Wciąż słyszymy, że na środki z nowej perspektywy unijnej musimy jeszcze poczekać. To nie do końca prawda. Tak, jeśli idzie o środki z mającej być rekordową puli krajowej. Nie, jeśli idzie o środki z programów, które rozdysponowywane są wprost w Brukseli, a o które my również możemy się starać. Dotyczy to choćby programów HORYZONT 2020 oraz COSME. Zajmuje się nimi Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej i wraz z Komisją Europejską zaprasza nas na dzień informacyjny poświęcony projektom związanym z badaniami i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej, finansowanymi w ramach pierwszego z nich, HORYZONT 2020.
Data jest przyszłoroczna, ale takich decyzji nie podejmuje się z dnia na dzień. Jeśli jednak myśleliśmy już o tym, to lepiej jej nie odkładać na później. Charakterystyczne godło konkursu, stylizowana polska flaga, jest powszechnie rozpoznawalne i oznacza najwyższą jakość. Sukces odniesiony w tym konkursie to naprawdę świetna promocja!
Laury innowacyjności to konkurs będący odpowiedzią na wyzwanie, jakim innowacyjność jest dla polskiej i zresztą w ogóle europejskiej gospodarki. Jej być albo nie być w istocie. Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy tego typu konkurs, na pewno zaś zorganizowany z największym rozmachem. W tym roku odbył się po raz czwarty i wkrótce, podczas uroczystej gali w Warszawskim Domu Technika NOT poznamy jego laureatów. Po raz też kolejny, jako klub, jesteśmy razem z Europejskim Forum Przedsiębiorczości partnerem organizatorów konkursu, Naczelnej Organizacji Technicznej, a magazyn przedsiębiorcy@eu został jego patronem medialnym.
Nienajlepsze ostatnio stosunki między Polską i Rosją, przenoszące się za sprawą obustronnych sankcji ze sfery polityki także na gospodarkę, na kulturę wpływu mieć nie powinny. Festiwal, nad którym po raz drugi (razem z magazynem przedsiębiorcy@eu) obejmujemy patronat, będzie okazją, by się wzajemnie lepiej poznać, zrozumieć, w czym jesteśmy podobni, a w czym się różnimy – jeśli rzeczywiście się różnimy. A jeśli przyczyni się w jakimś stopniu do przełamania lodów, do ocieplenia stosunków w tamtych dwóch pierwszych sferach, to tym lepiej, Byłoby to wręcz wspaniałe!
To już siedemnasta edycja tego najpopularniejszego programu gospodarczego. W listopadzie wyłonione zostaną przez kapitułę firmy, które zostaną laureatami, a 12 grudnia, tym razem w Warszawskim Centrum EXPO XXI, odbędzie się uroczysta gala. Swoją popularność zawdzięcza program jasnym i prostym zasadom, sprowadzającym się w istocie do odpowiedzi, czy moja firma jest rzetelna. I będącym kwintesencją zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym roku roku nasz klub dołączył do grona partnerów tego programu, a magazyn przedsiębiorcy@eu jest jednym z ogólnopolskich partnerów medialnych.
Wspólnie z Warszawską Izbą Gospodarczą zapraszamy na spotkanie z prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bożeną Lublińską-Kasprzak. Porozmawiać z nią chcemy o wsparciu dla rozwoju polskich przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, czyli o nowych środkach unijnych.
Zapraszamy na wernisaż międzynarodowej wystawy malarstwa, fotografii i nowych mediów zorganizowanej przez Oddział Warszawski ZPAP w ich siedzibie, w Domu Artysty Plastyka na Mazowieckiej, którą jako klub, wspólnie z magazynem przedsiębiorcy@eu i naszymi klubowiczami, internetową Galerią OK oraz portalem kulturalnym Art Imperium, objęliśmy patronatem medialnym. Swoje prace zaprezentuje aż siedemnastu artystów, dziewięciu z Polski i ośmiu z zagranicy.
O takim jubileuszu na razie możemy pomarzyć, ale i my z pewnością doczekamy się takiej okrągłej rocznicy. Zamiast zazdrościć, świętowaliśmy jednak razem z nimi, tak, jak, na co dzień blisko ze sobą współpracujemy. A związki są naprawdę bliskie, prezesem izby jest Ryszard Marcińczak, jednocześnie honorowy prezes naszego klubu, a wiceprezesem izby jest prezes klubu, Barbara Jończyk. Wielu członków izby jest członkami naszego klubu (można też napisać na odwrót, że wielu członków klubu jest członkami izby) i liczymy, że stanie się to powszechna praktyką.
