, a jego inicjatorem i spirytus movens całego przedsięwzięcia, jest prezes zarządu instytutu, Jan Szomburg. Tego nazwiska pominąć tu nie sposób – ale tak jak bez niego, tak gdyby nie zaangażowanie wielu innych osób, tych bardziej i tych mniej znanych, i zwykłych jego uczestników – Kongresu by nie było.

 

Scenariusz kongresu jest co roku niemal identyczny, sprawdzony. Najpierw kilka wystąpień, chciałoby się napisać specjalnych gości, ale zgodnie z formuła Kongresu przecież także jego uczestników. Wystąpień, które mają ukierunkować dyskusję, coś od razu, na wstępie podpowiedzieć. W tym roku o takie wystąpienia poproszono prof. Jerzego Buzka, Marcina Beme, założyciela i prezesa Audioteki oraz piosenkarkę i działaczkę społeczną Monikę Kuszyńską. Głos zabierze także Jan Szomburg, taki jest przywilej, ale i obowiązek gospodarza. Potem sesja plenarna, której uczestnicy zmierzą się z pytaniem nieco tylko zmienionym w stosunku do tego w haśle tegorocznego Kongresu: „Co nas wzmacnia? Jak rozwinąć nasze skrzydła?”. Właściwą debatę Zaczniemy od pytania o nasze atuty.

 

O tym, jak te atuty wykorzystać i jak uniknąć czyhających na nas też pułapek, debatować będziemy podczas siedmiu w tym roku, równoległych sesji. Generalne pytanie, z którym zmierzyć ma się kongres, rozbite zostanie na kilka bardziej szczegółowych. Szczególną uwagę zwrócić chcemy na sesję poświęconą zagranicznej ekspansji naszych firm. Padnie podczas niej pytanie o rolę championów, dużych polskich firm, którym udało się odnieść sukces za granicą i które są tam naszą wizytówką, a mogą być też przykładem i służyć pomocą średnim i mniejszym firmom, które by chciały pójść ich śladem. Co mogą, a czego nie mogą nasi championi? Czy małe i średnie firmy powinny z nimi współdziałać, czy raczej działać samodzielnie? Jakich rozwiązań prawnych, instytucjonalnych tu potrzebujemy? Sesja składać się będzie z trzech paneli dyskusyjnych, z których każdy spróbuje znaleźć odpowiedź na jedno z tych trzech pytań. I nie będziemy tylko świadkami tej dyskusji, ale zostaniemy też zaproszeni, aby się do niej włączyć. To sesja, do udziału w której zapraszamy także dlatego, gdyż stanowi ciąg dalszy, rozwinięcie debaty na sesji poświęconej polskiej ekspansji na Europę i świat, podczas zeszłorocznego Kongresu, której jako klub byliśmy partnerem merytorycznym.

 

Wcale nie mniej interesująco zapowiadają się inne sesje, choćby ta poświęcona narodowemu coachingowi, podczas której mowa będzie o tym, jakich cech osobowych i kompetencji potrzebuje nasza gospodarka. Albo ta poświęcona rozwojowi miast, bardzo na czasie w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych. I wcale nie mniej interesujące pięć pozostałych. Wybór nie będzie zatem łatwy.

 

A na koniec i po lunchu, stanowiącym okazję do kontynuacji dyskusji rozpoczętych podczas sesji (zaznaczono to nawet w programie), spotkany się znów wszyscy razem na podsumowującej sesji w Auli Politechniki Warszawskiej. Wysłuchamy sprawozdań i poprosimy o ustosunkowanie się do wniosków, które w nich padły między innymi wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministra edukacji narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską.

 

Szczegółowe informacje o tym, kto podczas kongresu wystąpi i poruszanej tematyce, a także te o charakterze organizacyjnym znajdziecie na jego stronie internetowej. Znajdziecie tam także ciekawy materiał będący dorobkiem ośmiu poprzednich kongresów.  

 

więcej: http://www.kongresobywatelski.pl

 

IX Kongres Obywatelski

 

sobota 25 października, godzina 11.00 – 17.30

Politechnika Warszawska, plac Politechniki

gdzie to jest

 

Udział w kongresie jest bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji z wykorzystaniem formularza on-line, do którego link podajemy poniżej, wybierając przy tym jedną z kongresowych sesji, tę, której temat jest dla nas najbardziej interesujący.

 

zgłoszenie on-line, kliknij by otworzyć formularz 

 

 

Magazyn przedsiębiorcy
PHP Notice in file Unknown on line 0: Unknown: open(/tmp/sess_6f9138ccf1a15c29f0c8e8393d542afb, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
PHP Notice in file Unknown on line 0: Unknown: open(/tmp/sess_6f9138ccf1a15c29f0c8e8393d542afb, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
PHP Notice in file Unknown on line 0: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp)