Czy należący dziś na powrót do Chin Hong-Kong to rzeczywiście brama do nich? Organizatorzy konferencji będą się starali nas przekonać, ale nie ograniczą się do tego. Dowiemy się też o tym, jak założyć firmę w mającym specjalny status Hong-Kongu. To dziś strefa wolnego handlu i wolnego przepływu inwestycji, co pozwala na uniknięcie wielu barier obowiązujących w pozostałej części Chin. Jak jednak wygląda to w praktyce? Jakie są podatki i związane z tym przepisy, prawo pracy, jakie zasady obowiązują przy zawieraniu kontraktów handlowych?
Tym wszystkim, którzy prowadzą działania w dziedzinie CSR, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, raportowanie ich może służyć po prostu do tego, by się nimi pochwalić. Pozwala też na porównywanie się z innymi oraz śledzić własne postępy. Wreszcie, pozwala innym brać z nas przykład. Wszystkie te cele są ważne, a organizowany już po raz dziesiąty konkurs ma służyć propagowaniu tej idei.
W tym rozdaniu funduszy europejskich, jeśli idzie o wsparcie dla przedsiębiorstw, nacisk ma być położony na środki zwrotne. Czytaj: pożyczki i gwarancje kredytowe. Jednym z ich źródeł jest program COSME, następca programu CIP. Kto ich udziela, na jakich warunkach i jak się o nie starać, tego dowiemy się podczas seminarium z cyklu „Europejskie Przedsiębiorstwo”.
Bo irlandzka whisky to whiskey, a od niej zaczęliśmy naszą przygodę. Różnica jest zresztą tylko w pisowni, wymawia się bowiem tak samo. Właśnie z Irlandii whisky najprawdopodobniej pochodzi, a przynajmniej wszyscy Irlandczycy tak wierzą. Naszym przewodnikiem po świecie irlandzkiej był whiskey ambasador marki Teeling Whiskey, Mark Halvey oraz służący na pomocą także jako tłumacz, Jarosław Buss, pomysłodawca naszej klubowej akademii i organizator największego odbywającego się w Polsce wydarzenia związanego w whisky, Whisky Live Warsaw.
Duże, wręcz bezprecedensowe wydarzenie biznesowe poświęcone rynkom Azji. Organizatorzy chcą nas zachęcić, byśmy nie tylko z Azji importowali ale również do Azji eksportowali, bo to 3 miliardy konsumentów. W trakcie targów odbędzie się również konferencja, podczas której dowiedzieć się będzie można więcej nie tylko o tamtych rynkach, ale także o tamtejszej kulturze i obyczajach, bo to też może nam się przydać. Natomiast goście z Azji dowiedzą się więcej o nas.
Anna German to fenomen polskiej piosenki, przeszło trzydzieści lat po jej śmierci ta muzyka jest wciąż słuchana, wciąż fascynuje i to nie tylko w Polsce. W Rosji jest chyba nawet bardziej popularna niż w Polsce i dotyczy to chyba nie tylko Rosji, ale i innych krajów dawnego Związku Radzieckiego. W Polsce przez moment odrobinę zapomniana, ale udało się jej pamięć ponownie ożywić, tam chyba nigdy popularna być nie przestała.
Na zakończenie naszego klubowego szkolenia z Bartłomiejem Boralem z Best Brain padła wstępna propozycja zorganizowania pełnowymiarowych szkoleń dla tych, którzy by chcieli poważnie pogłębić swoją wiedzę na ten temat, a przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności. Teraz pora na konkrety.
To było chyba najciekawsze z wszystkich dotychczasowych szkoleń (można się oczywiście spierać). Teorii było tylko niezbędne minimum, przede praktyka. Ale zaczęliśmy od pokazu. Ciąg zer i jedynek, trudno o coś nudniejszego i przez to trudniejszego do zapamiętania. O jego podyktowanie poprosiliśmy uczestniczącą z nami w szkoleniu Tatianę Sosnę Sarno. Aktorzy mają dobrą pamięć, tego wymaga ich zawód, ale chyba nie bardzo wierzyła, że chaotyczny zestaw zer i jedynek da się zapamiętać. Dla Bartłomieja Borala nie stanowiło to jednak żadnej trudności.
Koszty związane z energią są jednymi z najistotniejszych, stałych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa. W obliczu rosnących cen energii, coraz większą uwagę przykłada się więc do jej efektywnego wykorzystywania. Ten cykl szkoleń, adresowanych zarówno do właścicieli przedsiębiorstw, jak i ich pracowników, ma w tym pomóc.
W obszernych, przypominających lotniczy hangar halach Centrum MT Polska przy ulicy Marsa w Warszawie swoją ofertę zaprezentują wystawcy, którzy przybędą tam prosto z Chin. Ale będą też firmy chińskie już w Polsce obecne, a także firmy polskie (dlaczego, o tym dalej). Jak zawsze ciekawa powinna być część konferencyjna, poświęcona specyfice kontaktów biznesowych z państwem Środka. Po raz kolejny jako klub objęliśmy je swoim patronatem. W tym roku targi odbędą się pod nową, dwuczłonową nazwą, jako China Expo – China Brand Show Poland i w nieco zmienionej formule.
O niezwykłej spółdzielni, Spółdzielni Właścicieli Majątku, jak brzmi jej nazwa po polsku, opowiedział nam prezes jej zarządu, Andrzej Stępień. Lokują oni swój majątek w… diamentach.
Z muzyką poważną, co chyba trzeba dodać, bo kojarzyć się to może w pierwszej chwili z muzyka popularną. Skojarzenie nie całkiem zresztą niesłuszne, bo muzyka poważna też chce być muzyką popularną. I o to zresztą tu chodzi, by do muzyki poważnej przekonać. Wszystko w jednym miejscu, bilety na każdą kieszeń lub w ogóle za darmo. W Warszawie odbędą się już po raz siódmy, ale sam pomysł narodził się jeszcze parę lat wcześniej, w Nantes, skąd zaczęto go kopiować na całym świecie.
Tuż po wakacjach odbędą się na Stadionie Narodowym największe tego typu targi w Polsce. Towarzyszyć im będzie branżowa konferencja, targi kariery oraz gala IT Future Award, która odbędzie się dzień wcześniej. Do opisu tego, czego to wydarzenie będzie dotyczyć, wystarczą zaledwie dwie litery: IT. W tym roku do udziału w IT Future Expo zaprasza nas ze swojej słynnej kawalerki Łukasz Jakóbiak, który pojawi się na tam w realu i poprowadzi jeden z wykładów. Jesteśmy, jako klub, jednym z patronów tego wydarzenia, a magazyn przedsiębiorcy@eu znalazł się w gronie głównych patronów medialnych.
Zapraszamy członków Klubu na seminarium, które zainteresować powinno zwłaszcza przedsiębiorstwa z Mazowsza, ponieważ nie mogą one już korzystać ze środków europejskich w ramach EFS. Wparcie Krajowego Funduszu Szkoleniowego pozostaje więc jedyną powszechnie dostępną możliwością sfinansowania szkoleń ze środków innych niż własne. W programie seminarium przewidziano nie tylko ocenę dotychczasowej praktyki wykorzystania tych środków, ale będzie też mowa o kierunkach proponowanych zmian i warto, a nawet powinniśmy się do tej dyskusji włączyć.