Swoje drugie urodziny nasz klubowicz, kulturalny portal Art Imperium postanowił uczcić wystawą w warszawskiej Kartonovni. Jej pomysł jest dowcipny, przewrotny i trzeba przyznać odważny. W roli Muzy wystąpiła osobiście redaktor naczelna portalu Magdalena Woźniak, która zażyczyła sobie, aby ją sportretować, choć już wcześniej miała tych portretów całkiem sporo.
Na październikowe śniadanie z ekspertem zaprosiliśmy do Floriana, gdzie nie raz już organizowaliśmy nasze klubowe spotkania, w tym jedno ze śniadań. Naszym gościem była Iwona Radziszewska, a temat jej prezentacji nawiązywał oczywiście do sławnego clintonowskiego „Gospodarka, głupcze!”, prezydenta chyba wtedy niedocenianego, a dziś poważanego za to, co dokonał właśnie w tej dziedzinie.
Podczas zorganizowanej wspólnie przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Giełdę Papierów Wartościowych konferencji „Potęga rozwoju – rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał” odbędzie się również finał konkursu Lider Przedsiębiorczości Roku i poznamy jego laureatów. Dwa wydarzenia, które nie powinny ujść naszej uwadze.
Do grona nagrodzonych statuetką „Gracja” podczas gali w hotelu Airport Okęcie dołączyły kolejne damy sceny i ekranu oraz po raz pierwszy, sportu. Nagrodziliśmy je za ponadczasową elegancję, wdzięk i wyczucie stylu, a były to: Beata Tyszkiewicz, Izabela Trojanowska i Otylia Jędrzejczak. Czwartą nagrodzoną, co było niespodzianką zarówno dla zebranych gości jak i dla samej nagrodzonej, była Laura Łącz, która jednocześnie galę po raz drugi prowadziła.
Znów do Warszawy przyjadą ludzie z całego kraju i zbiorą się w Auli Politechniki Warszawskiej, aby debatować o Polsce (z ośmiu kongresów siedem odbyło się tutaj). Każdy z dotychczasowych kongresów miał swoje przewodnie hasło, najczęściej pytanie, na które podczas obrad poszukiwano odpowiedzi. Zawsze też odnosiło się ono do przyszłości, bo Kongres jest debatą o Polsce jutra. Tak jest i tym razem, a w haśle tegorocznego Kongresu pobrzmiewa duża nuta optymizmu. Po raz kolejny, jako klub, jesteśmy jedną z organizacji współpracujących przy organizacji tego wydarzenia.
Krajowe Forum Jednolitego Rynku SIMFO 2014 zorganizowane zostanie już po raz czwarty, a że ten rok to też równa rocznica od przystąpienia Polski do Unii, odbędzie się pod hasłem: „Dekada polskiej przedsiębiorczości na jednolitym rynku Unii Europejskiej”. Jego organizatorami są nasze ministerstwo gospodarki oraz Komisja Europejska i Parlament Europejski.
Fundusze europejskie budzą zrozumiałe w pełni zainteresowanie przedsiębiorców i warto zwrócić uwagę na te, które są już dostępne. Bo na te krajowe przyjdzie nam jeszcze poczekać. Podczas poświęconej im konferencji w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w połowie września, prowadzący ją szef agencji, Sławomir Majman raz po raz dopytywał się, kiedy rusza konkursy i będzie można z nich skorzystać. Odpowiedzi padały od dyplomatycznych (tak szybko, jak to będzie możliwe, czyli nie wiadomo), po dość ostrożnie deklarowany koniec roku.
Nienajlepsze ostatnio stosunki między Polską i Rosją, przenoszące się za sprawą obustronnych sankcji ze sfery polityki także na gospodarkę, na kulturę wpływu mieć nie powinny. Festiwal, nad którym po raz drugi (razem z magazynem przedsiębiorcy@eu) obejmujemy patronat, będzie okazją, by się wzajemnie lepiej poznać, zrozumieć, w czym jesteśmy podobni, a w czym się różnimy – jeśli rzeczywiście się różnimy. A jeśli przyczyni się w jakimś stopniu do przełamania lodów, do ocieplenia stosunków w tamtych dwóch pierwszych sferach, to tym lepiej, Byłoby to wręcz wspaniałe!