patronat medialny
Inicjatywa Trójmorza ma pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej i tworzących je regionów. Inicjatywa zrzesza aktualnie dwanaście państw regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Jak to zrobić? Wypracowaniu pomysłu na to i zapoczątkowaniu konkretnych działań ma służyć Forum Regionów Trójmorza, projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 roku w Rzeszowie, gdzie odbyło się pierwsze Forum. Drugie Forum Regionów Trójmorza odbędzie się w Lublinie, mieście będącym stolica województwa, które ma ambicję stania się liderem Gospodarczej Sieci Regionów Trójmorza ze względu na strategiczne położenie trasie Via Carpatia, która jest jednym z flagowych projektów infrastrukturalnych Inicjatywy Trójmorza.
Forum Regionów Trójmorza towarzyszyć będzie organizowany po raz pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy co jest tu logicznym dopełnieniem, chodzi przecież o współpracę regionów, regionów, które mają charakter samorządowy, nie rządowy. Odtąd oba wydarzenia mają się stać w zamierzeniu organizatorów corocznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji zarówno rządowej, jak i samorządowej z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, sektora nauki i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, także biznesu, bo nie powinno, wręcz nie może ich zabraknąć. Zaproszenie skierowano także do partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, bo przecież tworzą ją państwa wchodzące w jej skład i nie powinna być ona uważana za konkurencję dla niej, Niemiec, jako państwa wiodącego w Unii oraz Stanów Zjednoczonych, ważnych choćby ze względu na współprace w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (dostawy skroplonego gazu ze Stanów) i oczywiście szanse zaangażowania amerykańskiego biznesu.
Znamy już wstępną agendę Forum Regionów Trójmorza i Samorządowego Kongresu Gospodarczego. Będzie to dwudniowe wydarzenie, zaplanowano je na 27 i 28 kwietnia. Odbywać się będzie Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz w Centrum Spotkań Kultur. Ten drugi obiekt to wizytówka współczesnego Lublina, zaskakująca nie tylko z zewnątrz, ale bardziej nawet wewnątrz architektura, którego będąc w Lublinie nie wypada nie odwiedzić.
Organizatorzy postawili zatem na formułę tradycyjną, mimo, że jest to spotkanie międzynarodowe, z licznym udziałem gości z zagranicy, a nie online. Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje im planów, bo zapowiada się arcyciekawie. Trzymajmy za nich kciuki!
Namawiamy do udziału w nim zwłaszcza przedsiębiorców, także dlatego, że o udział reszty za bardzo naszym zdaniem nie musimy się martwić. Rządy przecież tę inicjatywę tworzyły, samorządy wiedzą, co chciałyby dzięki niej zyskać. Dla nich obecność na Forum Regionów Trójmorza i na Samorządowym Kongresie Gospodarczym to rzecz oczywista. Naukowcy z pewnością nie odrzucą zaproszenia. A dla przedsiębiorców, których chcemy przekonać do uczestnictwa to szansa na zdobycie cennych kontaktów. Kontaktów, które mogą się w biznesie przydać.
Forum Regionów Trójmorza i Samorządowy Kongres Gospodarczy to wydarzenia międzynarodowe, obrady toczyć będą się zatem po angielsku, organizatorzy zapewniają jednak symultaniczne tłumaczenie na język polski.
więcej: https://congress.lubelskie.pl
wtorek 27 i środa 28 kwietnia 2021 r.
Rejestracja na wydarzenie będzie możliwa od 30 marca, już teraz jednak warto zapoznać się z jego agendą. I zarezerwować sobie czas w kalendarzu, by móc się do Lublina wybrać.
Klub Integracji Europejskiej jest razem z magazynem przedsiębiorcy@eu i Europejskim Forum Przedsiębiorczości jednym z jego patronów medialnych, obok między innymi PAP, TVP Info i TVP Lublin.
Red. Rafał Korzeniewski