Dozwolony użytek chronionych utworów…
szkolenie poprowadzi mec. Joanna Hetman-Krajewska
„Dozwolony użytek chronionych utworów z uwzględnieniem zmian w prawie autorskim w 2015 i 2016 r. – aspekty praktyczne w działalności gospodarczej i kulturalnej”, tak brzmi pełny tytuł szkolenia, które poprowadzi nasza klubowiczka, mecenas Joanna Hetman-Krajewska z kancelarii prawniczej Patrimonium.
Celem szkolenia jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat jednej z kluczowych, choć wywołujących szereg kontrowersji, instytucji prawa autorskiego – dozwolonego użytku chronionych utworów. Dozwolony użytek stanowi bowiem wyłom w podstawowej zasadzie prawa autorskiego, jaką jest konieczność uzyskania zgody podmiotu uprawnionego na korzystanie z utworu. W ramach zaś dozwolonego użytku możemy – zarówno w życiu prywatnym, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bądź zawodowej – korzystać z chronionego utworu bez zgody uprawnionego. Zakres szkolenia obejmuje również rewolucyjne zmiany, jakie zaszły w 2015 i 2016 roku w prawie autorskim. Mijający rok przyniósł bowiem aż dwie nowelizacje ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z których druga, zwana „dużą nowelizacją”, wprowadza szereg radykalnych zmian w obszarze dozwolonego użytku chronionych utworów.
Podczas szkolenia poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Co to jest dozwolony użytek i jakie jest jego praktyczne znaczenia w działalności gospodarczej i kulturalnej?
Co to są dzieła osierocone i jak można z nich korzystać zgodnie z prawem?
W jaki sposób polski ustawodawca wprowadza do prawa polskiego public lending right?
Komu będzie przysługiwać wynagrodzenie z tytułu wypożyczeń bibliotecznych?
Jakie zmiany zaszły w prawie cytatu?
Jaki jest obecny zakres tzw. wyjątku edukacyjnego?
Czy prawo autorskie reguluje kwestie e-learningu?
Jakie najnowsze rozstrzygnięcia sądowe mają wpływ na praktykę w obszarze prawa autorskiego?
Pełną informację o szkoleniu i warunkach uczestnictwa w nim znajdziecie tutaj.
piątek 22 kwietnia, godzina 9.00 – 16.30
Warszawa
Zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 8 kwietnia, formularz zgłoszeniowy jest do pobrania tutaj.
Wykładowca: Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny, członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Autorka publikacji „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skryptu „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Kancelarią Bukowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Lassota i Partnerzy. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Obecnie wykładowca prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzecia kadencja). Ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.