administrator

  patronat medialny magazynu przedsiębiorcy@eu

więcej


IX Europejski Meeting Gospodarczy, europejski nie tylko dlatego, że zawsze są goście z zagranicy. Chodzi o to, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jej polityka gospodarcza musi się mieścić w ramach narzucanych nam jej członkostwem. Także polityka energetyczna. Może na początku zamiar był nieco inny, stąd nie znalazło to odbicia w nazwie tego cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą, ale polityka energetyczna i klimatyczna Unii oraz jej konsekwencje okazały się na tyle ważkie, że stały się one stałym tematem meetingu. Tak, jak co roku przyjrzymy się im i spróbujemy poszukać odpowiedzi na tworzone przez nie wyzwania. Także odpowiedzi, jak powinna wyglądać nasza własna, krajowa polityka. 

 

Obecna polityka europejska zmierza do ograniczenia i z czasem całkowitego wyeliminowania z energetyki paliw kopalnych. Zwłaszcza, w pierwszy kolejności, węgla. W nieco uprzywilejowanej sytuacji jest gaz ziemny, a to ze względu na mniejszy ślad węglowy, czyli znacznie mniejszą proporcjonalnie emisję gazów cieplarnianych. Polityka energetyczna Unii powiązana jest bowiem ściśle z polityką klimatyczną. Wyzwanie to jest szczególnie trudne dla Polski, której energetyka oparta jest na węglu. Węglem też często palimy w domach, co jest chyba ewenementem w Europie, ale w tym wypadku odejście od węgla nie budzi akurat większych kontrowersji, choć też będzie kosztowne.

 

Czas na dyskusję, czy należy odejść od węgla – i to trzeba brutalnie powiedzieć – się skończył. Możemy dyskutować o tempie i ta dyskusja się toczy. Będzie ono jednak, co można już przewidzieć, raczej szybsze niż wolniejsze. Dyskutować trzeba jednak przede wszystkim o ty, jak my będziemy to robić. Jaki ma być nasz mix energetyczny. Ile i jakiej energii odnawialnej? Liderem w dziedzinie energii odnawialnej raczej i tak nie będziemy, z trudem pewnie wypełnimy minimalne wymagania w tym zakresie (bo są), więc to w praktyce pytanie, jak zamierzamy te minimalne wymagania wypełnić. Stąd też pytanie o energetykę jądrową, co jest zresztą także pytaniem o ekonomiczna stronę jej budowy. Czy w ogóle i jeśli tak, to skąd weźmiemy na to pieniądze. I bardzo konkretne pytania dotyczące energetyki węglowej i samego wydobycia węgla. Pytań jest mnóstwo. W tym o wsparcie na jakie w transformacji naszej energetyki możemy liczyć ze strony Unii. Debata będzie też podsumowaniem prac powołanemu przez Krajową Izbę Gospodarczą komitetu ds. energii i polityki klimatycznej.

 

Polityka Klimatyczno – Energetyczna UE „Węgla tyle ile trzeba i tak długo jak to konieczne w interesie gospodarki i obywateli. Na czas transformacji energetyki w Polsce i ubezpieczenie niesterowalnej generacji odnawialnej”. Tak brzmi temat tegorocznej debaty, będący próba odpowiedzi na te pytania, wypełnić ją trzeba jednak jeszcze treścią. I tym właśnie ma się zająć IX Europejski Meeting Gospodarczy. Jego podsumowaniem ma być kolejny, już VI Apel Warszawski, skierowany do ludzi decydujących o polityce energetycznej w Polsce i Europie.

 

W debacie wezmą udział eksperci, także z zagranicy, przedsiębiorcy i to nie tylko związani z branżą. Koszty bowiem naszej transformacji energetycznej (bo ona już trwa), ponoszą nie tylko oni. Jak zostaną one rozłożone? Wezmą w niej udział też naukowcy, w tym ekolodzy oraz co dla niektórych może być zaskoczeniem, związkowcy (są oni stałymi uczestnikami tej debaty), i oczywiście politycy, bo to oni podejmować będą decyzję. Zdążą się już oni miejmy nadzieje otrząsnąć z wyborczej retoryki, bo meeting odbędzie się w kilka dni po wyborach. Wśród nich będą też członkowie rządu. Wyniki wyborów zadecydują, czy będą to członkowie nowego, czy odchodzącego rządu. Tradycyjnie zaproszeni zostaną też dyplomaci. I by o nich nie zapomnieć, będą także dziennikarze, bo ktoś musi tę debatę zrelacjonować. Relacjonować ją będziemy na łamach magazynu przedsiębiorcy@eu ale zachęcamy też do osobistego w niej udziału.

 

agenda konferencji (możliwe są jeszcze pewne zmiany)

 

Więcej na stronie organizatora, Krajowej Izby Gospodarczej, kliknij tutaj.

 

czwarte 17 października, godzina 11.00 – 14.45

Radisson Collection Hotel, Warszawa ul. Grzybowska 24

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, zgłoszenia (i ewentualne pytania do organizatorów) należy przesyłać na adres dwasyluk@kig.pl do 10 października.

 

Rafał Korzeniewski

 
Magazyn przedsiębiorcy
Magazyn Auto Moto Styl
Magazyn Twarze Biznesu