administrator

  patronat medialny klubu

więcej


Pomimo, że będzie to dokładnie środek wakacji znów na Stadion Narodowy przyjedzie tłum ludzi, a nie chodzi wcale o wydarzenie sportowe, co byłoby zrozumiałe, ale o konferencję. Kongres Pożarnictwa i towarzyszące mu targi Fire Expo powracają na Stadion Narodowy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Nie oznacza to, że Kongres Pożarnictwa się nie odbywał, ale musiał, jak wiele innych wydarzeń przenieść się do Internetu. Niektórzy twierdzą, że tradycyjne konferencje to już przeszłość, że jeśli nie od razu, to z czasem wszystkie tego wydarzenia przeniosą się do Internetu, ale organizatorzy chyba w to nie wierzą, bo spodziewają się nawet tysiąca uczestników.


Wbrew temu, co może laikom sugerować nazwa, większość z tych, którzy wybiorą się Kongres Pożarnictwa wcale nie będzie strażakami. Przygniatająca większość uczestników stanowić będą architekci i inżynierowie. Ci, którzy przygotowują projekty budynków, kierują ich budową oraz ją nadzorują. Część wręcz się w tym specjalizuje, zostając rzeczoznawcami do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.


To co napiszę niżej może być dla laików sporym rozczarowaniem i wręcz szokiem, ale rolą ich wszystkich wcale nie jest zabezpieczenie budynku przed pożarem, ale... umożliwienie nam ucieczki z płonącego budynku. Stąd te wszystkie drogi ewakuacyjne, ćwiczone alarmy pożarowe. Od paru lat przepisy dopuszczają zamiast ewakuacji także „uratowanie się w inny sposób”, nie precyzując przy tym co to ma oznaczać. Z całą odpowiedzialnością zapewniam jednak, że zawierzenie budynku opiece świętego Floriana za spełnienie tego wymagania uznane nie będzie. No, może uchylę rąbka tajemnicy Poliszynela. Chodzi o umożliwienie przetrwania w bezpiecznym miejscu podczas pożaru do czasu, aż nadejdzie pomoc. Jeśli idzie o krajowe przepisy brak jednak dotychczas uregulowań tego dotyczących ale Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem na świecie.


Na konferencję składać się będzie szereg prelekcji dotyczących różnych zagadnień związanych tak z przepisami, jak i konkretnych rozwiązań technicznych pozwalających spełnić wymagania pożarowe. Jeśli idzie o przepisy chodzi z pewnością o nowe rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budynki, które ma zostać wydane na jesieni. Nie takie w rzeczywistości nowe, większość przepisów ze starego rozporządzenia zostanie przepisana do nowego, którego wydanie wymógł nieostrożnie wpisany do jednej z ustaw wymóg wydania nowego rozporządzenia, bo rzeczywiście planowano jego kompleksową nowelizację. Tak się nie stało, ale jak to się mówi, kobyłka u płotu. Będzie więc stare-nowe rozporządzenie, które z powodzeniem mogło być kolejną niezbyt rozległą nowelizacją.


Innym z poruszanych tematów będą nowe wytyczne projektowania systemów sygnalizacji pożaru. Z pewnością wielu uczestników zainteresuje też temat, jakim jest wyzwanie związane z nowym energooszczędnym lub wręcz bezemisyjnym budownictwem, a także temat bezpieczeństwa garaży dostosowanych do samochodów elektrycznych (to w wielu wypadkach jest już wymóg). Nie będę tu wchodził w szczegóły, bo... sam jestem ich ciekaw. A na Kongres Pożarnictwa się oczywiście wybieram.


Kongres Pożarnictwa będzie także okazją do konsultacji ze specjalistami i rozstrzygnięcia wielu wątpliwości dotyczących tak przepisów, jak i praktycznych rozwiązań. To jeden z powodów jego organizacji, a także powód, dla którego tradycyjna formuła sprawdza się wciąż lepiej niż ta online.


Podczas towarzyszących kongresowi targów Fire Expo można będzie poznać wiele konkretnych rozwiązań pomagających spełnić wymogi pożarowe i zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Odbędą się też pokazy technik gaśniczych, sprzętu i wyposażenia straży pożarnej, bo strażaków oczywiście ż nie zabraknie.


Aby nas zachęcić do pozostania na Stadionie Narodowym cały dzień, a nie tylko do wybrania się na konkretną interesującą nas sesję, organizatorzy i poszczególni wystawcy zorganizują szereg konkursów i loterii. Ale nie tylko z tego powodu warto zostać dłużej. Ja, jak to już wcześniej napisałem, na Kongres Pożarnictwa oczywiście się wybieram!


Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia, gdzie wkrótce powinien być zamieszczony szczegółowy program:

więcej: www.konferencja.fireexpo-pge.pl


Udział w Kongresie Pożarnictwa tradycyjnie jest bezpłatny – nic się tu nie zmienia - wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja online. Uczestnicy Kongresu mogą też liczyć na bezpłatny parking na błoniach Stadionu Narodowego i zniżkę na parking podziemny pod stadionem, jeśli wybiorą tę drugą opcję. A także lunch i kawę bądź herbatę podczas przerw.


Rafał Korzeniewski

 


Magazyn przedsiębiorcy