Sukcesja w firmie rodzinnej
majowa kawa z ekspertem
Na kolejną kawę z ekspertem (i pyszne śniadanie) zaprosiliśmy do Klubu Bankowca. Temat, którym się tam zajęliśmy dotyczy, bądź będzie dotyczył, większości firm. To rzecz normalna, że kiedyś przyjdzie oddać pałeczkę i przekazać ją następcy. Jak to zrobić, jak się do tego przygotować? O tym rozmawialiśmy z naszym ekspertem, Mariolą Więckowską, partnerem w Kancelarii CSW.
Najważniejsza jest decyzja, że chcemy to zrobić. Tu prawnik nas nie wyręczy, on może tylko podpowiedzieć konkretne rozwiązania z tym związane i pomóc w ich wdrożeniu. To, co można zalecić i co warto na pewno zrobić, to przekształcić firmę w spółkę prawa handlowego. Pozwoli to bowiem zmniejszyć ryzyko, odpowiadać będziemy już nie całym majątkiem, jak w przypadku działalności gospodarczej opartej o wpis do ewidencji. To samo dotyczyć będzie też naszych spadkobierców i pozwoli uniknąć przykrych dla nich niespodzianek. Absolutnie nie musi to oznaczać przerwy w działalności firmy. Po prostu nowa firma zastąpi starą, która zniknie z ewidencji. Dobry prawnik pomoże nam przeprowadzić ten proces szybko i bez niepotrzebnych problemów. Była też mowa o pełnomocnictwach, które nie wygasają automatycznie i innych szczegółowych kwestiach. Nie zabrakło oczywiście pytań, które zadawane były zarówno podczas spotkania, jak i zaraz po, w kuluarach.
Bo po spotkaniu zaprosiliśmy oczywiście na śniadanie. Przygotowali je dla nas Kręgliccy, którzy oprócz prowadzenia restauracji, mają w swojej ofercie również catering. Obsługują w tym zakresie także Klub Bankowca. Było pysznie!
Po raz kolejny zaprosiliśmy też do Klubu Bankowca (poprzednio gościliśmy tam w styczniu). Jak zwykle klubowicze nie zawiedli i licznie przybyli na poranne spotkanie.
Kancelaria CSW ma siedzibę w Poznaniu, ale od wielu lat ma także biuro w Warszawie. Specjalizuje się w doradztwie prawnym dla firm. Pomaga przy przekształceniach, fuzjach, emisjach akcji oraz wprowadzaniu spółek na Giełdę Papierów Wartościowych i rynek NewConnect. Negocjuje w procesach pozyskania inwestorów i umowach towarzyszących pozyskaniu kapitału. To więc tylko jedno z zagadnień, w których służyć nam mogą pomocą i warto skorzystać z ich usług. Ale skoncentrujemy się na tym. Temat nie jest specyficznie polski, można tu skorzystać też z doświadczeń zagranicznych. Tam zresztą też stanowi poważny problem. U nas on narasta wraz z nieuniknioną zmianą pokoleniową, wiele rodzinnych firm powstało bowiem na początku przemian gospodarczych, a to już przecież ćwierć wieku…