klub partnerem medialnym
Pandemia pokrzyżowała plany organizatorów i zamiast w kwietniu, Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza odbędą się w czerwcu. Zarazem organizatorzy zapowiedzieli, że ich priorytetem będzie kontynuacja współpracy na rzecz budowania Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy na poziomie samorządowym na rzecz rozwoju gospodarczego tej części Europy.
Inicjatywa Trójmorza ma pobudzać rozwój gospodarczy państw Europy Środkowo-Wschodniej i tworzących je regionów. Inicjatywa zrzesza aktualnie dwanaście państw regionu: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Jak to zrobić? Wypracowaniu pomysłu na to i zapoczątkowaniu konkretnych działań ma służyć Forum Regionów Trójmorza, projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 roku w Rzeszowie, gdzie odbyło się pierwsze Forum. Drugie Forum Regionów Trójmorza odbędzie się w Lublinie, mieście będącym stolica województwa, które ma ambicję stania się liderem Gospodarczej Sieci Regionów Trójmorza ze względu na strategiczne położenie trasie Via Carpatia, która jest jednym z flagowych projektów infrastrukturalnych Inicjatywy Trójmorza.
Forum Regionów Trójmorza towarzyszyć będzie organizowany po raz pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy co jest tu logicznym dopełnieniem, chodzi przecież o współpracę regionów, regionów, które mają charakter samorządowy, nie rządowy. Odtąd oba wydarzenia mają się stać w zamierzeniu organizatorów corocznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji zarówno rządowej, jak i samorządowej z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, sektora nauki i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, także biznesu, bo nie powinno, wręcz nie może ich zabraknąć. Zaproszenie skierowano także do partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, bo przecież tworzą ją państwa wchodzące w jej skład i nie powinna być ona uważana za konkurencję dla niej, Niemiec, jako państwa wiodącego w Unii oraz Stanów Zjednoczonych, ważnych choćby ze względu na współprace w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (dostawy skroplonego gazu ze Stanów) i oczywiście szanse zaangażowania amerykańskiego biznesu.
Znamy już nową agendę Forum Regionów Trójmorza i Samorządowego Kongresu Gospodarczego. Dwudniowe wydarzenie zaplanowano na dwa ostatnie dni czerwca w formule online. Odbywać się będzie Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz w Centrum Spotkań Kultur (tam umieszczone będą studia, skąd odbywać się będzie transmisja). Ten drugi obiekt to wizytówka współczesnego Lublina, zaskakująca nie tylko z zewnątrz, ale bardziej nawet wewnątrz architektura, którego będąc w Lublinie nie wypada nie odwiedzić. Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów, bo zapowiada się arcyciekawie.
Namawiamy do udziału w tym wydarzeniu zwłaszcza przedsiębiorców, także dlatego, że o udział reszty za bardzo naszym zdaniem nie musimy się martwić. Rządy przecież tę inicjatywę tworzyły, samorządy wiedzą, co chciałyby dzięki niej zyskać. Dla nich obecność na Forum Regionów Trójmorza i na Samorządowym Kongresie Gospodarczym to rzecz oczywista. Naukowcy z pewnością nie odrzucą zaproszenia. A dla przedsiębiorców, których chcemy przekonać do uczestnictwa to szansa na zdobycie cennych kontaktów. Kontaktów, które mogą się w biznesie przydać.
Forum Regionów Trójmorza i Samorządowy Kongres Gospodarczy to wydarzenia międzynarodowe, obrady toczyć będą się zatem po angielsku, organizatorzy zapewniają jednak symultaniczne tłumaczenie na język polski.
czwartek 29 i piątek 30 czerwca 2021 r.
Rejestracja na wydarzenie w nowym terminie będzie możliwa wkrótce, już teraz jednak warto zapoznać się z jego agendą. I zarezerwować sobie czas w kalendarzu, by wziąć w nim udział.
Klub Integracji Europejskiej razem z Europejskim Forum Przedsiębiorczości i magazynem przedsiębiorcy@eu są partnerami medialnymi Forum Regionów Trójmorza i Samorządowego Kongresu Gospodarczego, obok między innymi PAP, TVP Info i TVP Lublin.
Red. Rafał KORZENIEWSKI