administrator

  zaproszenie

więcej


Polskie Towarzystwo GospodarczeKonferencja Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju, na którą zaprasza nas 29 listopada Polskie Towarzystwo Gospodarcze poświęcona będzie omówieniu przygotowanego przez nich raportu pod tym samym tytułem. Mowa będzie o wyzwaniach, jakie stoją przed Polską i polskim przemysłem w obliczu rewolucji przemysłowej 4.0, kolejnej ery globalizacji tym razem połączonej z robotyzacją przemysłu i usług.

 

Polska należy do wygranych, jeśli idzie o poprzedni etap globalizacji. Do tych kraj które zwiększyły swój udział w światowej produkcji. Wyrosły dwie nowe potęgi, Chiny i Indie, ale krajami, które odnotowały wielki postęp są też Korea Południowa, Indonezja, Tajlandia i właśnie Polska. Straciły natomiast kraje G7. I co bardzo nas interesuje, zmniejszył się dystans pomiędzy Polską a Niemcami. Ale źródła tego rozwoju coraz szybciej się wyczerpują. Niektóre, jak niski poziom płac są wręcz nie do utrzymania. Ciągle nie udaje się nam natomiast znacząco zwiększyć nakładów badania i rozwój, których udział w naszym PKB jest wciąż bardzo niski. Główne tezy raportu właśnie mam przed sobą. Nawet ich skrót to kilkanaście stron, trzeba się będzie w to wgryźć. Choć generalnie popiera politykę rządu (mamy nowy rząd, ale jest to praktycznie kontynuacja, co zresztą nie jest zarzutem, bo ma on potwierdzoną prze wybory legitymację), to nie jest wobec niej bezkrytyczna. Jest na przykład przeciwny przyjmowaniu przez Polskę euro, także w przyszłości, co z pewnością jest tezą kontrowersyjną, a przynajmniej poglądem nie przez wszystkich podzielanym. Warto jednak na pewno przyjrzeć się argumentom przytaczanym w raporcie. Pełna za to chyba zgodność panuje co do tego, że poważnym problemem jest gorączka legislacyjna. W raporcie pojawia się budząca ponad 27 tysięcy stron ustaw i rozporządzeń w 2017 roku i to bez uwzględnienia tzw. tekstów jednolitych, w których poprawki są nanoszone do tekstów tych ustaw. Czyli jest to objętość samych nowych przepisów i dokonywanych zmian. Rok wcześniej było tego jeszcze więcej, prawie 35 tysięcy. W jakimś stopniu, na co wskazuje się w raporcie, jest za to Unia Europejska, ale choć przepisy implementujące, czyli wdrażające prawo unijne to prawie 1/5 naszej legislacji, to z tego wynika, że jednak za 4/5 odpowiadamy sami. A chyba gęsią skórkę u przedsiębiorców wywoła pomysł, by wdrożyć tzw. sunset legislation, czyli przyjmowanie przepisów o z góry określonym okresie obowiązywania. Takie ustawy bądź rozporządzenia w przypadku ich nieprzedłużenia po prostu przestałyby obowiązywać. W praktyce oznaczałoby to bowiem jeszcze wzrost niepewności, bo przy ocenie ryzyka prawnego trzeba by jeszcze uwzględnić ten czynnik. Nie mówiąc już o tym, że taka przestający obowiązywać przepis spowodować mógłby lukę prawna, co zdarza się już dzisiaj. A właśnie takich sytuacji przedsiębiorcy boją się najbardziej. Czeka mnie jeszcze dłuższa lektura, to takie wrażenia na gorąco.

 

Konferencja Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich poświęcona jest podsumowaniu ostatnich trzydziestu lat rozwoju gospodarczego Polski, druga omówieniu barier spowalniających rozwój polskich przedsiębiorstw, a ostania, próbie odpowiedzi na pytania, co zrobić, aby uwolnić się z pułapki średniego rozwoju. Czyli sytuacji, gdy dalej rośnie nasz PKB, niby wszystko jest dobrze, ale dystans pomiędzy nami a najlepiej rozwiniętymi krajami się nie zmniejsza.

 

Nadzieje jakie organizatorzy wiążą z ogłoszeniem raportu i konferencją, na której zostanie zaprezentowany prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, Tomasz Janik opisał takimi słowami:

 

„To będzie symboliczny głos środowiska polskich przedsiębiorców apelujących o podjęcie przez rząd konkretnych kroków w celu kształtowania silnej gospodarki, opartej na polskim, prywatnym kapitale. PTG jako organizacja zrzeszająca przedstawicieli polskiego i prywatnego kapitału czuła się zobowiązana, by zainspirować ten wspólny głos naszego środowiska. Dlatego efekt naszych działań chcemy przekazać na ręce władz. Mamy nadzieję, że będzie to znaczący impuls do prowadzenia podmiotowej polityki gospodarczej w Polsce”.

 

Do udziału w konferencji Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju jej organizatorzy zapraszają przede wszystkim przedsiębiorców, ale zapraszają nie tylko ich, ale wszystkich zainteresowanych przyszłością i rozwojem polskiej gospodarki.

 

Raport, który zostanie zaprezentowany na konferencji zostanie przekazany przedstawicielom rządu. Z pewnością zostanie potratowany poważnie, jest to bowiem głos, czego organizatorzy nie kryją, sympatyków tego rządu. Dodajmy jeszcze, że patronatem konferencje objęło byłe już ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, dziś część nowego, czy raczej przywróconego ministerstwa rozwoju. Wobec tego, że dotychczasowy jego szef, minister Jadwiga Emilewicz stanęła obecnie na czele nowego (starego) super resortu, waga tego patronatu nawet wzrosła.

 

Konferencja odbędzie się w hotelu Belotto, za która to nazwa kryje się historyczny gmach pałacu prymasowskiego przy Senatorskiej. To wyjaśnienie dla tych, którzy gubią się wśród zmian nazewniczych, które potrafią być nie mniej irytujące od gorączki legislacyjnej (choć może jednak mniej szkodliwe).

 

więcej: http://konferencja.iptg.pl

 

piątek 29 listopada, godz. 10.00 – 13.45

hotel Belotto, d. pałac prymasowski

ul. Senatorska 13/15, gdzie to jest

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja online.

 

Rafał Korzeniewski

 

 

 

Magazyn przedsiębiorcy