administrator

polecamy

więcej


Do wyborów samorządowych mamy jeszcze ponad rok, unikniemy zatem politycznej gorączki, ale udział w niej może nam pomóc w chłodnej ocenie propozycji jakie padną podczas kampanii. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany ranking 66 najbezpieczniejszych miast w Polsce, ale poznamy też doświadczenia zagraniczne, dowiemy się, jak tam radzą sobie z tymi wyzwaniami. Swoje zaproszenie organizatorzy, fundacja im. Roberta Schumana, kieruje nie tylko do samorządowców czy działaczy ruchów miejskich, ale i do przedsiębiorców.

 

Wśród gości będą prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, niezwykle tam popularny (rządzi miastem od niemal dwudziestu lat) i prezydent Słupska Bogusław Biedroń, dla którego jest to jego pierwsza kadencja, ale już dziś często stawiany jest innym za wzór. Oraz prezydenci Lublina, Krzysztof Żuk i Zamościa, Andrzej Wnuk. Będą też goście z zagranicy, z austriackiego Linzu i holenderskiego Emmen. Będzie to więc zderzenie różnych pomysłów i różnych doświadczeń. Wśród pytań, jakie padną, będą pytania o to, jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w budowanie mieszkańców i może nieco zaskakujące pytania, czy fotoradary zwiększają bezpieczeństwo pieszych. Wątpliwości zapewne wzięły stąd, że praktyka zmierzała do tego, by wystawić jak najwięcej mandatów (były nawet odpowiednie plany „do wykonania”), ale pytanie, co zrobić, by kierowcy na ulicach miast nie dociskali pedału gazu, w złudnej najczęściej nadziei, że uda im się szybciej dojechać do celu, pozostaje otwarte. Szansy na to, że piesi dadzą się zagonić do przejść podziemnych lub będą wspinać się po schodach na te nadziemne i pozostawią ulice dla samochodów już nie ma i ich kierowcy musza zwolnić.

Oddajmy jeszcze głos organizatorom, bo bezpieczeństwo to coś więcej niż tylko bezpieczeństwo na ulicy i zagrożenie przestępczością.

 

Tematem przewodnim Europolis 2017 będzie miasto bezpieczne i otwarte. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą człowieka i tym samym czynnikiem, który podnosi jakość życia w miastach i pomaga w przyciąganiu nowych rezydentów. Wbrew pierwszym skojarzeniom bezpieczne miasto to nie tylko niska przestępczość, ale także możliwość znalezienia pracy czy bezpieczeństwo socjalne, pewność dostaw energii i wody czy bezpieczeństwo ruchu drogowego i transportu publicznego. Nie można zapominać także o bezpieczeństwie informacji i ochronie prywatności mieszkańców. Na poczucie bezpieczeństwa mogą wpływać także konsultacje społeczne i inne formy realnego współdecydowania o przestrzeni. Bezpieczeństwo często wiązane jest z zamknięciem i odgradzaniem się od potencjalnych zagrożeń, jednak otwartość miast i ich mieszkańców na różnorodność i współpracę sprzyja rozwojowi i wzbogaca tkankę miasta. Co więcej – wydaje się dziś czymś nie do uniknięcia.

 

więcej: http://europolis.schuman.pl

 

piątek 2 czerwca

Centrum Nauki Kopernik

Wybrzeże Kościuszkowskie 20

gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana rejestracja online.

 

 

Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu