CSR czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Konferencja inaugurująca projekt realizowany dzięki wsparciu ze środków unijnych przeznaczonych na wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności. Adaptacyjność to po prostu zdolność przystosowania się do zachodzących zmian. Celem tego projektu jest przyczynienie się do jej wzrostu wśród mazowieckich przedsiębiorców. Realizuje go związek zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy wspierany merytorycznie przez Fundację CentrumCSR.PL.
Spotkanie, jak już to podkreśliliśmy na wstępie, miało charakter roboczy. Partnerstwo, efekt jednego z programów unijnych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zostało zawiązane w maju. Teraz przyszedł czas, aby wypełnić je konkretną treścią. I temu właśnie miało służyć spotkanie na Trębackiej, w siedzibie jednego z jego sygnatariuszy.
W trakcie tego cyklu szkoleń zorganizowanych przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw ich uczestnicy otrzymają porcję solidnej wiedzy z zakresu zarządzania, pisania biznesplanów i ich weryfikacji oraz możliwości pozyskiwania dotacji unijnych. Jako pierwszy poruszony został temat pomocy publicznej. Z ich organizatorem współpracowaliśmy już nie raz i nie raz skorzystaliśmy z prowadzonych przez nich szkoleń – wiemy więc, że warto je polecać.
Jak osiągnąć sukces dzięki kontaktom? Tego właśnie uczy Grzegorz Turniak. Właśnie wystartowała druga ich edycja, a składa się na nie cykl trzech wykładów, z którymi polski guru networkingu Grzegorz Turniak będzie jeździł po Polsce. Robi wrażenie lista partnerów tego projektu, do której i my dołączyliśmy.
W Sobieniach Królewskich mieliśmy okazję gościć już po raz trzeci. Również tym razem bardzo nam się podobało, więc prawdopodobnie będziemy częstym gościem. Dlaczego? Ci, którzy nie byli wcześniej mogli się o tym przekonać, jeśli skorzystali z ostatniego zaproszenia. Ci, którzy już byli pewnie się domyślają ale od tamtego czasu to miejsce mocno się zmieniło (na lepsze oczywiście). Jak zwykle bawilśmy się bardzo dobrze i już po raz kolejny objęliśmy nad imprezą jako klub patronat.
Integracyjny piknik odbył się w niedzielę 12 września na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w warszawskim Wawrze przy ulicy Zalipie 17. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju Psychoterapii i Psychiatrii Środowiskowej „Azaliowa”, a partnerem obok dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej był Klub Integracji Europejskiej. Warto tu napisać parę słów o samym stowarzyszeniu.
Masz dobry pomysł na biznes ale nie masz kapitału? Anioły biznesu – i to zdecydowanie różni je od innych aniołów – nie są bezinteresowne, ktoś mógłby powiedzieć, że są nawet pazerne ale może się okazać, że ich pomoc jest jedynym wyjściem. Do tego angażując swój kapitał będą ryzykowały razem z nami. Ale nie do każdego wyciągną swą pomocną dłoń. Co zrobić, by wyciągnęły? O tym dowiedzieliśmy się na seminarium zorganizowanym przez największą w Polsce sieć aniołów biznesu Lewiatan Business Angels, działającą przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – na które byliśmy zaproszeni do siedziby Lewiatana na Klonowej w ostatni dzień sierpnia.
Gorący hiszpański wieczór we Florianie i upalne polskie lato? Na szczęście upalne ( męczące już) polskie lato udało się dzięki sprawnie działającej klimatyzacji zostawić za progiem i zanurzyć w przytulnej atmosferze Floriana bez niego. A do Floriana zaprosiła nas jego właścicielka, Hanna Wnukiewicz, tego dnia solenizantka.
Nowopowstała izba gospodarcza swój główny cel zawarła w swojej nazwie. Chodzi o poprawienie efektywności energetycznej, co jest jednym z najważniejszych wyzwań (jeśli w ogóle nie najważniejszym), przed którym stoi polska gospodarka. Stoi każde przedsiębiorstwo i każdy płacący rachunki za energię. Wśród jej założycieli znalazło się także Europejskie Forum Przedsiębiorczości i między innymi Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. Wszystkich członków izby, choć dopiero co powstała, wymienić byłoby trudno, bo w zebraniu założycielskim wzięło ich udział ponad stu.
Wzięliśmy udział w otwarciu tych niezwykłych igrzysk i kibicowaliśmy biorącym udział w zmaganiach sportowych dzieciom. Znaleźliśmy się tam jako oficjalny patron tego wydarzenia, w gronie doborowym, bo patronat objęli także Polski Komitet Olimpijski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz i rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Objęli, gdyż chodzi o imprezę naprawdę wyjątkową.
Zostaliśmy na nie zaproszeni i nie odmówiliśmy, bo odmówić nie wypadało. Na corocznych spotkaniach być po prostu wypada. To okazja towarzyska ale zawsze jest też coś więcej. Tym razem był to Manifest Kulturalny Lewiatana i do ogrodu willi na Klonowej, gdzie mają siedzibę, przybył osobiście minister kultury Bogdan Zdrojewski – by być świadkiem jego ogłoszenia.
Spółka PKF Centrum Rachunkowości Sp. z o.o. należąca do Grupy Kapitałowej PKF Consult, przedstawia nam dwie pierwsze publikacje z tego nowego cyklu przygotowane przez wykwalifikowanych księgowych PKF Centrum Rachunkowości. Głównym celem „Alertu rachunkowości” jest zainteresowanie szeroko rozumianą problematyką rachunkową związaną z działalnością podmiotów gospodarczych.
Czy innowacje można zaplanować? Można, zajmuje się tym między innymi firma TOUCH, współorganizator seminarium, na które zostaliśmy zaproszeni. Drugim jest BRE BANK S.A. – jeden z największych polskich banków, specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw. Oni zajmą się tym, czym zajmują się banki: czyli jak innowacje sfinansować?
Masz pomysł na biznes, ale nie masz kapitału? Problem dotyczy nie tylko tych początkujących, ale i tych doświadczonych biznesmenów. Pomysł, aby pójść w takiej sytuacji do banku niekoniecznie jest najlepszym. Są też inne rozwiązania. Jakie? O tym właśnie była mowa na warszatatach zorganizowanych w ramach programu Owoce biznesu.
Nie, nie dostaniemy tej sumy do kieszeni, ale jeśli mamy innowacyjny pomysł, w oparciu o który chcemy rozwinąć nasz biznes, to mamy szanse na uzyskanie wsparcia kapitałowego. O tyle (o te 200.000 €) może zostać dokapitalizowana spółka, którą założymy, by ten biznes prowadzić. Wsparcie obejmuje nie tylko to wsparcie kapitałowe, ale i doradcze, a także infrastrukturę i usługi na rzecz naszej nowoutworzonej firmy.
Konferencja zorganizowana przez Centrum Informacji o Środowisku wspólnie z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, poświęcona była wspólnotowemu Systemowi Ekozarządzania i Audytu, zwykle określanemu skrótem jako EMAS (od jego anglojęzycznej nazwy Eco Management and Audit Scheme). Konferencja w Warszawie poprzedziła konferencje w kilku innych miastach (m.in. w Zamościu, Łodzi, Szczecinie czy Bydgoszczy), które razem składają się na ogólnopolską kampanię promującą EMAS.