patronat medialny klubu i magazynu przedsiębiorcy.eu
Międzynarodowe Forum PPP w Płocku tak, jak w zeszłym roku odbędzie się online. Powodem jest znów pandemia i obawy z nią związane, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. To, że odbędzie się online ma obok różnych wad mimo wszystko jedną zaletę. Nie musimy się nigdzie ruszać z miejsca zamieszkania bądź pracy (coraz częściej bywa to jedno i to samo miejsce), co znacznie poszerza krąg potencjalnych uczestników, bo nie każdy może sobie pozwolić na dwudniowy wyjazd.
PPP, przypomnijmy, to partnerstwo publiczno-prywatne. Tak się złożyło, że skrót PPP jest skrótem także angielskiego terminu je określającego (public-private partnership) i dlatego nieprzypadkowo znalazł się w nazwie Forum, używa się go bowiem powszechnie. Partnerstwo publiczno-prywatne to formuła coraz częściej, co wcale niestety nie znaczy, że często stosowana. Są kraje, gdzie jest już bardzo popularna, jak w Wielkiej Brytanii. Znacznie więcej jest jednak takich, gdzie w praktyce stawia dopiero pierwsze kroki. Dotyczy to niestety też Polski, choć wielkie zasługi w jej popularyzacji ma właśnie organizowane w Płocku Międzynarodowe Forum PPP. Sprawdza się tu jego pomysł, by zaprosić obie strony. Publiczną, czyli przede wszystkim samorząd, choć tym publicznym partnerem mogą być i bywają też instytucje państwowe. I stronę prywatną, czyli przedsiębiorców. Bo aby się powiodło, muszą być odważni i zainteresowani. Odwaga dotyczy przede wszystkim strony publicznej, bo chodzi o przełamania obaw związanych z tą dla wielu wciąż nową formułą. Zainteresowani, to z kolei dotyczy przedsiębiorców, których trzeba przekonać, że warto i można na tym zarobić. Ci, którzy się wybiorą, należą do tych, którzy choć częściowo już do tej idei przekonali i dlatego będziemy się starali, by było ich na Międzynarodowym Forum PPP jak najwięcej.
Partnerstwo publiczno-prywatne może być dziś szczególnie przydatne, gdy na samorządy spadły dodatkowe obowiązki i jednocześnie zmniejszyły się ich dochody. I nie wygląda na to, by sytuacja miała się szybko polepszyć, bo zapowiedziane w Polskim Ładzie zmiany oznaczają zmniejszenie wpływów samorządów z tego źródła. Wiele planowanych inwestycji trzeba będzie odłożyć na przyszłość... albo spróbować zrealizować je w formule Partnerstwa publiczno-prywatnego. W formule PPP można na przykład wybudować garaż, by rozwiązać problem deficytu miejsc postojowych w centrum miasta. Przy czym miasto wnosi jako swój wkład teren, a partner prywatny, który go zbuduje, w ramach długoletniej umowy będzie go potem eksploatował pobierając opłaty za parkowanie, by na koniec przekazać go miastu. Możliwości jest bez liku, można w tej formule wybudować nawet autostradę. Możliwy jest wkład pieniężny ze strony partnera publicznego, ale najczęściej się tego unika. Nie trzeba zatem szukać na inwestycję środków w budżecie albo zaciągać pożyczek, co też jest problemem, bo wiele samorządów jest bliskich przekroczenia limitu zadłużenia. Cud? Nie ma tu żadnego cudu, koszt inwestycji jest pokrywany wpływami z eksploatacji, które otrzymuje partner prywatny czerpiąc też z tego zysk. Możliwych form współpracy partnerów prywatnych i publicznych jest całkiem sporo i obejmują one nie tylko inwestycje. Generalnie celem partnerstwa publiczno-prywatnego jest pogodzenie rozbieżnych z pozoru celów, jakimi są dążenie do osiągnięcia zysku przez partnera prywatnego i realizacji zadań, które należą do obowiązków sektora publicznego i to na drodze ich współpracy. I to się udaje. Prezentacja zrealizowanych w tej formule przedsięwzięć jest zresztą jednym z punktów programu Międzynarodowego Forum PPP.
Pełny program Forum PPP jest do pobrania tutaj.
W Międzynarodowym Forum PPP na pewno warto wziąć udział. Możemy to w tym roku zrobić tylko online. Jeśli idzie o koszty to sprawiedliwości nie ma, reprezentanci sektora publicznego wezmą w nim udział bezpłatnie, natomiast przedsiębiorców będzie to kosztować 300 złotych. W jednym i drugim wypadku wymagana jest rejestracja online. I od niej powinniśmy zacząć. My oczywiście będziemy, od samego początku jesteśmy patronem medialnym i z satysfakcją obserwujemy, jak z każdym kolejnym rokiem jest ono coraz ciekawsze. I tak z pewnością będzie także w przypadku tej edycji.
Zajrzyjcie też na stronę forum, by dowiedzieć się więcej: www.forumppp.plock.eu
red. Rafał KORZENIEWSKI