Miał to być festiwal inspiracji i zgodnie z zapowiedzią był. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców w Polsce był nim nie tylko w tym sensie, że zachęcił do korzystania z ich usług (choć to chyba też). Dość, że nie zadowolonych, a wzięło w nim udział ponad dwustu uczestników, wypełniając mimo wakacyjnej przecież pory salę audytorium Biblioteki Narodowej. Wielu z nich przyjechało spoza Warszawy. Byliśmy partnerem społecznościowym tego wydarzenia.
Zgodnie z raportem oenzetowskiej agencji UNCTAD ogłoszonym 26 lipca Polska zajmuje w tym prestiżowym rankingu szóste miejsce. Na pierwszym są (to raczej nie jest zaskoczenie) Chiny, na drugim Stany Zjednoczone, a dalej pozostałe kraje BRIC, czyli kolejno Indie, Brazylia i Rosja. Wśród krajów, które Polska w tym rankingu wyprzedza, są między innymi Niemcy i Wielka Brytania.
Filharmonia Narodowa zrobiła sobie bardzo długi urlop, pozostawiając miłośników tej poważniejszej muzy na łasce losu. Trzeba było sobie jakoś radzić i zadania tego podjęła się Fundacja ForMusic. A my objęliśmy nad tym wydarzeniem patronat.
Lipcowy panel w Łazienkach był muzykach. W końcu musieliśmy do nich dojść. Najtrudniejsze zawody? Lekarz, prawnik, architekt… Chyba nikt z nas nie wymieniłby na tej liście muzyka. Tymczasem fajna sprawa i świetna zabawa, to tylko niewielka część życia zawodowego muzyka…
Propozycji niezbyt wiele i nie spodziewaliśmy się, by w ciągu miesiąca wiele co przybyło. W końcu zaczęły się już wakacje. I tu się niezbyt pomyliliśmy, acz listę przyszło jednak uzupełnić. Prócz warszawskich jedna propozycja wyjazdowa, w Gdańsku ale organizatorzy zapewniają bezpłatny transport z i do Warszawy.
I znów raz jeszcze uzupełniona garść propozycji dotyczących seminariów i konferencji. Zrobiliśmy tu ich pełne zestawienie na czerwiec, znajdziecie tu więc propozycje wcześniejsze i te najnowsze. Te najnowsze, których we wcześniejszych zestawieniach zabrakło, wyróżniliśmy. Trochę tego się jak widać zebrało. A jest tu już pewna selekcja, wybraliśmy te ciekawsze. Oczywiście nie wszystkie tematy wszystkich zainteresują ale liczymy, że każdy wśród tych propozycji będzie mógł wybrać coś dla siebie. Tematy są jak widać bardzo różne.
Tradycyjnie już (bo to już tradycja) powitaliśmy lato w klubowym gronie w restauracji Florian, u naszej klubowiczki Hani Wnukiewicz. Był suto zastawiony stół, a miejscowa kuchnia, choć wiedzieliśmy, że stać ją na wiele, znów zdołała nas tym co przygotowała zaskoczyć. Głównymi bohaterami wieczoru mieli być jednak mecenasi naszych klubowych akademii.
Do malowniczo położonych Białobrzegów zjechali znani aktorzy ale też dziennikarze i muzycy, o dobrze nam znanych z ekranu telewizora twarzach, by oddać się wędkowaniu, pasji wcale nie tak wśród nich jak się okazuje rzadkiej. Okazją były XIV już Zawody Wędkarskie Aktorów im. Mariana Łącza. Znanego aktora, ojca również znakomitej aktorki Laury Łącz, która jest zarazem ich organizatorką i która nas do objęcia ich naszym klubowym patronatem i wizyty w Białobrzegach zaprosiła. Basia Jończyk, nasza prezes w tym roku wystąpiła na zawodach w roli gościa i obserwatora. A czy "połknęła haczyk pasji wędkowania" ? Zobaczymy za rok.
Po raz kolejny zostaliśmy zapraszeni na targi Tajlandia Expo 2011. Odbyły się one po rocznej przerwie i wróciły do sprawdzonej już formuły i miejsca. Podobnie jak w latach ubiegłych nasz Klub i Europejskie Forum Przedsiębiorczości objęły nad nim patronat.
Na piknik zostaliśmy zaproszeni przez developera niedawno wzniesionego ekskluzywnego osiedla Constans w Konstancinie-Jeziornej. Konstancin-Jeziorna to bez wątpienia najlepszy podwarszawski adres. Do tego fantastyczne otoczenie, które stanowi Chojnowski Park Krajobrazowy, jedno z „zielonych płuc” Warszawy. Część z 43 domów jest już zasiedlona i stąd owi sąsiedzi, o to czy warto tam zamieszkać mogliśmy bowiem spytać tych, którzy już to zrobili.
Pierwszy z serii niezwykłych koncertów muzyki poważnej zorganizowanych w Warszawskiej Szkole Filmowej przez Fundację ForMusic odbył się 24 maja. Współczesna klasyka ale podana inaczej, angażująca też wzrok, gdzie obraz jest integralną częścią widowiska, wykonywanego na żywo koncertu. Objęliśmy nad tym wydarzeniem patronat.
W najbliższy piątek i sobotę obradować będzie w Warszawie Kongres Obywateli Kultury. Wszystko zaczęło się od postulatu 1%, 1 (słownie: jednego) procenta przeznaczonego w budżecie na kulturę. Ten postulat dalej pozostaje aktualny i jakby wizytówką ruchu ale to był tylko punkt wyjścia. Kolejnym krokiem był przedstawiony w grudniu projekt Paktu dla Kultury, poddany następnie trwającym do kwietnia konsultacjom społecznym. Podczas kongresu zostanie zaprezentowana publicznie jego ostateczna wersja.
Garść propozycji dotyczący seminariów i konferencji na najbliższe dwa miesiące. Tych, wartych naszym zdaniem zainteresowania. Zestawienie oczywiście przy tym horyzoncie czasowym niepełne, które wymagać będzie jeszcze uzupełnienia. I takich uzupełnień będziemy sukcesywnie dokonywać, tak, jak to uczyniliśmy już trzykrotnie.
Konferencję zorganizował nasz partner, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wspólnie z Fundacją Poszanowania Energii oraz warszawskim Biurem Funduszy Europejskich. Z zaproszenia skorzystali przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani podnoszeniem konkurencyjności swoich firm w ten właśnie sposób. Z zaproszenia skorzystali również nasi członkowie klubu.
Składając rozliczenie podatkowe możemy zadecydować o wsparciu 1% swojego podatku dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy, by wybrać jedną z podanych niżej fundacji. Każda robi coś bardzo ważnego. Wszystkie pomagają dzieciom, ale każda inaczej. Nie konkurują ze soba, chyba że chodzi o nasze dla nich wsparcie. Nie wskażemy, która z nich bardziej jest tego godna, naszym zdaniem wszystkie zasługują na to jednakowo. Wszystkie też staramy się wspierać jako klub nie tylko przy tej okazji.
Nie może oczywiście nie być świątecznych życzeń. I nie może w nich (w naszym wypadku) zabraknąć europejskiego akcentu...