administrator
26 listopada

Konkurs Laury Innowacyjności 2014
już wkrótce poznamy laureatów tegorocznej edycji

Laury innowacyjności to konkurs będący odpowiedzią na wyzwanie, jakim innowacyjność jest dla polskiej i zresztą w ogóle europejskiej gospodarki. Jej być albo nie być w istocie. Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy tego typu konkurs, na pewno zaś zorganizowany z największym rozmachem. W tym roku odbył się po raz czwarty i wkrótce, podczas uroczystej gali w Warszawskim Domu Technika NOT poznamy jego laureatów. Po raz też kolejny, jako klub, jesteśmy razem z Europejskim Forum Przedsiębiorczości partnerem organizatorów konkursu, Naczelnej Organizacji Technicznej, a magazyn przedsiębiorcy@eu został jego patronem medialnym. 


 

Laur Innowacyjności, wejdź na stronę konkursu

Początki były, co prawda skromne: jeden złoty, jeden srebrny i jeden brązowy Laur. Rok później Laury przyznawane były już w kilkunastu kategoriach. W tym roku tych kategorii będzie trzynaście. Zgłaszać swoje kandydatury mogły nie tylko firmy polskie, ale też i to jest to, co ten konkurs wyróżnia na tle innych, także firmy polonijne działające w krajach, w których działają polonijne stowarzyszenia naukowo-techniczne.  Uchylono też furtki dla firm zagranicznych, które mogą wziąć w nim udział, ale pod warunkiem, że zgłaszane przez nich projekty będą przydatne dla polskiej gospodarki.

 

Wyniki dotychczasowych edycji tego konkursu stanowiły dobitny dowód, że powszechne przekonanie o braku innowacyjności polskiej gospodarki jest zdecydowanie przesadzone, że nie jest z tym wcale tak źle. Być może większy kłopot mamy z tym, aby dostrzec tu nasze własne osiągnięcia. I oczywiście odpowiednio wykorzystać! Temu, aby to zmienić, służy ten konkurs. I z pewnością, również w tym roku, podczas czwartej edycji konkursu poznamy kolejne projekty mogące się do tego przyczynić. Gala, podczas której wręczone zostaną nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu, odbędzie się w listopadzie, tak jak poprzednie, w historycznej siedzibie NOT, we wzniesionym pod koniec dziewiętnastego wieku Warszawskim Domu Technika na Czackiego.

 

Choć jedyną nagrodą prócz statuetki z logo patrona konkursu, Stanisława Staszica, jednego z organizatorów polskiego przemysłu i założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dla którego wzniesiono w centrum Warszawy ufundowany przez niego i noszący jego imię pałac (dziś siedzibę Polskiej Akademii Nauk), jest prestiż związany z przyznaniem tej nagrody – to na brak chętnych do wzięcia w nim udziału organizatorzy nie mogą narzekać. Wśród patronów konkursu są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Urząd Patentowy RP, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Lista patronów jest w rzeczywistości znacznie dłuższa i wymieniliśmy tu tylko niektórych. Wśród patronów medialnych są zaś między innymi Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio. A rangę konkursu buduję przecież też ci, którzy zostali w nim nagrodzeni wobec tego, że będzie to już czwarta edycja tego konkursu, pytanie o jego rangę jest nie do końca właściwe.

 

Jakie są kryteria?

 

Laur InnowacyjnościPotrzebny jest innowacyjny projekt, może on dotyczyć produktu, usługi bądź technologii. Punkty dostaniemy za jego innowacyjność i to, czy jest to innowacja na skalę branży, kraju, czy o charakterze globalnym. Oraz wpływ na środowisko, to kryterium to znak naszych czasów. Koszt udziału w konkursie nie jest duży i na pewno nie stanowi żadnej bariery, nawet dla małych firm, tym bardziej, że te mniejsze płacą mniej. Jeśli więc mamy jakiś innowacyjny projekt, warto zastanowić się nad udziałem w konkursie w jego kolejnej edycji. Będzie to dobra metoda dla jego promocji, a zarazem reklama dla firmy. Na pewno warto poznać tez laureatów tegorocznej edycji, firmy, które innowacyjne już są i mogą być dla nas partnerami w biznesie.

 

Galę poprzedzi ciekawie zapowiadająca się konferencja, zorganizowana pod hasłem „Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski”. Będzie podczas niej mowa, o tym, kto w Polsce wdraża innowacje, o systemowych rozwiązaniach wspierających współpracę nauki z przemysłem (punktem wyjścia będzie tu nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym) oraz o unijnych funduszach celowych i ich przeznaczeniu. Zakończy ja panel dyskusyjny, który poprowadzi osobiście Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wezmą w nim udział między innymi prof. Leszek Rafalski, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych i prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

 

 

Gala konkursu Laur Innowacyjności 2014 odbędzie się

w środę 26 listopada i rozpocznie o godzinie 15.00

w Warszawskim Domu Technika NOT, ul. Czackiego 3/5

gdzie to jest

 

Poprzedzi ją konferencja „Innowacje warunkiem rozwoju gospodarczego Polski”, która rozpocznie się o godzinie 11.00.

 

Wstęp na galę i konferencję jest bezpłatny, za zaproszeniami. Zainteresowanych tym członków klubu prosimy o kontakt mailowy: biuro@kie.biz.pl (liczba miejsc jest ograniczona).

 

 

Zespół Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT Sp. z o.o.

 

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na poświęconej mu stronie. Dodajmy jeszcze, że stroną realizacyjną konkursu zajmuje się nasz klubowicz, Zespół Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT Sp. z o.o.

 

więcej:  http://www.laurinnowacyjnosci.pl  

 

 


Laur Innowacyjności - relacja z gali III edycji konkursu 

Gala III edycji konkursu była szczególnie widowiskowa, a poziom projektów jeszcze wyższy.

Laur Innowacyjności - relacja z gali II edycji konkursu 

Gala II edycji konkursu to już nagrody przyznawane w kilkunastu kategoriach, o zbiorowym zdjęciu wszystkich laureatów  już nie ma mowy, a na zdjęciu uchwyciliśmy wręczającego jedną z nagród Dariusza Czerkawskiego.


Laur Innowacyjności - relacja z gali I edycji konkursu 

Zrobione podczas gali zdjęcie laureatów pierwszej edycji konkursu oraz kapituły, wszyscy się na zdjęciu jeszcze mieszczą. Od pierwszej edycji gala odbywa się w Warszawskim Domu Technika na Czackiego.

 

 

Magazyn przedsiębiorcy