administrator

  patronat klubu i magazynu przedsiębiorcy@eu

więcej


   www.ekmsp.eu

 

 

Do udziału jesteśmy zaproszeni wszyscy, nie tylko przedsiębiorcy, choć oni przede wszystkim. Udział we wszystkich wydarzeniach trzydniowego kongresu jest bezpłatny, wystarczy wypełnić internetowy formularz. I warto to zrobić!

 

Wznoszące się tuż obok katowickiego Spodka, a właściwie kryjące się pod powierzchnia sztucznego wzgórza Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest jedną z wizytówek miasta, obok sąsiadującej z nim siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz niewiele dalej położonym, całkiem kryjącym się pod ziemią Muzeum Śląskim. Dla nas ważniejsze jest jednak to, że jest miejscem licznych wydarzeń, często zdecydowanie wychodzących poza lokalną skalę. Jest nim na pewno Europejski Kongres Gospodarczy, ale również odbywający się w październiku Międzynarodowy Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który już po raz kolejny obejmujemy naszym patronatem medialnym razem z magazynem przedsiębiorcy@eu. Do Katowic zjadą na te trzy dni liczni przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele samorządu i nauki. I oczywiście dziennikarze. Będą nie tylko goście z Polski, kongres nie tyko z nazwy jest międzynarodowy. W zeszłym roku było ich łącznie ponad sześć tysięcy, w tym roku z pewnością nie będzie mniej.

 

W uroczystości otwarcia kongresu weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, który już potwierdził swoją obecność. Jeśli się tam wybiera, to zapewne nie po to, aby „przeciąć wstęgę”, ale spodziewać się należy ważnego wystąpienia. Swoją obecność potwierdziło także dwóch eurokomisarzy, Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług oraz Mariya Gabriel, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa. Mariya Gabriel razem z premierem Mateuszem Morawieckim będzie otwierać kongres, a wcześniej weźmie udział w spotkaniu, sesji pytań i odpowiedzi, w ramach organizowanego przez Komisję Europejska Dialogu Obywatelskiego, warto zatem pojawić się wcześniej. Bo temat cyfrowej Europy dotyczy nas wszystkich. Nie jest to ostatni punkt programu z jej udziałem, bo weźmie jeszcze udział w sesji poświęconej Facebookowi. Komisarz Elżbieta Bieńkowska weźmie ostatniego dnia udział w sesji poświęconej branży automotive, skądinąd koniku premiera (i temat raczej nie pojawił się przypadkowo). Były premier, Jerzy Buzek weźmie udział w sesji poświęconej rynkowi pracy, który jest dziś rynkiem pracownika. Na pytanie, czy innowacje, czy imitacje, będą się starali odpowiedzieć minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński oraz ambasador Izraela Anna Azari. W sesji poświęconej Konstytucji Biznesu weźmie udział minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Będzie ona też uczestnikiem poświęconej debaty poświęconej zrównoważonemu transportowi w miastach. zrównoważonemu A w sesji na temat nowej ordynacji podatkowej weźmie udział znany z kontrowersyjnych poglądów prof. Robert Gwiazdowski. A skoro ma być mowa o Facebooku, to nie mogło zabraknąć jako tematu także przeglądarki Google. 

 

Na kongres przyjadą duże delegacje z Chin i Indii. Znalazło to też odbicie w programie. Indiom poświęcona będzie odrębna sesja z udziałem Giriaja Sangho, ministra ds. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, co pięknie współgra z ideą kongresu, która jak widać wzbudziła zainteresowanie także tam. Chinom dedykowana będzie sesja poświęcona odtwarzanemu przez nie Jedwabnemu Szlakowi. Czy jest tu miejsca także dla naszych małych i średnich firm? Odrębna sesja poświęcona będzie też Liechtensteinowi, a jej temat na pewno wzbudzi zainteresowanie: bankowość, fundacje, sukcesja. To tam właśnie wylądowały pieniądze za które odkupiono zbiory Fundacji Czartoryskich.

 

Tak wyliczać można jeszcze długo, aby nam ułatwić zorientowanie się w programie gospodarze podzielili go na dwanaście w miejsce zeszłorocznych dziesięciu ścieżek tematycznych. Po prawdzie wiele to jednak nie pomogło. Za dużo, na raz, nie sposób tego ogarnąć. Ale przecież tego chcieliście? Chcieliście mieć na raz i w jednym miejscu, bo nie macie czasu. To mamy trzy dni wyłączone z życia (czytaj codziennej pracy), bo pogodzić się tego nie da, ale zarazem trzy niezapomniane dni.

 

Tradycyjnie kongres połączony jest z Targami Biznes Expo, na których wystawcy prezentują rozwiązania i ofertę dedykowaną firmom sektora małej i średniej przedsiębiorczości. Ponad setka stoisk zajmie ponad pół hektara, ale wszystko to bez trudu zmieści w olbrzymim katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

 

Sam udział w kongresie jest bezpłatny, zadbać trzeba tylko o dojazd i nocleg, w rezerwacji tego ostatniego zresztą organizatorzy nam pomogą. Zacząć więc trzeba od rejestracji i wstępnego wyboru pozycji programu (potem można to na bieżąco skorygować). Zarejestrować się można też na miejscu, ale wygodniej zrobić to online.

 

program kongresu (kliknij, aby pobrać)

 

Udział w kongresie wzorem ubiegłych lat jest całkowicie bezpłatny, wystarczy dokonać rejestracji online na stronie wydarzenia. Zarejestrować się można też na miejscu, ale wygodniej zrobić to online, po prostu szkoda na to czasu. Zadbać trzeba jeszcze o dojazd i nocleg, ale w znalezieniu miejsca w hotelu organizatorzy także nam pomogą.

 

Jak już wspomnieliśmy na początku, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie kongres się odbędzie, jest jedną z wizytówek Katowic. Nie wspomnieliśmy o tym bez powodu, Katowice są również współorganizatorem kongresu przez wszystkie jego edycje, traktując to jako okazje do promocji miasta. Zawiedlibyśmy ich, gdybyśmy nie wychylili nosa z centrum kongresowego, by zobaczyć przynajmniej Muzeum Śląskie i przejść się po przebudowanym niedawno centrum miasta. Warto więc zarezerwować sobie na to trochę czasu.

 

Do zobaczenia w Katowicach!Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu