administrator

  polecamy konferencję

więcej


Przyszłość polityki klimatycznej i czy jest tu rola dla Trójmorza na dwa tygodnie przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach. Będzie to też okazja do zaprezentowania po raz pierwszy przygotowywanych na szczyt projektów deklaracji, których treść już co prawda krąży po Internecie, ale opatrzona zastrzeżeniami, że nie są one przeznaczone do publicznego rozprzestrzeniania i dopiskiem „draft”, czyli wersja robocza. W praktyce ze względu na ilość uczestników szczytu (na szczyt przyjadą delegaci ze 196 krajów) jest to nie do upilnowania, ale jest to chyba też forma nieoficjalnych publicznych konsultacji. Będą to:

 

Solidarity and Just Transition Silesia Declaration, czyli, starając się to przetłumaczyć na polski: Śląska Deklaracja na rzecz Solidarnej i Sprawiedliwej Społecznie Transformacji i chodzi tu oczywiście o transformację gospodarki związaną z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Problemem w tłumaczeniu jest termin „just transition”, mający nawet swoje hasło w Wikipedii, ale tylko po angielsku. Jest to element swoistej nowomowy, świadomie lub nie budującej mur pomiędzy ludźmi takim językiem się posługującymi a ogółem. I przedostającej się już niestety do nagłówków oficjalnych dokumentów.

 

The Ministerial Katowice Declaration on Forests for Climate, czyli Katowicka Deklaracja Ministrów na rzecz Lasów dla Klimatu. Inicjatywa poprzedniego ministra środowiska wydawała się co do swojej idei nie budzić żadnych sporów, ale zderzyć się będzie musiała z deklaracjami nowego prezydenta Brazylii.

 

Driving Change Together Partnership on Electromobility, próbując to tłumaczyć na polski będzie to Partnerstwo na rzecz Elektromobilności w Transporcie, dosłownie Wspólne czy Wzajemne Partnerstwo, co po polsku nie ma oczywiście żadnego sensu. My mamy swój Plan Rozwoju Elektromobilności, a polskie oficjalne deklaracja mówiły nawet o milionie samochodów elektrycznych do roku 2025 i mieliśmy być tu liderem w Europie. Ostatnio o tych planach jednak jakoś ciszej, ale może o nich znów usłyszymy?

 

Najważniejszym jednak tematem konferencji ma być rola, jaką podczas szczytu w Katowicach może odegrać Trójmorze. By przypomnieć, tworzą je nowe kraje Unii Europejskiej, z których ostatnia Chorwacja przystąpiła do Unii w zeszłym roku. W tym tylko jeden kraj dawnego Zachodu, Austria (w Unii od 1995 roku), reszta to dawne kraje zza Żelaznej Kurtyny. Przypomnieć było trzeba, bo choć utworzenie Trójmorza przedstawiane jest przez rząd jako jeden z największych sukcesów polskiej dyplomacji i dowód na rosnące znaczenie Polski w regionie, to w praktyce kojarzone jest one wyłącznie z zeszłorocznym szczytem w Warszawie, który stał się okazją do wizyty Donalda Trumpa. Ale już nie z żadnymi konkretnymi inicjatywami, co oczywiście wytyka opozycja. Z próby zainicjowania wspólnej polityki gazowej (sprowadzanie skroplonego gazu ze Stanów) wyłamały się już na samym starcie Węgry, które wybrały Gazprom. Może jednak ta krytyka jest przesadna, może tworzące Trójmorze kraje rzeczywiście zdołają sformułować alternatywę dla obecnej polityki klimatycznej Unii?

 

To tylko przedsmak tego, co będzie dziać się w Katowicach. To będzie najważniejsze międzynarodowe wydarzenie w tym roku w Polsce, bo ze względu na zbieżność dat nie było nim stulecie odzyskania niepodległości. Zbieżność oczywiście nieprzypadkową, bo chodziło nie tylko o rolę Józefa Piłsudskiego, choć tak brzmi wersja oficjalna, ale przede wszystkim o dołączenie do grona krajów, które ustanowiły panujący w Europie po I wojnie światowej porządek, który w latach trzydziestych zaczął się chwiać. Ale to taka uwaga na boku. A przed Polską, przed polskim rządem stoi bardzo trudne zadanie, bo oficjalnie deklarowane cele polskiej polityki rozmijają się przynajmniej w niektórych punktach z dotychczasowymi celami polityki klimatycznej. Zapewne ma tu sojuszników, właśnie kraje Trójmorza i oczywiście Stany Zjednoczone. W roli hamulcowego wystąpić jednak łatwo, chodzi jednak też o wizerunek kraju, stąd wśród proponowanych deklaracji ta wymieniona jako pierwsza, dotyczącą sprawiedliwego podziału kosztów związanych z transformacją gospodarczą wynikającą z polityki klimatycznej. Tu Polska może być rzecznikiem nie tylko samej siebie, kraje Trójmorza (większość z nich jest w dość podobnej do naszej sytuacji) i Stany Zjednoczone, ale i krajów rozwijających się.

 

Organizatorem konferencji jest Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Jej wagę podkreśla to, że otwierać ją wspólnie z dyrektorem instytutu będzie minister środowiska Henryk Kowalczyk, a podsumowania obrad dokonać ma Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta

 

Uprzedzić jeszcze trzeba, że całość obrad konferencji toczyć się będzie po angielsku, tak, jak i obrad szczytu COP24 w Katowicach.

 

Rafał Korzeniewski

 

 

czwartek 22 listopada, godzina 9.00 – 17.15

hotel Sheraton, ul. Bolesława Prusa 2

gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, jego zgłoszenia należy dokonać przez formularz online na stronie organizatora.

 

 

agenda

 

9:00           Registration and welcome coffee

 

9:30           Opening remarks

 

Sławomir Dębski, Director, the Polish Institute of International Affairs

Henryk Kowalczyk, Minister of Environment of Poland

 

10:00         Keynote address

 

Michał Kurtyka, President, 2018 UNFCCC Conference of Parties

 

10:15         Energy Transition and Climate Policy between the Three Seas 1988–2018

 

Presentation of the key findings from a report by the Polish Institute of International Affairs

 

10:30         High-level panel: State of Play on Climate Policy

 

Featuring government officials from countries participating in the Three Seas Initiative, responsible for climate and energy policy. It will be a chance to highlight conditions and challenges for climate policy from their respective positions. Participants will take the floor in an alphabetical order.

 

12:00         COP24—First Preview of Political Deliverables

 

Presentation of Key Provisions of Political Documents to be adopted during COP24

 

Solidarity and Just Transition Silesia Declaration

 

The Ministerial Katowice Declaration on Forests for Climate

 

Driving Change Together Partnership on Electromobility

delivered by Undersecretary of state at the Ministry of the Environment

 

12:30        Lunch

 

13:30       Expert panel: Climate Policy in Central Europe—Ambitions, Opportunities, Limitations:

 

Vojtěch Kotecký, Glopolis (confirmed)

Casiana Fometescu, CO2 Independent Consultant, Carbon Expert (confirmed)

Džineta Dimante, Associate Professor at the University of Latvia (invited)

Tibor Faragó, former chief climate negotiator of Hungary (invited)

 

Chair: Beata Jaczewska, Head of Poland’s delegation to COP19, Ministry of Foreign Affairs, former Deputy Minister of Environment

 

15:00         Coffee break

 

15:30         Expert panel: Energy Transition and Economic Development—Outlook for Central Europe:

 

What are the best instruments/approaches to move forward on both energy transition and economic development, how to ensure that these two goals do not get into each others way? How can the TSI emphasise climate-friendly infrastructure projects?

 

Marija Pujo Tadić, President, International Institute for Climate Action (confirmed)

Tomas Lukoševičius, Head of International Cooperation and Planning Division, Ministry of Energy, Lithuania (invited)

Leszek Jesień, Director of the Department of International Cooperation PSE, professor at Collegium Civitas (invited) 

Miroslav Polzer, CEO, International Association for the Advancement of Innovative Approaches to Global Challenges IAAI (invited)

Chair: Marek Wąsiński, Analyst, the Polish Institute of International Affairs

 

17:00         Closing remarks

 

Krzysztof Szczerski, Secretary of State, Chief of the Cabinet of the President of the Republic of Poland

 

17:15         Wrap up

 

 


Magazyn przedsiębiorcy